همزمان با روز جهانی زن فرانسه با برگزاری مراسمی رسما حق سقط جنین را وارد قانون اساسی کرد

یک روز تاریخی برای زنان فرانسه
یک روز تاریخی برای زنان فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه در مراسمی در روز جمعه هشتم مارس همزمان با روز جهانی زن، حق تضمین شده سقط جنین را در قانون اساسی خود گنجاند. اقدامی که حالا فرانسه را به نخستین کشوری در جهان تبدیل می‌کند که به صراحت حقوق مرتبط با سقط جنین را در قانون اساسی به ثبت رسانده است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در این مراسم گفت: «امروز پایان ماجرا نیست، بلکه تازه شروع یک نبرد است. فرانسه اکنون تنها کشوری در جهان است که قانون اساسی آن آشکارا از حق پایان دادن داوطلبانه به بارداری در هر شرایطی حمایت می‌کند. ما این مبارزه را در قاره‌ اروپا رهبری خواهیم کرد، جایی که نیروهای ارتجاعی، پیش از هر چیز به حقوق زنان حمله می‌کنند. به همین دلیل است که می‌خواهم آزادی پایان دادن داوطلبانه به بارداری در منشور حقوق اساسی اتحادیه اروپا نیز درج شود.»

مراسم ویژه برای ثبت در قانون اساسی
مراسم ویژه برای ثبت در قانون اساسیAP Photo

او درباره ضرورت این اقدام گفت: «ناکامی‌های زمانه ما این امر را به یک ضرورت و اضطرار تبدیل کرده است چرا که در سرتاسر جهان، از جمله در بزرگترین دموکراسی‌ها، از جمله در همین کشورهای اروپایی همسایه‌مان نیز شاهد عقب‌نشینی در حقوق مرتبط با سقط جنین، حقوق زنان و ظهور افرادی هستیم که زنان را از آزادی عشق ورزیدن و انتخاب آزادانه زندگی محروم می‌کنند.»

مراسم هشت مارس در پاریس با حضور ماکرون در جمع فعالان حقوق زن
مراسم هشت مارس در پاریس با حضور ماکرون در جمع فعالان حقوق زنAP Photo

در این مراسم همچنین اریک دوپوند مورتی، وزیر دادگستری فرانسه از یک دستگاه چاپ قرن نوزدهمی برای مهر و موم کردن این اصلاحیه قانون اساسی استفاده کرد.

مهر و موم کردن سند
مهر و موم کردن سندAP Photo

این اصلاحیه در اوایل هفته با اکثریت قاطع توسط قانونگذاران فرانسوی تصویب شد. مراسم نمادین روز جمعه با حضور رئیس‌جمهوری فرانسه به این معنی است که این قانون از هشتم مارس به اینسو در فرانسه لازم‌الاجرا شده است.

در حالی که سقط جنین موضوعی بحث‌برانگیز در ایالات متحده است، تقریبا انجام آن با تاکید بر حق مالکیت زن بر بدن در تمام اروپا قانونی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سیمون دوبووار تا حمایت دولت؛ فرانسه برای گنجاندن حق سقط جنین در قانون اساسی چه راهی را طی کرد؟

برای اولین بار در جهان؛ فرانسه حق سقط جنین زنان را در قانون اساسی خود گنجاند

زنان فرانسوی در آستانه کسب یک حق بنیادین؛ سنا لایحه‌ گنجاندن حق سقط جنین در قانون اساسی را تصویب کرد