Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبادل دانشجو در اروپا و جهان ؛ اراسموس بین المللی می شود

تبادل دانشجو در اروپا و جهان ؛ اراسموس بین المللی می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست و هفت کشور اروپایی ، بیست و هفت نظام آموزشی. این موضوع جهان دانش این هفته است. سالهاست که اتحادیه اروپا به هدف نزدیک کردن جوانهای اروپایی به یکدیگر، تبادل نظر در میان اعضایش را تشویق می کرده است.

یک نمونه آن پارلمان جوانان اروپاست که سکویی ای است برای بحث های سیاسی داغ در ارتباط با اتحادیه اروپا. پارلمان جوانان اروپا اخیرا در نروژ تشکیل جلسه داد و ما با برخی اعضای آن ملاقات کردیم.

پارلمان جوانان سه بار در سال تشکیل جلسه می دهد. در این جلسات 270 جوان برای ده روز دور هم جمع می شوند تا روند بحث در پارلمان واقعی اروپا را تکرار کنند. این به آنها کمک می کند که درک بهتری از سیاست های اروپا پیدا کنند. اما اهداف دیگری هم در این میان مطرح است. بکی از شرکت کنندگان جوان می گوید:

“ملاقات و آشنایی با یکدیگر، ایجاد تماس و یکی کردن اروپا ! بعد از شرکت در این گردهم آیی ها، دیگر اروپا را نه بصورت مشتی کشور بلکه بگونه گروهی از مردم می بینید. و و قتی آنها را مجددا در اجلاسهای دیگر می بینید، برایتان غریبه نیستند…. فامیلند و بیشتر احساس اروپایی بودن می کنید.”.

بمحض آنکه تمام کمیته ها بررسی پیشنهادات مختلف را تمام کردند، مجمع عمومی تشکیل می شود تا اکثریت در مورد آنها تصمیم بگیرد. اعضاء باید از پیشنهادات خود دفاع و نظرات مخالف را تخطئه کنند. مسئول برگزاری این گردهم آیی ها می گوید:

“هدف کلی این است که جوانان شانزده تا نوزده ساله را از سراسر اروپا گردهم آورد تا در مورد مسائل جنجال برانگیز در سیاست های اروپا بحث کنند… و البته نتایج این بحث ها و پیشنهاداتشان را به سیاستمداران در سراسر اروپا یعنی بروکسل، نهاد های عمده و دول اروپایی بفرستند.

گفتگو با کمیسر آموزشی اتحادیه اروپا

آموزش برای آینده اروپا حیاتی است. اتحادیه اروپا برای بهبود آموزش در میان کشور های عضو، اهداف بلند پروازانه ای تعیین کرده است. “جهان آموزش” با “اندرولا واسیلیو” کمیسر اتحادیه اروپا در این مورد گفتگو کرده است.

“از یک بابت متاسفم و آن اینکه وقتی یادم می آید چطور معلمهایمان در تدریس درسهای مهمی مثل لاتین یا یونانی وقتمان را تلف می کردند… طوطی وار یاد می گرفتیم… همه چیز بعد از چند سال از یادم رفت…یکی از اهداف ما کاهش تعداد جوانانی است که مدرسه را ترک می کنند. می خواهیم تعدادشان را از %15 به %10 کاهش دهیم. باید جوانان بیشتری به دانشگاه یا نهادهای آموزشی نظیر آن بروند. استاندارد آموزشی ما ابتدایی است…ما باید به تعلیم آموزگارانمان اهمیت بیشتری بدهیم”….. تبادل دانشجو در برنامه بین المللی اراسموس

از برنامه تبادل دانشجوی “ اراسموس” اغلب بعنوان نمونه ای برای دستاوردهای ناشی از همکاریهای آموزشی یاد می شود. در طول سالها، بسیاری از تجربه درس خواندن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مستفید شده اند. در حال حاضر برنامه “اراسموس” از مرزهای اروپا بیرون رفته و قصد دارد آموزش در اروپا را جهانی کند. ببینیم در این برنامه در دانشگاه “دو استو” در اسپانیا چه می گذرد.

“جولیا گونزالس” مسئول روابط بین المللی دانشگاه “دو استو“، و در اعمال برنامه مبادله دانشجوی “اراسموس” شرکت داشته است. وی می گوید:

“برنامه اراسموس از قسمت بازرگانی دانشگاه شروع شد. ما در میان اولین گروه دانشگاههایی بودیم که این برنامه را در سال 1982 آغاز کردیم. هدف ما آماده کردن دانشجویان برای یکسال تحصیل در بهترین دانشگاههای اروپاست.”

یکی از محبوب ترین رشته های تبادلی دانشگاه، رشته حقوق است. دانشجویی که از هلند به برنامه اراسموس پیوسته است، می گوید:

“ برای آینده شغلی اتان مهم است که که کشورهای دیگر را بشناسید و فرهنگهای دیگر را دیده و مطالعه کرده باشید. از آنجاییکه اسپانیا را دوست دارم، تصمیم گرفته ام اینجا بمانم و ببینم چه رشته های دیگری دارند”.

در این میان، در داخل دانشکده افتصاد و بازرگانی یک مدرسه بین المللی بازرگانی ایجاد شده است.

برنامه تبادل دانشجوی “اراسموس” از طریق برنامه “اراسموس جهانی” مرزهایش را از اروپا به دنیا باز کرد. یکی از مسئولین این برنامه می گوید:

“ما اینجا یک تیم استاد و کنسرسیومی متشکل از 14 دانشگاه آسیایی و 6 دانشگاه اروپایی برای تبادل دانشجو داریم که عمدتا کشورهای آسیایی را شامل می شود.”

جولیا گونزالس اثرات تبادل جهانی دانشجوی اراسموس را دیده و میگوید ارتباطات ایرسموس به زندگی یک بعد اجتماعی و فرای آموزشهای آکادمیک اضافه می کند.

“شکست قشری بودن، بردباری و تحسین ارزشهای کشورهایی که لزوما قدرتمند نیستند.”

امیدواریم از برنامه این هفته لذت برده باشید. هفته آینده با مطالب دیگری از نقاط مختلف جهان باز خواهیم گشت. اگر مایل به دیدن مجدد برنامه های ما هستید، به سایت یورونیوز دات نت اسلش جهان دانش سر بزنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

کارت زردی به اوربان برای دیدار با پوتین؛ آیا ریاست دوره‌ای مجارستان بر اتحادیه اروپا تعلیق می‌شود؟

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام