نکاتی مفید که در سفر به پایتخت بلغارستان باید بدانید

نکاتی مفید که در سفر به پایتخت بلغارستان باید بدانید
Copyright Canva
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز صوفیه پر از بناهای باستانی و خیابان‌های زیباست. شاید بخواهید در بلوار سنگفرش ویتوشا قدم بزنید و از جایی نظیر کاخ ملّی فرهنگ بازدید کنید.

آگهی

اگر در سال آیندهٔ میلادی برایتان پیش بیاید که سفری کاری به صوفیه پایتخت بلغارستان داشته باشید شاید مفید باشد که چند نکته را از پیش بدانید.

صوفیه یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های اروپاست و با ۱٫۲۷ میلیون نفر جمعیت در غرب بلغارستان واقع شده‌است.

کجا اقامت کنید؟

مرکز صوفیه پر از بناهای باستانی و بلوارهای زیباست و احتمالا دوست خواهید داشت که در خیابان‌های سنگفرش‌شدهٔ عریضی نظیر ویتوشا قدم بزنید و از جایی نظیر کاخ ملّی فرهنگ که اختصارا ان.دی.کا نامیده می‌شود بازدید کنید.

در مرکز شهر که زندگی شبانهٔ دلپذیری هم دارد هتل و مهمان‌سرا با قیمت مناسب کم نیست. دیدار از محله‌هایی نظیر «اوبوریشت» و «لیوبن کاراولوف» که خالی از لطف نیست.

Standard license
کاخ ملی فرهنگ در کنار مجلس بلغارستان در صوفیهStandard license

شام مجلل با شرکای کاری

در سفر کاری بعد از پایان کنفرانس و جلسه شاید وقت مناسبی برای یک شام دورهمی مجلل باشد.

اگر مایلید همکاران را کمی تحت تأثیر قرار دهید بد نیست به رستوران‌های پیرامون بنای «تزار رهایی‌بخش» سری بزنید که درست روبه‌روی بنای مجلس شورای ملی بلغارستان قرار گرفته است. رستوران‌های شیک این محل غذاهای متنوعی دارند، از خوراک‌های سنتی بلغار تا غذاهای مد روز اروپایی.

canva
بنای تزار رهایی‌بخش در مرکز صوفیهcanva

شکم‌گردی خودمانی؟

شاید به‌جای شام مجلل دوستانه، بخواهید تنهایی یا با رفیقتان در اغذیه‌فروشی‌های محلی بلغار دلی از عزا در بیاورید.

در این غذاخوری‌ها که شماری از آنها در محله اوبوریشت واقع‌اند همیشه کار با یک پیمانه راکی و پیاله‌ای سالاد شوپسکا (شبیه سالاد شیرازی با کمی پنیر) شروع می‌شود و بعد غذای سنتی خوشمزه از راه می‌‌رسد.

عاشقان گوشت نباید از کباب تابه‌ای بلغاری با سیب‌زمینی سرخ‌کرده در کنار آبجوی محلی غفلت کنند. گیاهخواران هم باید حتما طعم املت «گی‌وِش» را بچشند، که مخلوطی از سبزیجات فلفل و گوجه و پیاز است و رویش با پنیر و نیمرو تزئين می‌شود و ظرفی دیزی‌مانند دارد.

canva
سالاد شوپسکا و راکیcanva

اگر وقت کافی برای گردش داشتید چطور؟

صوفیه پر از بناهای تاریخی و باستانی به‌ویژه کلیساهاست. کلیسای گئورگ قدیس با آجرهای سرخش از قرن چهارم به یادگار مانده و کهن‌ترین بنای شهر به‌شمار می‌رود و تزئينات زیبای درونش به دوران نخستین پادشاهی‌های بلغار بر می‌گردد. کنیسه صوفیه و مسجد بانیه باشی از دیگر بناهای دیدنی این شهرند.

همچنین برای کسانی که مایل به گشت‌وگذار در بیرون شهرند دامنه کوه کم‌ارتفاع ویتوشا در جنوب صوفیه جای زیبایی برای پیاده‌روی است، اتوبوس‌های ویژه‌ای هم مسافران را تا بالای کوه می‌برند. و در آخر باید حتما سری به اسپاها و چشمه‌های آب‌گرم طبیعی این شهر سری بزنید و خستگی کل سفر را از تن به در کنید.

canva
کلیسای گئورگ قدیس در صوفیهcanva
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر: بلغارستان پناهجوها را به کمک سگ‌های مهاجم از مرز دور می‌کند

بلغارستان؛ مقصدی عالی برای خستگی‌درکردن کنار دریاچه و چشمه آب گرم

هفت نکته برای گردش و تفریح در کوه‌های زیبای بلغارستان