Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۴؛ جایگاه ایران و افغانستان چیست؟

پاسپورت
پاسپورت Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تازه‌ترین رده‌بندی قدرتمند‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال جدید ۲۰۲۴ میلادی، شش کشور به صورت مشترک توانسته‌اند این عنوان را به خود اختصاص دهند.

آگهی

بر اساس این رده‌بندی سنگاپور و ژاپن در کنار چهار کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا همگی موفق شده‌اند بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده و صاحب معتبرترین گذرنامه جهان شوند. این فهرست در حالی اعلام شده که در پنج سال گذشته دو کشور آسیایی سنگاپور و ژاپن در صدر قرار داشتند. 

این رده‌بندی که بر مبنای تعداد کشورهایی که دارنده پاسپورت می‌تواند بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کند تهیه شده، شهروندان ۶ کشور صدرنشین می‌توانند بدون ویزا از ۲۲۷ کشور جهان به ۱۹۴ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. 

پس از آن کشورهایی چون کره جنوبی، فنلاند و سوئد حضور دارند که عدم نیاز به ویزا برای دارندگان این گذرنامه‌ها شامل ۱۹۳ کشور است. پس از آن دانمارک، ایرلند، هلند و اتریش در رده سوم قرار دارند و بریتانیا هم با دو رتبه ارتقا به رده چهارم رسیده است. 

در ادامه این رده‌بندی کشورهای استرالیا، نیوزلند و همچنین ایالات متحده حضور دارند. 

رتبه‌بندی جهانی پاسپورت بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی یا یاتا انجام شده است که پاسپورت‌های جهان را بر اساس تعداد مقصدهایی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون روادید به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌کند.

دارندگان گذرنامه جمهوری اسلامی اما در این فهرست چندان جایگاه مناسبی ندارند و از ۱۰۴ کشور در رده نود و پنجم قرار دارد. شهروندان ایرانی با پاسپورت خود تنها می‌توانند به ۴۵ کشور سفر کنند بدون اینکه نیاز به ویزا داشته باشند. در این فهرست تنها کشورهایی چون نیجریه، سودان، اریتره، بنگلادش، کره شمال، لیبی، سری‌لانکا، سومالی، یمن، پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان وضعیت بدتری از ایران دارند. 

در انتهای این جدول هم افغانستان قرار دارد که شهروندان این کشور با گذرنامه خود تنها می‌توانند به ۲۸ کشور سفر کنند بدون اینکه نیازی به ویزا داشته باشند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس این رده‌بندی امارات عربی متحده بیشترین صعود را در دهه گذشته تجربه کرده به طوری که از رتبه ۵۵ در سال ۲۰۱۴ میلادی حالا به رده یازدهم جهش کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا فرزندان نسل Z و Y شما هم دوست دارند برنامه‌های مورد علاقه خود را با زیرنویس تماشا کنند؟

فرودگاه شماره ۱ جهان طرح خروج بدون نیاز به گذرنامه را برای مسافران اجرایی می‌کند

شمار شهروندان بریتانیایی که گذرنامه دیگری هم دارند طی یک دهه ۲ برابر شده است