Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی یورونیوز با رییس شورای اروپا

گفتگوی یورونیوز با رییس شورای اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هرمان وان رومپوی، رییس بلژیکی شورای اروپا باید در نشست آتی کشورهای اروپایی از طرح مشترک فرانسه و آلمان در مورد “میثاق ثبات و حکمرانی اقتصادی” دفاع کند. قانع کردن 25 عضو دیگر اتحادیه اروپا کارآسانی به نظر نمی رسد. به همین بهانه، یورونیوز گفتگویی با او ترتیب داده است.

یورونیوز:
ریاست محترم شورای اروپا به یورونیوز خوش آمدید. فرانسه و آلمان در نظر دارند بازبینی و تجدید نظر در “میثاق ثبات و حکمرانی اقتصادی“ را پیشنهاد کنند. نقش شما در این بین چیست؟

هرمان وان رومپوی:
کشورهای مختلف دیدگاه های متفاوتی دارند. نقش من رساندن آنها به یک اجماع است و دراین راستا من قصد تحمیل نظر شخصی ام را ندارم. البته اگر اجماعی حاصل نشد، آنوقت نظر شخصی ام را اعمال خواهم کرد.

یورونیوز: نظر شما در مورد توافقی که در “دوویل” فرانسه حاصل شد، چیست؟

هرمان وان رومپوی :
ظاهرا تصور ما بر این است که ماحصل توافق “دویل” استفاده کمترازگزینه تحریم است اما در “دوویل” ما فقط آنچه را که در معاهده لیسبون بود، تکرار کردیم و نه بیشتر. دراین معاهده تصریح شده که قرار دادن یک کشوردر وضعیت کسری مالی مفرط،، منوط به تصمیم شورای وزیران است. بنابراین، ازابتدا این رویه وجود داشته و مورد تازه ای مطرح نشده است. ما هم در چارچوب معاهده عمل می کنیم، بنابراین در دیدگاه ما هم تغییری بوجود نیامده است.

یورو نیوز: گفته شده که آلمان در نظر دارد از گزینه تحریم های خودکار صرفنظر کند یا حداقل بخش قابل توجهی ازانواع آن را نادیده بگیرد، چراکه درنسخه بازبینی شده معاهده، امکان تاسیس صندوق پولی اروپا پیش بینی شده، صندوقی که نحوه بازپرداخت وام را، خود تعیین می کند. آیا این مسئله حقیقت دارد. نظر شما در مورد آن چیست؟

هرمان وان رومپوی :
من در نشست “ دوویل” حضور نداشتم، بنابراین نمی توانم در مورد آن اظهار نظر کنم. من فقط می توانم راجع به ستاد عملیاتی که زیر نظر خودم کار می کند، صحبت کنم. در اوایل ماه مه روی مبلغ قابل توجه 750 میلیارد یوروبه توافق رسیدیم. بنابراین اگر قرار است که بعد از سال 2013 هم این کار ادامه پیدا کند به یک سیستم دائمی نیاز داریم البته تحت شرایط خاصی از جمله مشارکت دادن بخش خصوصی.

یورونیوز:
به نظر شما ما، در حال رفتن به سوی ایجاد دو منطقه جداگانه یورو هستیم؟ یعنی یک واحد پولی با دو سرعت متفاوت؟

هرمان وان رومپوی :
هدف نهایی رسیدن به نزدیکی و همگرایی بیشتر درمنطقه پولی یورو است. این هدف شاید خیلی در راستای همگرایی بیشتر درتوسعه اقتصادی و نزدیک شدن سیاست های اقتصادی نباشد. دقیقا به همین دلیل ما استفاده از مدل حکومت داری با دید اقتصادی را در پیش گرفتیم و عملکرد گروه عملیاتی ستاد بحران هم نشان داده که رسیدن به این همگرایی امکان پذیر است. اکنون زمان عمل کردن جزء به جزء امورفرارسیده است.

یورونیوز:
اما اگر ما از نرخ سود بعنوان ابزار تحریم استفاده کنیم، آنوقت می توانیم بگوییم که این کار نتایج متفاوتی را حتی در داخل منطقه پولی یورو خواهد داشت.

هرمان وان رومپوی :
وقتی از شرایط امروز حرف می زنید، حق با شماست…

یورونیوز:
درمورد آینده هم همینطوراست. مثلا وقتی از بازپرداخت متفاوت وام ها صحبت می کنیم.

هرمان وان رومپوی :
ولی من اکنون در مورد آن حرف نمی زنم….

یورونیوز:
ولی به آن اشاره شده…..

هرمان وان رومپوی : به نظرما، تفاوت درنرخ بهره ها یک مسئله موقتی است. زمانیکه اعتماد لازم در برخی از کشورها شکل بگیرد و نهادینه شود، نرخ بهره آنهاهم، مثل نرخ بهره در آلمان، پایین خواهد آمد. منتها در مرحله اول شکل گیری این اعتماد اهمیت دارد. اما اگربه نتایج ملموس طرح اقتصادی و طرح بودجه که مورد انتظار بازار هم هست، توجهی نشود، این اعتماد حاصل نخواهد شد. مثلا در مورد یونان نتایج اولیه خوب هستند. ارزیابی های کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول همگی مثبت بوده اند. اما باید به تلاش ادامه داد و این کار حداقل 2 تا 3 سال دیگر طول خواهد کشید.

در یونان یک بودجه 110 میلیارد یورویی برای پوشش دادن دوران اقتصادی دشواردر نظر گرفته شده است. در این دوره زمانی باید اصلاحات صورت گیرند و دولت یونان علیرغم مشکلات اجتماعی و سیاسی بسیاری که پیش رو داشت، توانسته است در مسیر درست حرکت کند. در سایر کشورها هم وضعیت مشابهی حاکم است. در اسپانیا، پرتغال، در فرانسه و دیگر کشورها، اصلاحات عمیقی در حال انجام است که مورد پسند مردم هم نیستند ولی دولتها با شجاعت در حال انجام آنها هستند.

یورونیوز:
انتظار شما از نشست آتی با دولت آمریکا درلیسبون چیست؟ آیا ارتباط شما با دولت اوباما حسنه است؟

هرمان وان رومپوی : دولت آمریکا هم درمقابل ملتش و هم در برابر دیگر ملل مسئولیت دارد. آنها یک برنامه عظیم تحرک اقتصادی را در دست دارند که این کار به اقتصاد جهانی هم کمک می کند. البته مانند سایر کشورها آمریکا هم باید کسری بودجه خود را کم کم کاهش دهد.

یورونیوز:
و اما سئوال آخر. فکر می کنید که شهروندان اروپا باید از این به بعد عادت کنند که در سن بالاتری بازنشسته شوند؟

هرمان وان رومپوی :
به نظرمن تمایل به کار کردن بیشتر در تمام اروپا و در دنیای توسعه یافته وجود دارد. بنابراین، این موضوع شامل افزایش ساعات کاری و بالارفتن سن بازنشستگی هم خواهد شد. در واقع برای پاسداری و حفاظت از مدل اجتماعی مان، ما دراروپا، باید بیشتر کارکنیم. نکته مهم دیگر این است که ما باید یک قدرت اقتصادی قوی و محکم باشیم. به این دلیل باید قدرت تولید خود را بالا ببریم، باید در حوزه خلاقیت و نوآوری سرمایه گذاری کنیم. و دست آخر، فراموش نکنیم که سرمایه گذاری در زمینه آموزش سود سرشاری را به دنبال خواهد داشت.“

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا