مورخ آلمانی: باید از گذشته تلخ اروپا درس گرفت

مورخ آلمانی: باید از گذشته تلخ اروپا درس گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غرب برای هاینریش آگوست وینکلر، مورخ آلمانی، نماد آزادی و دموکراسی است.

وی نظر خود را در مورد خطرات بحران مالی و پولی اروپا برای کشورهای دموکراتیک این قاره بیان می کند.

یورونیوز: من با چند عنوان بزرگ سوالاتم را آغاز می کنم:

“مردم گمان می کنند که به مسخره گرفته شده اند.”

“پول بر دنیا حکومت می کند، پس چه چیزی باید بر پول حکومت کند؟”

“بحران مالی دموکراسی را به آزمون کشانده است.”

“نظام سرمایه داری چه ارزشی برای دموکراسی قائل است؟”

در ماههای اخیر، چیزهای زیادی بوده اند که می بایست بدون تامل و بدون بحثهای دموکراتیک مفصل، از خطر نابودی نجات داده می شدند.

اولین آنها بانکها، سپس یورو و بالاخره یونان بود.

بحران مالی چه تاثیری بر دموکراسیهای اروپایی داشته است؟

هاینریش آگوست وینکلر: بحران مالی به ما نشان داد که ایجاد پول واحد اروپایی بدون سیاست واحد اروپایی، بدون مشکل نخواهد بود. این طرح در ابتدا پس از فروپاشی دیوار برلن و حل شدن “مشکل آلمان” در سال 1989 مطرح شد.

سپس فرانسوا میتران رییس جمهور وقت فرانسه، پیشنهاد ایجاد پول واحد را ارائه داد.

دولت هلموت کهل، صدر اعظم آلمان نیز به این پیشنهاد چراغ سبز نشان داد، اما اکنون ما به دنبال جبران زمان از دست رفته هستیم.

اگر ما بخواهیم ثبات یورو را حفظ کنیم، همکاری دراز مدت بین دولتها کافی نخواهد بود. اروپا نیازمند یک موج جدید اتحاد به شکل دموکراتیک است.

در حال حاضر، بحران مالی فرصتی برای راه اندازی یک مناظره عمومی در اروپاست. ما مسائلی که کشورهای مختلف اروپایی با آن روبرو هستند مانند قوانین بازنشستگی، مسائل بودجه ای، بدهیها و غیره را ملاحظه می کنیم.

اگر پارلمانهای کشورهای اروپایی و نه صرفا پارلمان اروپا، این مسائل را به بحث بگذارند، این خود می تواند یک موج جدید دموکراسی ایجاد کند.

یورونیوز: آیا سیاستمداران هم اکنون اوضاع را تحت کنترل دارند یا آن را به حال خود رها کرده اند؟

هاینریش آگوست وینکلر: قطعا فشار زیادی بر روی دولتهای اروپایی و کمیسیون اروپا وارد است. این دولتها در بسیاری موارد به گشایش بورسهای منطقه خاور دور واکنش تندی نشان دادند.

هم زمان ما شاهد آن هستیم که در درون اتحادیه اروپا، در مورد لزوم ایجاد یک کادر بین المللی برای نظارت بر بازارهای مالی آگاهی لازم بوجود آمده است، اما متاسفانه اشتراک نظری در اروپا وجود ندارد.

یورونیوز: به نظر شما، بازارهای مالی، اروپا را به چه سمتی می برند؟

هاینریش آگوست وینکلر: ما مدتها عادت کرده ایم که شاهد یک حاکمیت چند لایه باشیم. از یک طرف دولتها به شکل تنگاتنگ و به ظاهر فدرالی همکاری می کنند، اما بر خلاف یک سیستم فدرالی، حاکمیت خود را نیز حفظ می کنند.

نباید تصور کرد که گرایش به سمت یک سیستم فدرالی حتما لازم است بلکه ما باید یه سمت وحدت سیاسی بیشتر برای تکمیل وحدت پولی، اقتصادی، مالی واجتماعی باشیم.

من فکر نمی کنم که ما در حال از دست دادن مفهوم ملیت برای کشورهای اروپایی باشیم. مثلا ما آلمانی باقی می مانیم و برای کشورهای دیگر هم همین طوراست.

ما از حقوقمان به شکل مشترک دفاع می کنیم و یا این کار را به نهادهای فرا ملی واگذار می کنیم. این همان ماهیت یک وحدت سیاسی است.

یورو نیوز: اتحادیه اروپا یک ایده نوآورانه و نه یک سیستم فدرالی است.

اما با این حال بازارهای مالی هنوز محافظه کارانه عمل می کنند.

چقدر زمان لازم است تا آنها اتحادیه اروپا را جدی بگیرند؟

هاینریش آگوست وینکلر: اروپا باید در مسائل مهم یک صدای واحد داشته باشد تا در جهان سیاست جدی گرفته شود.

قدرت اروپا در سطح جهانی به اندازه آن ربطی ندارد بلکه به انگیزه آن برای ایجاد نهادها و تفکری که بیان کننده یک “احساس اروپایی” و افکار عمومی اروپا باشد، مربوط می شود.

در مورد سیاست خارجی هم، باید بتوانیم از مرحله توافق بین دول به مرحله اتخاذ تصمیم جمعی برسیم. اروپای چند صدایی همیشه وجود داشته و احتمالا مدتها ادامه خواهد داشت، اما ممکن است کم کم به سمت سیستم فدرالی گرایش پیدا کند. حدا اقل آرزوی من این است، اما این نباید از بالا تحمیل شود بلکه باید از پایین گسترش یابد.

یورونیوز: شما متولد 1938 هستید و از نزدیک شاهد نابودی اروپا در جنگ جهانی دوم بوده اید. به علاوه، شما مانند والتر کمپووسکی، مورخ آلمانی، کتابهای پر حجم زیادی را نوشته اید. چه زمانی غرب درونی مد نظر شما محقق خواهد شد؟

هاینریش آگوست وینکلر: برای من سقوط پرده آهنین، لحظه جادویی اتحادیه اروپا بود. سال 2004 هم که سال پیوستن 8 کشور اروپای مرکزی به اتحادیه اروپا بود، به نوعی اتحاد دوباره غرب محسوب می شد.

بزرگترین چالش ما امروز این است که به نقاط مشترک خود فکر کنیم. این نقاط مشترک همراه با تجربیات دردناکی است که اروپا با تناقضات خود داشته است.

مثلا این که بدانیم قدرتهای اروپایی در زمان استعمار و امپریالیسم با دیگران چه کردند؟

یورونیوز: آیا این ضروری و اجتناب ناپذیر است ؟

هاینریش آگوست وینکلر: واقعا من فکر می کنم که باید درک کرد که اینها بر اثر یک اشتباه تصادفی حاصل نشده اند بلکه این مشکل بیشتر حاصل روحیه اروپا و غرب برای تبلیغ ایده هایش بوده است.

بله تجربه غرب می تواند آموزنده باشد، اما این قبل از هر کس برای خود ما باید آموزنده باشد.

یورونیوز: خیلی متشکرم

هم‌رسانی این مطلبنظرها