Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یادگاری سفر یا «آت و آشغال»؟ بساط سوغاتی‌های جنسی و توهین‌آمیز از بارسلون جمع می‌شود

یک مغازه سوغاتی فروشی
یک مغازه سوغاتی فروشی Copyright Chris Linnett
Copyright Chris Linnett
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ممنوعیت شامل محصولاتی می‌شود که حاوی محتوای «ضد همجنس‌گرایانه یا تبعیض جنسیتی» هستند.

آگهی

حتما شما هم در مقاصد گردشگری خود به کشورهای مختلف، با انواع سوغاتی‌های اصطلاحا بنجل مثل درب بازکن‌هایی به شکل آلت مردانه یا پیک‌های مشروب آرم‌دار مواجه شده‌اید،‌ کما اینکه این اقلام به راحتی برای خرید در دسترس هستند.

مسئولان شهر بارسلون در اسپانیا در حال وضع مقرراتی برای تعیین حد مجاز توهین‌آمیز و مستهجن بودن این سوغاتی‌ها هستند. به طور دقیق‌تر، شورای شهر بارسلون در حال بررسی ممنوعیت نمایش و فروش سوغاتی‌هایی است که «توهین‌آمیز یا بی‌ادبانه» قلمداد می‌شوند.

سوغاتی‌فروشی و کلاس شهری

یکی از اعضای شورای شهر بارسلون، غرفه‌ها و مغازه‌هایی را که این اجناس را تبلیغ می‌کنند، «آت و آشغال فروشی» نامیده است که «کلاس شهر را پایین می‌آورند.»

یوردی کوروناس، عضو شورای شهر بارسلون، از بی‌ادبانه بودن سوغاتی‌هایی که در خیابان‌های «سیوتاد بیا»، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر بارسلون به نمایش گذاشته می‌شوند، انتقاد کرده است.

این اقلام از کالاهایی به شکل آلت تناسلی مردانه با نشان تیم بارسلونا گرفته تا تی‌شرت‌های منقوش به پیام‌های تبعیض‌آمیز جنسیتی، ضد همجنس‌گرایانه یا «ناپسند» را شامل می‌شود که در بهترین حالت، نشان‌دهنده «کج‌سلیقگی» طراحان توصیف شده‌اند.

کوروناس گفت: «[این سوغاتی‌ها] ارزش خیابان‌های پربازدید بارسلون را پایین می‌آورد.» این عضو شورای شهر در توضیح حرف‌های خود ادامه داد که این‌ها «یک مشت آت و آشغال بنجل هستند که وجهه بارسلونا را به عنوان یک مقصد گردشگری پایین آورده است.»

کوروناس و چند نفر دیگر از اعضای شورای شهر بارسلون اوایل این هفته پیشنهادی را با هدف تنظیم مقررات فروش سوغاتی ارائه کردند.

این پیشنهاد که ایده آن توسط اعضای حزب چپ جمهوری‌خواه کاتالونیا ارائه شد، هم اکنون در کمیسیون اقتصادی شورای شهر تصویب شده و حالا آن‌ها این امکان را دارند که موضوع ممنوعیت سوغاتی‌های «توهین آمیز» را در دستور کار شورا قرار دهند.

این ابتکار اندکی قبل از شروع «رژه افتخار همجنسگرایان» در بارسلون صورت می‌گیرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

گفته می‌شود یوردی بالس، معاون اقتصادی شهردار نیز از این پیشنهاد حمایت می‌کند و از طرف شهرداری متعهد شده که محدود کردن نمایش و فروش سوغاتی‌های ناپسند را بررسی کند.

با این حال، او خاطرنشان ساخت که اجرایی کردن مقررات خاص قطعا چالش‌برانگیز خواهد بود، دلیل آن هم این است که مقررات فعلی اجازه تعیین معیارهای مربوط به محتوا یا کیفیت زیبایی‌شناختی سوغاتی‌ها را نمی‌دهد.

او گفت: «تعریف یک استاندارد مشخص دشوار است، چراکه بی‌ادبانه بودن این اقلام یک موضوع به شدت ذهنی و قراردادی است.»

طبق گزارش‌ها، کوروناس به دنبال راه حلی «ابتکاری» برای غلبه بر چالش‌های اجرای موثر این ممنوعیت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند

مجلل‌ترین هتل‌های اروپایی با سرویس‌های غیرمعمول؛ از حمام شراب تا تجربه زندگی در قرون وسطی

جیب‌بُرترین شهرها و کشورهای اروپا برای گردشگران کدام‌ها هستند؟