Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نقش و نوا؛ قسمت اول: ارغوان خسروی

The Virtue Factory
The Virtue Factory Copyright Arghavan Khosravi
Copyright Arghavan Khosravi
نگارش از سمیه رستمیان
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارغوان بجای استفاده از کاغذ بی‌نقش از سطوحی استفاده کند که قبلا نقوشی بر آن ثبت شده است. به عبارتی کار او واکنشی است به تصاویری که از پیش وجود داشته‌اند.

آگهی

درک مفهوم هنر و پاسخ به این پرسش که هنر چیست، چندان آسان نیست؛ گرچه هنر در مفهوم کهن یک محصول دیداری یا شنیداری است که زیبایی‌های جهان را در قالبی متفاوت به تصویر می‌کشد، اما تعاریف مختلف ارائه شده مرزهای آن را سیال کرده است.

یافته‌های باستان‌شناسی نشان از آن دارد که قدیمی‌ترین آثار هنری خلق شده به دست انسان به عصر سنگ باز می‌گردد، چیزی حدود ۲۵ تا ۸ هزار سال قبل از میلاد مسیح. انسان‌های باستان با استفاده از صدف‌ها، سنگ‌ها و صمغ رنگی درختان به خلق آثار هنری پرداختند.

هنر اما امروزه جایگاه ویژه‌ای دارد، با زندگی افراد آمیخته شده و بدون آن زندگی دشوار می‌نماید. به همین منظور قصد داریم در این مجموعه به معرفی آثار هنرمندان جوان بپردازیم.

نقش و نوا نام مجموعه‌ای است که قصد دارد به معرفی هنرمندان جوان فارسی زبانی بپردازد که توانسته‌اند آثار سمعی و بصری ارزشمندی تولید کنند، اما آنچنان که شایسته است به جامعه معرفی نشده‌اند.

هنر دنیایی شگرف و بی مرز است. هنرمند می‌تواند از عدم به خلق یک اثر برسد یا از طبیعت و آثار هنری پیشین الهام بگیرد، کاری که «اغوان خسروی» در خلق کارهایش از آن بهره جسته است، یعنی خلق آثار هنری جدید با کمک صفحات طرح‌دار.

ارغوان در رشته هنرهای زیبا در شاخه‌های نقاشی و گرافیک در ایران و ایالات متحده تحصیل کرده است. وی سال‌هاست که کار نقاشی و تصویرسازی را در حوزه‌های گوناگون پی‌می‌گیرد.

در دوران دانشجویی ارغوان پروژه‌ای را که ترکیبی از چاپ سیلک و نقاشی بود، آغاز کرد. این پروژه الهام‌بخش روش نوینی برای او بود که بجای استفاده از کاغذ بی‌طرح از سطوحی استفاده کند که قبلا نقوشی بر آن ثبت شده است. به عبارتی کار او واکنشی است به تصاویری که از پیش وجود داشته‌اند.

ارغوان خسروی

متولد: ۱۳۶۳، شهرکرد، بزرگ شده تهران

تحصیلات: کارشناسی گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه طراحی رود آیلند

گزیده نمایشگاه‌ها در ایران و ایالات متحده: نمایشگاه جمعی تصویرسازی کتاب کودک در تهران (۲۰۰۶-۲۰۰۹)، نمایشگاه جمعی فجرآفرینان در تهران (۲۰۰۹)، نمایشگاه عمومی تصویرسازی برای کودکان معلول در تهران (۲۰۰۹)، نمایشگاه نقاشی فردی در گالری آبتین در تهران (۲۰۱۵)، نمایشگاه جمعی مدرسه برندایس در والتهام ماساچوست، نمایشگاه جمعی در پراویدنس رودآیلند، نمایشگاه گروهی در گلمان گالری در پراویدنس رودآیلند، نمایشگاه فردی در گالری هما در تهران (۲۰۱۶)، نمایشگاه گروهی در موزه پراویدنس رودآیلند (۲۰۱۷)، نمایشگاه در گالری سوپر دوشس نیویورک (۲۰۱۸)، نمایشگاه در پالری فریدمن نیویورک (۲۰۱۸)، نمایشگاه گروهی هنرهای معاصر خاورمیانه و شمال آفریقا در موزه هنرهای نیوپورت رودآیلند

مجموعه‌ها: موزه مدرسه طراحی پراویدنس رودآیلند، مجموعه خصوصی رُزان سامرسن، مدیر مدرسه پراویدنس رودآیلند و مجموعه خصوصی دایان فوگ در نیویورک

ایده‌ای که در ذهن ارغوان شکل گرفت با وضع قانون مهاجرتی دولت آمریکا همزمان شد. او در این زمان سفر کوتاهی به ایران داشت و با شنیدن این خبر شوکه شد چرا که این مساله می‌توانست زندگی او را مانند دیگر مهاجران ساکن ایالات متحده تحت تاثیر قرار دهد.

اولین واکنش ارغوان به این مساله خشم بود و او تصمیم گرفت از این خشم به عنوان یک نیروی محرکه در کار نقاشی استفاده کند. به همین علت دو پاسپورت قدیمی خود را از ایران به ایالات متحد آورد و او اولین طرح‌های خود را بر روی این پاسپوت‌های منقضی شده به اجرا گذاشت.

در ادامه او صفحات پاسپورت‌های با طرح قدیمی و طرح جدید در ابعاد بزرگتر چاپ کرد و این امکان فراهم شد که کارهایش را ابعاد بزرگتر و با قابلیت کار بشتر ارائه کند.

این اما ابتدای راه بود. ارغوان کارش را بر روی اسکناس در ابعاد اصلی و ابعاد بزرگ بهره برد. وی با ترکیب نقش اسکناس‌های دلار که نماینده فرهنگ غربی بود با طرح‌های شرقی تنش تصویری ایجاد کرد.

بعد از آن با توجه به محدودیت‌های کاغذ او به پارچه‌های منقوش پناه برد. او با الهام گرفتن از نقش پارچه‌ها توانست نقاشی‌های منحصر به فردی را رقم بزند. شما می‌توانید کارهای زیبای ارغوان را در وبسایت او دنبال کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند خیابانی ایتالیایی؛ خالق بوسه‌های بحث برانگیز

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی