Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

الحاق ترکیه به اروپا: یک اروپایی مصمم تراز ترکیه

الحاق ترکیه به اروپا: یک اروپایی مصمم تراز ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نشست ترکیه و اروپا که دراوایل ماه نوامبردراستانبول برگزارشد، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بسختی می توانست در مورد پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا صحبت کند. این موضوع اما در مورد دانیل کون بندیت، عضو پارلمان اروپا از جناح سبزها صدق نمی کند. درحالی که سبزها سعی درالحاق ترکیه به اروپا را دارند، نشانه هایی هرچند کمرنگ، اززنده شدن موضوع الحاق دیده می شود. با این وجود، برای سبزهای اروپا، جای ترکیه دراروپا همچنان محفوظ است.

یورونیوز: دانیل کون بندیت، به یورونیوز خوش آمدید. ما در اینجا در ساحل اروپایی بسفر هستیم. از اینجا، اروپا چگونه دیده می شود؟

دانیل کون بندیت: برای الحاق ترکیه به اروپا در بخشی از ترکیه امید زیادی وجود دارد، با این وجود، به نظر می رسد که موضوع الحاق راکد شده است، ترکیه دیگرخیلی وسوسه اروپا را ندارد و این خوب نیست.

یورونیوز: می دانیم که شما ازالحاق ترکیه به اروپا حمایت می کنید. پس فکر می کنید حمایت شما به نتیجه نخواهد رسید؟

دانیل کون بندیت: اجازه بدهید بگویم درحال حاضر، کسانی که ازچشم اندازالحاق ترکیه حمایت می کنند، در اقلیتند. چشم اندازی که درمعرض خطر نیست اما چشم اندازی است که تهدید می شود. فکر می کنم اگر به اهمیت ترکیه امروز و به اهمیت دیپلماتیک آن نظری بیفکنیم اهمیت سیاسی و اقتصادی ترکیه معلوم می شود، اروپا باید سوالاتی را از خود بپرسد. برای اینکه روابط اروپا و ترکیه بطورفزاینده ای درهم تنیده شده است و ما نمی توانیم بسادگی به روند الحاق بگوییم:‘نه’. من معتقدم که آینده نشان خواهد داد که اروپا به ترکیه و ترکیه به اروپا نیازدارد.

یورونیوز: ولی ازنقطه نظرسیاسی، گسترش شکاف بین افکارعمومی و طبقات سیاسی نیز وجود دارد.

دانیل کون بندیت: بله. اگربه مشکل خاورمیانه وهمچنین مذاکره با ایران نگاهی بیندازید نیازترکیه به حمایت اروپا وآمریکا برای ادامه نقش اش مشخص می شود. این نقش برسمیت شناخته شده است چرا که خود بخشی از روند مذاکره با اروپا است. اگر این روند قطع شود، ترکیه نمی تواند این نقش را بازی کند. بنابراین، فکر می کنم درماههای آینده، شرایط بهترازامروز خواهد بود.

یورونیوز:حقیقت امراین است که جریان مذاکرات الحاق کند است.

دانیل کون بندیت: مذاکرات متوقف شده است. ما در عین حال انتخابات ماه ژوئن ترکیه را پیش روی داریم. اما به نظرمن ابتدا باید مشکل قبرس حل شود. قبرس، ازاهمیت بالایی برخورداراست ، مذاکرات در باره قبرس موفقیت آمیز نبوده است. مذاکرات باید با جدیت دنبال شود…

می توانست مبادلات مستقیم اقتصادی با قبرس شمالی وجود داشته باشد. برای همین، باید اروپا فشارآورد تا بندر و فرودگاه درشمال قبرس باز شوند و بنادر و فرودگاه بخش یونانی قبرس به روی ترکیه باز شود. ترکیه باید کاهش نیروهای نظامی خود درشمال قبرس را دردستورکار خود قراردهد. اگراراده سیاسی باشد این کار شدنی است. نقش ما ایجاد این اراده سیاسی است.

یورونیوز: شما چگونه می توانید شهروندان اروپایی را نسبت به الحاق ترکیه به اروپا متقاعد کنید؟

دانیل کون بندیت: شهروند باید ابتدا سیاستمدار را متقاعد کند. شهروند، باید نشان دهد که امروز، با توجه به جهانی شدن تجارت واقتصاد ، و نیزقدرت کنترل اقتصاد وبرای موضوع تغییرات اقلیمی، اروپای قدرتمند نیازبه ترکیه دارد. برای درگیری هایی که ما با برخی از کشورهای مسلمان، با افراط گرایی اسلامی وغیره داریم و نیز درمناقشه خاورمیانه، ترکیه می تواند نقش مهمی را برای اروپا ایفا کند. برای همین باید تلاش کنیم تا مردم متقاعد شوند.

یورونیوز: آیا باید ازمسئله کلیشه ای حجاب هم رهایی یابیم؟

دانیل کون بندیت: زنان ترکیه نه چادر، بلکه روسری سرمی کنند. زنان فرانسوی پنجاه سال پیش روسری سر می کردند. پس این چادرنیست. آنها روسری سرمی کنند. فکر می کنم مشکل این نیست که روسری سر می شود یا نه، بلکه دراین است که: آیا ما باید یک دولت سکولارداشته باشیم یا نه؟ و بحث قانون اساسی درترکیه دربعد ازانتخابات ماه ژوئن موضوع مهمی خواهد بود. باید دید آیا دولت ازآزادی افراد، آزادی عقیده و آزادی جنسی که درمنشور حقوق اساسی اروپا آمده محافظت می کند یا نه. و این آینده ترکیه است، با روسری یا بدون روسری. هیچکس درترکیه حجاب سرتاسری ندارد.

یورونیوز: به نظر می رسد درحال حاضر، روابط میان اروپا و ترکیه آنچنان که باید شفاف و با ثبات نیست. امکان تغییر آن وجود دارد؟ اگر آری، چه وقت؟

دانیل کون بندیت: من پیشگو نیستم اما بدیهی است که این دروره به خاطر منافع مشترک سپری خواهد شد. همکاری اروپا و ترکیه خیلی عمیق است.
چه وقت؟ نمی دانم. بستگی به فعالیت های سیاسی ما دارد ، به وارد آوردن فشاربرای ادامه مذاکره؛ به قوانین ترکیه، وقوانین اتحادیه های صنفی که پارلمان تعیین می کند. بعد ازانتخابات بعدی درماه ژوئن، قانون اساسی ترکیه بازترخواهد شد.

یورونیوز: دانیل کون بدیت، ازشما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است