Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی یورونیوز با "پدر انقلاب مخابرات درهند"

گفتگوی یورونیوز با "پدر انقلاب مخابرات درهند"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سام پیترودا، پدر انقلاب مخابرات در هند محسوب می شود. این فیزیکدان نابغه در حال حاضر مشاور نخست وزیر هند در زمینه خدمات عمومی، نو آوری و امور زیر بنایی است.

در دهه هشتاد، راجیو گاندی، پسر ایندیرا گاندی، نخست وزیر وقت، از آقای پیترودا خواست که دسترسی به تلفن را برای تمام مردم هند فراهم کند.

او با مدرنیزه کردن سیستم زیر بنایی مخابرات هند، دسترسی عمومی به تلفن با قیمت ارزان را فراهم کرد.

او می گوید: “من در اوایل دهه هشتاد به نخست وزیر ایندیرا گاندی، طرح گسترش مخابرات در هند را پیشنهاد دادم. ایجاد یک شرکت مخابراتی ساده بود، اما مشکل در واقع همه گیر کردن آن بود.”

نیاز هند بیشتر به دسترسی به تلفن بود تا ایجاد یک شبکه گسترده تلفنی و این کار در روستاها بر خلاف شهرها مشکل تر بود.

آقای پیترودا می افزاید: “ما مجبور بودیم در شرایط سختی کار کنیم، هوای گرم، گرد وغبار، رطوبت، کمبود نیروی متخصص در مناطق روستایی … ما می بایست خود الگویمان را انتخاب می کردیم. لذا گروه کوچکی از جوانان بی تجربه را تشکیل دادیم. جوانانی با هوش که سن متوسط 23 سال بود. ما مشکل را شناسایی و با آنها مطرح کردیم. با آنها برای ایجاد یک اکوسیستم مناسب همکاری کردیم. هند صنایع الکترونیک بسیار پیشرفته ای نداشت. بنابراین ما باید سیم های رابط، مدارهای چاپی و نرم افزارهایی را تولید می کردیم. برخی قطعات را هم وارد کردیم. ما می بایست یک صنعت پیمان کاری کامل کامپیوتری ایجاد می کردیم. ناگهان دیدیم که ده هزار نفر هستیم که در این زمینه فعالیت داریم. این به ما انگیزه جدیدی داد. رمز موفقیت کار ما واقعا وجود نیروی انسانی بود.”

امروزه انقلاب در صنعت مخابرات به اوج خود رسیده است. تقریبا تمام هندی ها از آن برخوردار شده اند.

هند اکنون باید خدمات وب را برای ارتقاء خدمات عمومی خود بهبود بخشد.

به گفته آقای پیترودا، هند هر سال به ارزش 200 میلیارد دلار نرم افزار و خدمات مخابراتی تولید و 75 میلیارد دلار آن را نیز صادر می کند.

در ابتدای این طرح، فقط دو میلیون خط تلفن همراه برای 750 میلیون نفر وجود داشت ولی امروزه 600 میلیون خط تلفن همراه در هند وجود دارد و هر ماه 15 میلیون خط دیگر به آن اضافه می شود.

بزودی تعداد تلفنهای همراه در هند به یک میلیارد خواهد رسید. امروزه هند کشوری است که شبکه های اینترنتی به صورت گسترده ای در آن وجود دارند در حالی که 5 سال پیش این گونه نبود.

مسئله کنونی ایجاد و گسترش یک مدل جدید اتصال یه شبکه اینترنت است.

سام پیترودا معتقد است که اولویت امروز هند آموزش و بهداشت است. ایجاد یک شیکه گسترده و امن خرید از طریق اینترنت یکی از ایده هایی است که آقای پیترودا در ذهن می پروراند.

هند که جمعیت آن از یک میلیارد و 180 میلیون هم فراتر رفته است، با چالشهای مهمی روبه روست.

آقای پیترودا می گوید: “چگونه می نوان 400 میلیون نفر را از زیر خط فقر نجات داد و آنها را در جامعه ادغام کرد؟ امروز این اولین چالش ماست. مشکل دوم این است که هند با 550 میلیون جوان زیر 25 سال یک کشور جوان محسوب می شود. ما باید هر سال 15 میلیون شغل ایجاد کنیم. چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟ مشکل سوم این است که ما باید بی وقفه روند توسعه کشور را گسترش دهیم.

ما باید، دانشگاه، مدرسه، مسکن و نیروگاههای برق بیشتری بسازیم. ما همچنین نیاز به تولید بیشتر مواد غذایی داریم. اما چگونه می توان با توسعه فن آوری اطلاعات و اینترنت، بر این سه مشکل فائق آمد؟”

اما او می گوید که این سوالات خیلی پیچیده هستند و هنوز پاسخی برای آنها ندارد.

هم اکنون ماموریت سام پیترودا این است که برای الگوی نو آوری هند چاره جدیدی بیندیشد او از انتقاد از نارساییهای سیستم کنونی باکی ندارد.

و او در آخر اضافه می کند: “من سالهاست که می گویم که بهترین مغزها فقط مشکلات ثروتمندان را حل می کنند در حالی که آنها واقعا مشکلی ندارند.

نتیجه این است که باهوش ترین ها به مشکلات فقیر ترین ها نمی پردازند و به آن توجهی ندارند.اما اگر ما این کار را نکنیم، چه کسی این کار را خواهد کرد؟

ما باید مسئولیت بزرگی را که بر دوشمان هست، بر عهده بگیریم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند برای مقابله با آسمان آلوده دهلی‌نو دست به دامن «باران مصنوعی» می‌شود

«پستانک‌های دیجیتال»؛ مواجهه زودهنگام با دستگاه‌های دیجیتال چه به سر کودکان می‌آورد؟

بروز اشکال در فناوری اطلاعات منجر به اختلال گسترده در فعالیت فرودگاه‌ها و بانک‌های سرتاسر جهان شد