«تساوی را بغل‌کن»؛ پنج حقیقتی که باید درباره روز جهانی زن بدانید

تِم امسال روز جهانی زن #تساوی_را_بغل‌کن (#EmbraceEquity)
تِم امسال روز جهانی زن #تساوی_را_بغل‌کن (#EmbraceEquity) Copyright  Copyright International Womens Day
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز جهانی زن در بیش از ۲۰ کشور جهان تعطیل رسمی است؛ روزی که نماد و رنگ مخصوص خود را دارد و هر سال برای آن تِم و موضوع ویژه‌ای تعیین می‌شود.

آگهی

روز جهانی زن هر ساله در ۸ مارس با هدف بزرگداشت و ارج نهادن به دستاوردهای زنان، افزایش آگاهی عمومی در مورد تبعیض‌های جنسیتی و همچنین ترویج حمایت جهانی از حقوق زنان جشن گرفته می‌شود.

امروز صد و دوازدهمین روز جهانی زن است که در سرتاسر جهان به شکل‌های مختلف جشن گرفته می‌شود، در ایتالیا زنان منتظر دریافت دسته‌گل‌های میموزا هستند و در روسیه هدیه دسته‌گل‌های لاله مرسوم است. حتی در بیش از ۲۰ کشور جهان، این روز، تعطیل رسمی است؛ روزی که نماد و رنگ مخصوص خود را دارد و هر سال برای آن تِم و موضوع ویژه‌ای تعیین می‌شود. 

در این گزارش به پنج سوالِ رایج در مورد این روز پاسخ می‌دهیم.

روز جهانی زن از چه زمانی جشن گرفته می‌شود؟

CORBIS / HULTON DEUTSCH
کلارا زتکین بنیانگذار روز جهانی زن در سال ۱۹۱۰CORBIS / HULTON DEUTSCH

در سال ۱۹۰۸ ، حدود ۱۵ هزار کارگرِ زنِ فعال در صنعت پوشاک در منهتنِ نیویورک نسبت به شرایط بغرنج کار و دستمزد پایین دست به اعتصاب و اعتراض زدند. این رویداد با حمایت حزب سوسیالیست آمریکا که آن زمان فعال بود، زمینه تعیین روز ملی زنان را در ۲۸ فوریه ۱۹۰۹ فراهم کرد. حدود یکسال بعد، کلارا زتکین، فمینیست و کمونیست آلمانی، با الهام از اعتراضات زنان آمریکایی، در جریان نشست بین‌المللی سوسیالیست‌ها در کپنهاگِ دانمارک، پیشنهاد تعیین روز جهانی زن را مطرح کرد. 

نخستین روز جهانی زن در ۱۹ مارس ۱۹۱۱ با مشارکت حدود ۱ میلیون نفر در اتریش ، دانمارک ، آلمان و سوئیس و با سر دادن شعارهایی در حمایت از حقوق کار برابر برای زنان و مردان و نیز اعطای حق رای به زنان برگزار شد. 

سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ روز جهانی زن را به رسمیت شناخت و با ثبت ۸ مارس به عنوان روزی نمادین برای شناخت دستاوردهای زنان و همچنین شکاف‌های جنسیتی موجود در کشورهای مختلف، موافقت کرد. البته ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) نیز در حدود ۸۰ کشور جهان به عنوان روز جهانی مرد جشن گرفته می‌شود ولی هنوز این روز از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است. 

سمبل و رنگ روز جهانی زن چیست؟

Getty Images
نماد و رنگ روز جهانی زنGetty Images

نماد روز جهانی زن، نماد جنسیت زن است که معمولا با رنگ‌های بنفش، سبز و سفید نمایش داده می‌شود. 

به گزارش وب‌سایت رسمی روز جهانی زن، رنگ بنفش نشان دهنده عزت و عدالت، سبز نشان‌دهنده امید و رنگ سفید به معنای پاکی است. این رنگ‌ها بر پایه نمادهای تعریف شده از سوی اتحادیه سیاسی اجتماعی زنان (WSPU) در سال ۱۹۰۸ نشات گرفته‌ است؛ سازمانی که برای مبارزه در زمینه حقوق زنان در بریتانیا طی سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۷ فعال بود. 

آیا روز جهانی زن تعطیل رسمی است؟

روز جهانی زن در جمهوری‌های استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق تعطیل رسمی است؛ از جمله در تاجیکستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، اوکراین و روسیه. همچنین در کشورهای کره‌شمالی، مغولستان، نپال و کامبوج این روز تعطیل است و در چین نیز به زنان مرخصی کاری نیم‌روزه داده می‌شود. در قاره آفریقا نیز روز جهانی زن در کشورهای چاد، آنگولا، بورکینافاسو، اریتره و زامبیا تعطیل رسمی است. 

در برخی از کشورها مانند آلبانی، مقدونیه، صربستان و ازبکستان هم روز زن با روز مادر ترکیب شده است.

چرا ۸ مارس در روسیه یک جشن تاریخی است؟

Getty Images
تظاهرات زنان در پتروگراد در ۸ مارس ۱۹۱۷Getty Images

گروهی از زنان روس در ۸ مارس ۱۹۱۷ با دست زدن به اعتصاب‌ها و اعتراض‌هایی با شعار «نان و صلح» نسبت به تبعات اقتصادی جنگ جهانی اول و نیز نابرابری‌های جنسیتی در شهر پتروگراد (سن پترزبورگ فعلی) به خیابان‌ها آمدند. تزار نیکلاس دوم نیز به ژنرال خابالوف از ناحیه نظامی پتروگراد اجازه داد تا به معترضان شلیک کند. اما زنان معترض تسلیم هشدارهای نظامیان نشدند و در مقابل تزار ناچار به کناره‌گیری از قدرت شد و دولت موقت نیز بلافاصله پس از تشکیل، حق رای را به زنان اعطا کرد.  

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

موضوع و شعار امسال روز جهانی زن چیست؟

از سال ۱۹۹۶، مراسم روز جهانی زن با موضوع و شعار خاصی برگزار می‌شود. نخستین تم انتخاب شده برای این روز «تجلیل از گذشته، برنامه ریزی برای آینده» بود. امسال، وب‌سایت رسمی روز جهانی زن، تم این روز را #تساوی_را_بغل‌کن (#EmbraceEquity) اعلام کرده است. هدف از موضوع کارزار سال ۲۰۲۳ این است که مردم جهان در مورد این که چرا فرصت‌های برابر زنان و مردان به سطح کافی نرسیده، صحبت کنند. همچنین، سازمان ملل نیز با هدف آگاه کردن مردم از اهمیت و سهم فناوری دیجیتال در آشکار کردن مسائل مربوط به نابرابری و تبعیض جنسیتی، شعار«نوآوری و فناوری برای برابری جنسیتی» را انتخاب کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۰ وزیر امور خارجه زن در کنفرانس مونیخ از زنان ایران و افغانستان حمایت کردند

دانمارک به تمام زنان و دختران افغانستان «به دلیل جنسیت آنها» پناهندگی می‌دهد

از دادگاه رسیدگی به پرونده سرقت دست‌نویس اشعار «هتل کالیفرنیا» چه می‌دانیم؟