مسکو: فایل صوتی لو رفته نشان می‌دهد که آلمان قصد حمله نظامی به روسیه را داشته است

کنفرانس خبری وزیر دفاع آلمان درباره فایل صوتی لو رفته
کنفرانس خبری وزیر دفاع آلمان درباره فایل صوتی لو رفته Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع آلمان در اولین اظهارنظر خود پس از انتشار فایل صوتی از نشست مقامات ارشد نظامی آلمان، روسیه را به انجام «جنگ اطلاعاتی» با هدف ایجاد تفرقه در کشورش متهم کرد.

آگهی

کاخ کرملین روز دوشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) گفت فایل صوتی لو رفته از گفتگوی افسران عالی‌رتبه آلمانی نشان می‌دهد که نیروهای مسلح آلمان در حال بحث در مورد طرح‌هایی برای حمله به خاک روسیه بوده‌اند و همزمان این پرسش را مطرح کرده که آیا اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اوضاع را در کنترل دارد یا نه.

رسانه‌های روسی روز جمعه یکم مارس (۱۱ اسفند) یک فایل صوتی ضبط شده ۳۸ دقیقه‌ای از تماسی را منتشر کردند که در آن افسران ارتش آلمان درباره ارسال تسلیحات به اوکراین و حمله احتمالی کیف به پلی در کریمه صحبت کرده بودند. در پی انتشار این فایل، مقامات مسکو از برلین توضیح خواستند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: «این فایل به ما می‌گوید که در درون بوندس‌ور (ارتش فدرال آلمان) بحث برنامه‌هایی برای حمله به خاک روسیه به طور اساسی و مشخص مطرح بوده است. این نیازی به تفسیر قانونی ندارد. همه چیز بیش از اندازه آشکار است. در اینجا ما باید دریابیم که آیا بوندس‌ور این کار را به ابتکار خود انجام می‌دهد یا نه. در واقع پرسش این است: ارتش آلمان تا چه اندازه قابل کنترل است و شولتس چقدر اوضاع را کنترل می‌کند؟ یا این که این هم جزئی از سیاست دولت آلمان است؟»

او افزود که به هر حال هر دو این سناریوها «بسیار بد» هستند.

تنش دیپلماتیک و احضار سفیر

در پی انتشار فایل صوتی منتسب به فرماندهان ارتش آلمان، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه الکساندر گراف لامبسدورف، سفیر آلمان در برلین را احضار کرد و خواستار توضیح درباره بحث‌های نظامی در این فایل شد.

لامبسدورف پس از خروج از ساختمان وزارت خارجه، بدون گفتگو با خبرنگاران محل را ترک کرد.

آلمان از جمله کشورهای ناتو است که به اوکراین تسلیحات از جمله تانک ارسال کرده است. روسیه آنچه را که «غرب دسته جمعی» می‌نامد به استفاده از اوکراین برای راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه خود متهم می‌کند، اما ناتو می‌گوید به کیف کمک می‌کند تا از خود در برابر جنگ تجاوزکارانه روسیه دفاع کند.

این دومین بار در هفته گذشته است که مسکو مدارکی را به عنوان شواهدی دال بر قصد غرب برای حمله مستقیم به روسیه مطرح می‌کند.

پوتین پنجشنبه گذشته در یک سخنرانی گفت که کشورهای غربی در صورت اعزام نیرو برای جنگ در اوکراین، با خطر تحریک جنگ هسته‌ای روبرو خواهند شد.

هفته گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از تمایل اعزام نیرو به جبهه نبرد اوکراین برای مبارزه با روسیه خبر داده بود.

آلمان روسیه را به راه‌اندازی «جنگ اطلاعاتی» متهم کرد

روز شنبه، آلمان انتشار این فایل را در روسیه «اقدام آشکار به استراق سمع» خواند و گفت که در حال تحقیق روی این مسئله است.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز یکشنبه گفت: «این حادثه چیزی بسیار فراتر از شنود و انتشار یک مکالمه است و بخشی از یک جنگ اطلاعاتی است که پوتین به راه انداخته است. این یک حمله ترکیبی با استفاده از اطلاعات نادرست به منظور ایجاد تفرقه و به هدف تضعیف وحدت ماست.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کرملین بارها اتهام انتشار اطلاعات نادرست یا گمراه کننده از طرف سایر کشورها را رد کرده است. روز جمعه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه بدون اینکه جزئیاتی درباره نگرانی‌های کشورش ارائه کند، گفته بود که مسکو خواستار «توضیح آلمان» در این زمینه است.

در تماس تلفنی فاش شده، طرف‌های مکالمه در مورد تحویل احتمالی موشک‌های کروز تاروس به کیف صحبت می‌کنند، مسئله‌ای که پیش از این اولاف شولتس، صدراعظم آلمان علناً آن را رد کرده است.

کیف مدت‌هاست که از آلمان می‌خواهد موشک‌های تاروس را در اختیارش بگذارد. برد این موشک تا ۵۰۰ کیلومتر هم می‌رسد.

در گفتگوی لو رفته همچنین درباره استفاده از موشک‌های دوربرد ارائه شده به اوکراین توسط فرانسه و بریتانیا و نیز آموزش سربازان اوکراینی صحبت شده است.

آگهی

با شروع سومین سال جنگ در اوکراین، کیف درخواست‌های خود را برای حمایت نظامی بیشتر از سوی متحدان افزایش داده است. شمار سربازان اوکراینی در خط مقدم کاهش یافته و کمبود سلاح و مهمات احساس می‌شود.

روز شنبه، شولتس افشای احتمالی فایل صوتی را «بسیار جدی» خواند و گفت: «در حال حاضر موضوع با دقت و سرعت بسیار در دست بررسی است.»

شبکه تلویزیونی آ.ر.د آلمان افشای این فایل را یک «فاجعه» برای سرویس‌های مخفی آلمان توصیف کرد. به گزارش مجله اشپیگل، این فایل بر روی وبکس ضبط شده که بستری ساده برای چت است، نه در یک شبکه مخفی ارتش.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه که اکنون نایب رئیس شورای امنیت روسیه است، روز یکشنبه گفت این فایل نشان می‌دهد که برلین در حال آماده شدن برای جنگ با مسکو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند

جنگ اوکراین؛ آلمان آماده استقرار دائمی نیروهایش در لیتوانی است

روسیه «بیش از ۲۰ دیپلمات آلمانی» را اخراج کرد