آیا دادن پول نقد به والدین می‌تواند به رشد مغزی نوزادان کمک کند؟

نتایج یک تحقیق
نتایج یک تحقیق   -  Copyright  CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی

نوبل گفت: «این نخستین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد پرداخت ماهانه نقدی بر کودکان تاثیر دارد. این مطالعه توجه را به کودکان معطوف می‌کند.»

دولت فدرال آمریکا در نیمه ژوئیه اقدام به ارسال ماهانه چک‌هایی به مبلغی تا سقف ۳۰۰ دلار به والدین به ازای هر فرزند کرد. این چک‌ها برای والدینی که از یک حد درآمد بیشتری دارند، ارسال نمی‌شود. با این حال والدین می‌توانند از این پول هر طور که می‌خواهند استفاده کنند. این سیاستی است که در برخی از کشورهای دیگر رایج است.

بحث بر سر این طرح در تاثیر آن بر والدین متمرکز بوده است. مخالفان نگران بودند که این اقدام والدین را از کار کردن منصرف کند در حالی که حامیان طرح معتقد بودند که تاثیرش بر میزان زایمان حداقلی خواهد بود. اما یک سوال کمتر مطرح شد. اینکه افزایش رقم‌های کمک برای کودکان چه معنایی دارد؟

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پرداخت‌های نقدی مستقیم ممکن است به‌طور معناداری رشد عصبی نوزادان را در خانواده‌هایی که پول دریافت می‌کنند تغییر دهد. این مقاله در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا (PNAS) منتشر شد. در این مطالعه دو گروه از خانواده‌ها مورد بررسی قرار گرفتند و سال‌های اولیه تولد نوزاد آن‌ها مورد توجه قرار گرفت. گروه اول شامل صدها مادر کم درآمدی بودند که چندین سال ماهانه ۲۰ دلار کمک دریافت می‌کردند و گروه دومی افرادی بودند که در همین مدت ماهانه ۳۳۳ دلار دریافت می‌کردند.

این آزمایش در پی آن است تا اثرات عصبی کمک‌های نقدی در مقیاس بزرگ را بر رشد کودکان خردسال بررسی کند.

مقاله آکادمی ملی علوم آمریکا نخستین مقاله‌ای است که از آزمایش سال نخست زندگی کودکان بیرون آمده است و فعالیت امواج مغزی در نوزادان خانواده‌هایی که ۲۰ دلار در ماه دریافت می‌کنند را با نوزادان خانواده‌هایی که ۳۳۳ دلار در ماه دریافت می‌کنند مقایسه می‌کند. چیزی که محققان به آن رسیده‌اند قابل توجه است: فعالیت مغزی نوزادان از خانواده‌هایی که پول بیشتری دریافت می‌کنند، فرکانس بالا (سریع) را نسبت به نوزادان از خانواده‌هایی که پول کمتری دریافت می‌کنند نشان داده است.

بچه‌ها با بزرگ‌تر شدن تمایل به فعالیت مغزی سریع‌تری نشان می‌دهند و بچه‌هایی که بیشتر از این، فعالیت‌های سریع مغزی دارند، در آزمون‌های بعدی توانایی شناختی امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.
کیمبرلی نوبل
استاد بخش علوم اعصاب در کالج معلمان دانشگاه کلمبیای آمریکا

کیمبرلی نوبل، استاد بخش علوم اعصاب در کالج معلمان دانشگاه کلمبیای آمریکا و یکی از پژوهشگران مطالعه جدید گفت: «این نشانه آن است که هدایای نقدی مستقیما رشد مغز را تغییر داده است.» وی افزود: «بچه‌ها با بزرگ‌تر شدن تمایل به فعالیت مغزی سریع‌تری نشان می‌دهند و بچه‌هایی که بیشتر از این، فعالیت‌های سریع مغزی دارند، در آزمون‌های بعدی توانایی شناختی امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.»

کیتی مک‌لافلین، استاد روان‌شناسی در هاروارد که در این مطالعه شرکت نداشته است به بررسی رشد مغز در کودکان پرداخت و گفت: «مقاله آکادمی ملی علوم آمریکا شاید یکی از مهمترین مقالاتی باشد که در مورد تاثیرات ناملایمات اولیه به‌طور گسترده‌ و رشد مغز به‌طور خاص منتشر شده است.»

آلیسون مکی، استاد روانشناسی در دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که تغییرات در الگوهای امواج مغزی بسیار قابل توجه است: «پیش‌بینی من این است که اثرات مغزی دریافت پول نقد با بزرگ‌ شدن بچه‌ها افزایش می‌یابد.»

نتایج این تحقیقات البته منتقدان خود را نیز دارد و زمانی منتشر شده است که کنگره در حال بحث درباره ارائه مجوز مجدد اعتبار مالی برای کودکان است.

با این حال نوبل گفت: «این نخستین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد پرداخت ماهانه نقدی بر کودکان تاثیر دارد. این مطالعه توجه را به کودکان معطوف می‌کند.»

نویسندگان مطالعه اخیر، این فرضیه را مطرح کرده‌اند که امواج مغزی با فرکانس بیشتر ممکن است نشان دهد که عملکردهای شناختی نوزادان با سرعت بیشتری در حال رشد است.

طبق این تحقیق نوزادان و کودکان نوپا با این فعالیت سریع مغزی، اغلب مهارت‌های کلامی، مهارت‌های اجتماعی/عاطفی بالاتر و سایر اشکال مهارت‌های شناخته را توسعه می‌دهند.

این آزمایش‌ها برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ در بین کودکان تازه متولد شده در بین گروه‌های مختلفی از خانواده‌ها آغاز شد و نتایج مطالعه جدید برآیندهای به دست آمده در بین کودکان یک ساله در سال ۲۰۱۹ است.

مقاله کامل را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتبط