Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جوزپ بورل: ناتو مکمل استقلال راهبردی اروپاست؛ اتحادیه هم باید در مواجهه با چالش‌ها سریع‌تر عمل کند

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۴ مه (۴ خرداد ۱۴۰۲) در مورد «وضعیت سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا» سخنرانی کرد.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، تنها چند دقیقه پس از اینکه دادگاه بین المللی دادگستری اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی باید حملات خود را در رفح متوقف کنند، اعلام کرد که این اتحادیه با انتخاب دشواری بین حمایت از حاکمیت قانون یا حمایت از اسرائیل روبرو است.

بورل در جریان یک مراسم در مؤسسه دانشگاه اروپایی (EUI) در فلورانس گفت: «بیایید ببینیم که اقدام اتحادیه اروپا در قبال حکم دادگاه بین المللی دادگستری که امروز صادر شده است، کدام است؟»

وی افزود: «ما باید بین حمایت از نهادهای بین‌المللی و حاکمیت قانون یا حمایت از اسرائیل یکی را انتخاب کنیم و سازگار کردن هر دو امر بسیار دشوار است».

بورل همچنین اذعان کرد که تصمیم گیری اتحادیه اروپا در واکنش به جنگ غزه به دلیل شکاف عمیق بین موضع پایتخت‌های اروپایی در قبال این درگیری، بسیار کند بوده است.

وی خواستار تغییر در فرآیندهای تصمیم گیری اتحادیه اروپا در مورد سیاست خارجی شد، فرایندی که هم اکنون نیازمند حمایت یکپارچه تمامی ۲۷ کشور عضو است.

آقای بورل گفت اروپا باید سرعت مواجه خود با چالش‌ها را بیشتر کند و نمونه آن نیز در مورد کرونا، حمله اسرائیل به غزه و همچنین حمله حماس به اسرائیل است.

کشور مجارستان تا کنون به طور ویژه سعی کرده است تا ابتکارات کلیدی اتحادیه اروپا در پاسخ به جنگ غزه از جمله تحریم شهرک نشینان خشن اسرائیلی را مسدود یا به تاخیر ییندازد.

سخنرانی افتتاحیه بورل همچنین توسط معترضان طرفدار فلسطین که واکنش اتحادیه اروپا به ویرانی ها و تلفات انسانی در غزه را محکوم کردند، قطع شد. این افراد نسبت به نحوه واکنش اتحادیه اروپا به ویرانی و تلفات انسانی در غزه انتقاد داشتند. 

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در پاسخ گفت: «من کاملاً نگرانی ابراز شده را درک می کنم.»

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

بورل در ادامه گفت: «اروپا باید توان نظامی فردی خود را برای دفاع افرایش دهد و البته همکاری در ناتو را تقویت کند.»

ما نیاز به «انقلاب در طرز فکر» خود داریم و آن این است که باید در چارچوب همکاری بیشتر در سطح اروپا عمل کنیم و در مواجهه با چالش‌های جهانی، سریع‌تر عمل کنیم.

در روابط اتحادیه اروپا، اصل «وابستگی متقابل» نباید به «وابستگی یک طرفه» تبدیل شود،‌ چه بسا در موضوع روسیه ما به گاز روسیه وابسته شدیم و در مورد چین نیز به مواد نیمه‌رسا.

«امروز بدیلی برای ناتو نیست، ‌آیا ما ناتو می‌خواهیم یا استقلال راهبردی. جواب این است که توامان به هر دو نیاز داریم. ما باید در چارچوب ناتو قوی‌تر شویم و نه اینکه خارج از ناتو این کار را انجام دهیم.»

در ۱۰ سال آینده جهان را چگونه می‌بینید؟

جوزپ بورل در مورد وضعیت جهان در دهه آینده گفت که رقابت بین چین و آمریکا وضعیت جهان را در سال‌های آینده تعریف خواهد کرد. در کنار آن‌ها نیز قدرت‌های نوظهور وجود دارند.

آگهی

وی در ادامه گفت که در حالت کلی سه مساله دارای اهمیت هستند:

  • مورد اول تهدیدهای ناشی از تغییرات اقلیمی و مهاجرت‌های ناشی از تنش‌های اقلیمی بویژه از آفریقا به اتحادیه اروپا است.
  • پیر شدن جمعیت جهان و اروپا و ناهماهنگی سرعت آن بین کشورها از دیگر چالش‌ها است.
  • و سومین مورد نیز روند تکنولوژی‌های نوظهور است که اختلاف بین کشورها را زیاد خواهد کرد.

به رسمیت شناختن فلسطین

اسپانیا و ایرلند معتقدند که به رسمیت شناختن فلسطین به راه حل دو کشوری کمک می‌کند اما همه کشورها این نظر را ندارند، بعضی فکر میکنند که این کار باعث اعتبار بخشی به حماس می‌شود.

ولی وقتی که از به رسمیت شناختن فلسطین صحبت می‌کنیم، ‌اگر منظور تشکیلات خودگردان فلسطینی است که خوب است ولی اگر قرار است حماس قدرت بگیرد این قابل توجیه نیست.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اوایل روز جمعه گفته بود که برخی از کشورهای اروپایی در تلاش برای ارعاب قضات دیوان کیفری بین‌المللی در مورد تشکیل پرونده‌ای علیه رهبران اسرائیل هستند و باید از «دخالت» خودداری کنند و به دادگاه احترام بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند

گرجستان و طرح تئوری «حزب جهانی جنگ»؛ آیا تفلیس روسیه را به پیوستن به اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد؟

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟