Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه: فرانسه به اوکراین نیرو اعزام کند آنها را هدف می‌گیریم

سربازان ارتش روسیه
سربازان ارتش روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو روز چهارشنبه به فرانسه هشدار داد که اگر نیروهایش را به اوکراین اعزام کند، این نظامیان به اهدافی مشروع برای ارتش روسیه تبدیل خواهند شد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در ماه فوریه گفته بود که نمی‌تواند احتمال اعزام نیروهای زمینی به اوکراین را در آینده رد کند و هشدار داد که اگر روسیه در اوکراین پیروز شود، اعتبار اروپا از بین خواهد رفت.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که هرچند آقای ماکرون با «ابهام استراتژیک» در مورد این موضوع سخن گفته است اما «برای ما وضعیت بیش از حد قطعی به نظر می‌رسد».

او در ادامه تاکید کرد که اگر نیروهای فرانسوی‌ در مناطق درگیری‌ مشاهده شوند، ناگزیر به هدفی برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

به گفته خانم تاکنون تعداد فزاینده‌ای از اتباع فرانسوی در میان کشته شدگان جنگ با اوکراین بوده‌اند.

روسیه روز دوشنبه نیز اعلام کرد که استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را به عنوان بخشی از یک رزمایش نظامی، تمرین خواهد کرد. مسکو مدعی شده که این تصمیم در واکنش به «تهدیدها» از سوی فرانسه،‌ بریتانیا،‌ و ایالات متحده اتخاذ شده است.

اخیرا فرانسه و بریتانیا اظهاراتی درباره دور تازه حمایت‌هایشان از کی‌یف در زمینه تسلیحاتی و نظامی مطرح کردند که واکنش مسکو را در پی داشت و باعث شد سفرای این دو کشور به صورت جداگانه به وزارت امور خارجه روسیه فراخوانده شوند.

مقامات روسی به نایجل کیسی،‌ سفیر بریتانیا هشدار دادند که اگر اوکراین از تسلیحات بریتانیایی برای حمله به داخل خاک روسیه استفاده کند، مسکو می‌تواند در پاسخ هر گونه تاسیسات و تجهیزات نظامی بریتانیا در داخل خاک اوکراین و فراتر از آن هدف قرار دهد.

پیش از این دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود که نیروهای نظامی کی‌یف این اختیار را دارند که از سلاح‌های دوربرد بریتانیا برای حمله به اهدافی در داخل خاک روسیه استفاده کنند.

برخی از شرکای غربی اوکراین برای اینکه به کمک‌های نظامی خود به این کشور ادامه دهند برای کی‌یف شرط گذاشته‌‌ بودند که با این سلاح‌ها به داخل خاک روسیه حمله نکند.

رئیس جمهور اوکراین در ماه‌های اخیر بارها خواستار کمک‌های بین المللی بیشتر شده و هشدار داده است که کشورش بدون این کمک‌ها در جنگ شکست خواهد خورد.

دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه در هشدار به کشورهای غربی در بیانیه‌ای گفت: «اعزام نیرو به خاک اوکراین منجر به ورود مستقیم این کشورها به جنگ می‌شود».

او در ادامه تاکید کرد انتقام کرملین تنها به خاک اوکراین محدود نخواهد شد و ضمن هشدار مستقیم به مقامات تصمیم‌گیر در ایالات متحده، ‌فرانسه و بریتانیا نوشت «کسانی که در ساختمان کنگره، در کاخ الیزه یا در ساختمان شماره ۱۰ لندن (ساختمان نخست‌وزیری بریتانیا) هستند نمی‌توانند در امان باشند.»

از سوی دیگر دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با اشاره موضع غرب، خاطرنشان کرد: «ما بارها گفتیم که مداخله مستقیم ارتش کشورهای عضو ناتو در این درگیری به طور بالقوه خطر بزرگی را به همراه دارد و البته با دقت این موضوع را زیر نظر داریم».

هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، کشورهای عضو ناتو نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اواخر آوریل سال میلادی جاری اعلام کرد کشورش ۵۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۸۰ میلیون یورو) تجهیزات نظامی جدید شامل موشک‌های دوربرد «سایه توفان» به اوکراین ارائه خواهد کرد.

آگهی

پیشتر برخی از کشورهای غربی درباره ارسال چنین موشک‌هایی به اوکراین ابراز نگرانی کرده بودند. آن‌ها معتقدند که ارسال این موشک‌ها که می‌تواند برای حمله به اهدافی در خاک روسیه مورد استفاده قرار گیرد، احتمال دارد تنش‌ با مسکو را تشدید کند.

مقامات روسی مدعی شده‌اند که ناتو با حمایت از اوکراین با ارسال تسلیحات، اطلاعات و کمک‌های مالی، «جنگ ترکیبی» با روسیه به راه انداخته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ناتو از زمان شروع حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تلاش کرده است تا مرزهای خود در نزدیکی روسیه و اوکراین را تقویت کند. این ائتلاف بزرگ نظامی متشکل از ۳۲ کشور عضو هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که از «فعالیت‌های بدخیم و خرابکارانه اخیر» روسیه که آن را تهدیدی برای امنیت غرب می‌داند، «عمیقاً نگران» است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استورمی دنیلز شهادت داد که با ترامپ رابطه داشته و بابت مخفی نگه داشتن آن حق‌السکوت گرفته است

بیش از ۹ میلیون خانه خالی در ژاپن؛ دلیل افزایش منازل فاقد سکنه چیست؟

آمریکا به‌دلیل نگرانی از حمله اسرائيل به رفح، ارسال یک محموله بمب را به این کشور تعلیق کرد