Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زلنسکی نخستین‌بار به طور علنی آمار تلفات سربازان اوکراینی از زمان حمله روسیه را اعلام کرد

ادای احترام زلنسکی (راست)، خانم مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک (چپ) و همسرش بر مزار سربازان اوکراینی کشته شده در حالی که پرچم های در کنار پرچم‌های ملی و یگان‌های نظامی سربازان
ادای احترام زلنسکی (راست)، خانم مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک (چپ) و همسرش بر مزار سربازان اوکراینی کشته شده در حالی که پرچم های در کنار پرچم‌های ملی و یگان‌های نظامی سربازان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زلنسکی در یک کنفرانس خبری در کی‌یف گفت که نمی‌تواند تعداد مجروحان را فاش کند چرا که ارائه آمار زخمی‌ها می‌تواند به برنامه‌ریزی نظامی روسیه کمک کند.

آگهی

وزیر دفاع اوکراین روز یکشنبه گفت که نیمی از حمایت نظامی وعده داده شده غرب به موقع به اوکراین نرسیده است و این موضوع سبب شده تا برنامه‌ریزی‌های نظامی پیچیده‌ شوند و در نهایت به قیمت جان سربازان در جنگ روسیه تمام شود.

رستم عمروف، در سخنرانی خود در مجمع «اوکراین در سال ۲۰۲۴» تأکید کرد که هر تاخیر در ارسال کمک‌های نظامی به معنای تلفات نیروهای اوکراینی است و بر قدرت نظامی برتر روسیه تأکید کرد.

آمار رسمی تلفات از زبان زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز یکی دیگر از سخنرانان این مجمع در شهر کی‌یف بود. آقای زلنسکی گفت: «۳۱ هزار پرسنل نظامی اوکراین در این جنگ کشته شده‌اند. نه ۳۰۰ هزار، نه ۱۵۰ هزار، و نه هر آمار دیگری که پوتین و حلقه فریبکار او تا به حال در مورد آن دروغ گفته‌اند. اما با این وجود، هر یک از این تلفات برای ما ایثار بزرگی به حساب می‌آید.»

زلنسکی در عین حال گفت که تعداد نیروهایی که مجروح یا مفقود شده‌اند را فاش نمی‌کند. وی همچنین گفت که «ده‌ها هزار غیرنظامی» در مناطق اشغالی اوکراین کشته شده‌اند، اما گفت که تا پایان جنگ، آمار دقیقی در دسترس نخواهد بود.

از زمانی که میخایلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهوری اوکراین در اواخر سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که ۱۳ هزار سرباز اوکراینی از زمان تهاجم در ۲۴ فوریه کشته شده‌اند، کی‌یف تعداد تلفات نظامی خود را در این ۱۵ ماه اعلام نکرده بود.

قبرستان نظامی لویو در اوکراین با پرچم‌های ملی و پرچم یگان‌های سربازان کشته شده
قبرستان نظامی لویو در اوکراین با پرچم‌های ملی و پرچم یگان‌های سربازان کشته شدهآسوشیتدپرس

آمار تلفات روسیه؛ از ۶ هزار تا ۸۳ هزار

روسیه نیز به نوبه خود آمار رسمی تلفات را به ندرت ارائه کرده است. جدیدترین داده‌های وزارت دفاع روسیه که در ژانویه ۲۰۲۳ منتشر شد، به بیش از ۶ هزار کشته اشاره کرد.

اگرچه گزارش‌های مقامات آمریکایی و بریتانیایی این تعداد را به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از این‌ها می‌دانند. یک گزارش اطلاعاتی ایالات متحده که در اواسط ماه دسامبر ۲۰۲۳ از طبقه‌بندی خارج شد، تخمین زده بود که ۳۱۵ هزار سرباز روسی در اوکراین «کشته یا زخمی» شده‌اند. بر اساس این گزارش، اگر این رقم دقیق باشد، معادل ۸۷ درصد از حدود ۳۶ هزار سرباز روسیه قبل از جنگ است.

از طرف دیگر، رسانه مستقل «مدیازونا» روز شنبه اعلام کرد که حدود ۷۵ هزار مرد روسی در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در جنگ جان خود را از دست دادند.

تحقیقات مشترک «مدیازونا» و «مِدوزا» دیگر سایت خبری مستقل روسیه، نشان می‌دهد که میزان تلفات روسیه در اوکراین کاهش نیافته و مسکو روزانه حدود ۱۲۰ نفر را در میدان جنگ از دست می‌دهد. 

تحلیل آماری مرگ‌های ثبت‌شده سربازان در مقایسه با پایگاه‌های اطلاعاتی ارث نشان می‌دهد که احتمالاً مجموعا حدود ۸۳ هزار سرباز تا روز شنبه، یعنی دومین سالگرد تهاجم روسیه، جان خود را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست شورای امنیت برای حمله مسکو به بیمارستان کودکان در اوکراین به ریاست روسیه:ما بودیم کسی زنده نبود

آیا ناتو در نشست واشنگتن باز هم به اوکراین وعده‌ سر خرمن می‌دهد؟

۳۰ کشته در حمله موشکی روسیه به اوکراین؛ بیمارستان کودکان در کی‌یف هدف قرار گرفت