Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زندان برای مادران یوتیوبر؛ ولاگرهای آمریکایی با دو میلیون فالوور چگونه لو رفتند؟

روبی فرانکه در طی جلسه دادرسی دوشنبه، ۱۸ دسامبر ۲۰۲۳، در سنت جورج، یوتا.
روبی فرانکه در طی جلسه دادرسی دوشنبه، ۱۸ دسامبر ۲۰۲۳، در سنت جورج، یوتا. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روبی فرانکه، یک اشتراک‌گذار ویدئو در شبکه اجتماعی یوتیوب است که تا همین چند وقت پیش یک کانال محبوب به نام «۸ مسافر» داشت، اما داستان این خانواده آمریکایی از ایالت یوتا به یکباره در ماه اوت ۲۰۲۳ دچار تحول بغرنجی شد.

آگهی

روبی فرانکه، مادر شش فرزندی که زندگی خودش را در کانال یوتیوب با دیگران به اشتراک می‌گذاشت، دو ماه پس از اعتراف به اتهامات متعدد کودک‌آزاری، به زندان محکوم شد.

این اشتراک‌گذار ویدئویی تا همین چند وقت پیش یک کانال محبوب به نام «۸ مسافر» را اداره می‌کرد و بخش‌هایی از زندگی خودش با همسرش کوین و شش فرزندشان - به نام‌های شاری، چاد، ابی، جولی، راسل و ایو - را برای بیش از دو میلیون مخاطب به اشتراک می‌گذاشت.

فرانکه اولین بار در سال ۲۰۱۵ به دلیل توصیه‌های جنجالی خود در مورد فرزندپروری به تیتر اول خبرها تبدیل شد. دو سال بعد، این مادر اعلام کرد که با همکاری فردی به نام «جودی نان هیلدبراند» یک کانال جدید یوتیوب به نام ConneXions که البته اکنون از دسترس خارج شده است،‌ راه می‌اندازد.

این دو شریک تجاری این بار هم  با ویدئوهای خود جنجال به پا کردند، از جمله اینکه در یکی از ویدئوهای خود ادعاهایی در مورد معنای دوست داشتن بدون قید و شرط کودکان مطرح کردند.

این سوء رفتار چگونه برملا شد؟

این ماجرا ادامه داشت تا اینکه در ماه اوت و در جریان فرار پسر ۱۲ ساله فرانکه از خانه هیلدبراند و پناه آوردن به منزل همسایه‌ای که بلافاصله با فوریت‌های پلیس تماس می‌گیرد؛ هم فرانکه و هم هیلدبرانت دستگیر شدند. این پسر در آن زمان دچار سوءتغذیه و جراحات قابل مشاهده بر روی اندام‌هایش متاثر از بسته شدن با نوارچسب بود.

این پسر با رسیدن ماموران گفت که خانم هیلدبراند با فلفل قرمز و عسل روی زخم‌هایی که به دلیل بستن با طناب ایجاد می‌شد، می‌مالید.

بر اساس شواهد جمع آوری شده، ماموران به محل اقامت این خانم رفتند و در آنجا یک نوجوان دیگر را در وضعیت مشابه یافتند.

بر اساس اسناد دادگاه، بعد از آن دو تن از فرزندان فرانکه برای درمان پزشکی به بیمارستان منتقل شدند. این کودکان به همراه سایر فرزندان فرانکه تحت حضانت دپارتمان خدمات کودکان و خانواده قرار گرفتند.

پس از دستگیری فرانکه، خانواده او از جمله دخترش اعلام کردند که «خیلی خوشحال هستند که عدالت اجرا می شود.»

فرانکه چه نوع محتوایی را در یوتیوب به اشتراک گذاشت؟

یکی از نگران‌کننده‌ترین محتواها، ویدیوهایی بود که نشان می‌داد که او چگونه فرزندانش را تنبیه می‌کند. در سال ۲۰۲۰، روبی ویدئویی را آپلود کرد که در آن پسرش چاد می‌گفت که او هفت ماه روی یک کیسه لوبیا خوابیده است و بینندگان این ویدئو نیز بلافاصله یک دادخواست تنظیم کردند تا تحقیقات در این زمینه آغاز شود.

فرانکه در آن زمان گفت که این شیوه خوابیدن به «انتخاب» خود چاد بوده است، چرا که او حاضر نشده است اتاقش را با برادر کوچک‌ترش به اشتراک بگذارد.

با این حال، پس از بازدید از منزل این خانواده، پرونده به دلیل نبود ادله کافی بسته شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یا در یک ویدئوی دیگر، وقتی که دختر شش ساله‌‌اش فراموش می‌کند ناهار خود را به مدرسه بیاورد و روبی نیز از آوردن غذا برای او امتناع می‌ورزد؛ مخاطبان او بار دیگر به شیوه فرزندپروری او اعتراض می‌کنند. 

فرانکه در ویدئویی در یوتیوب گفت که به معلم گفته «او صبح‌ها مسئول درست کردن ناهار خود است، بنابراین نتیجه طبیعی این قضیه این است که او گرسنه خواهد ماند و امیدوارم کسی به او غذا ندهد و دخالت نکند.»

آگهی

نقش هیلدبرانت چه بود؟

بر اساس شواهد، خانم هیلدبرانت نیز می دانست که کودکان در خانه او مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند و اجازه می داد این کار ادامه یابد. او کوچکترین دختر فرانکه را که در آن زمان ۹ ساله بود را مجبور کرد چندین بار به روی یک کاکتوس بپرد و او را مجبور کرد که با پای برهنه در جاده های خاکی بدود. 

هیلدبرانت همچنین اعتراف کرد که به فرانکه در شکنجه کوچکترین پسرش کمک کرده است.

اتهامات در زمان دستگیری چه بود؟

هر کدام از این زن‌ها به شش فقره کودک آزاری و یک تا پانزده سال حبس برای هر اتهام و جریمه نقدی تا ۱۰ هزار دلار مواجه شدند.

جودی هیلدبراند در جلسه دادگاه چهارشنبه، ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳، در سنت جورج، یوتا شرکت می کند.
جودی هیلدبراند در جلسه دادگاه چهارشنبه، ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳، در سنت جورج، یوتا شرکت می کند.آسوشیتدپرس

جزئیات ناراحت کننده

شاری، دختر فرانکه به پلیس گزارش داد که خواهر و برادرش به مدت پنج روز در خانه تنها مانده‌اند و مادرش به ملاقات یکی از دوستانش در سنت جورج رفته است.

آگهی

فرانکه مدعی است که با این شیوه تربیتی سعی می‌کرده تا فرزندانش را متقاعد کند که آنها شرور و تسخیر شده هستند و «تنبیه» برای نوعی توبه است. او این آزار را «عشق» توصیف کرد.

این مادر در نهایت اعتراف کرد که «اعمال او شامل شکنجه جسمی» پسرش بوده است.

حکم دادگاه

فرانکه در روز سه شنبه ۲۰ فوریه، به چهار مورد کودک آزاری محکوم شد و برای هر مورد بین یک تا ۱۵ سال حبس دریافت کرد. 

هیلدبرانت نیز همان حکم فرانکه را دریافت کرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حادثه ریلی در هند؛ قطار باری ۷۰ کیلومتر را بدون راننده و با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت طی کرد

فرزندان پرشمار آقای میلیاردر؛ ایلان ماسک از وجود فرزند سومش با گرایمز خبر داد

پرونده اذیت و آزار جنسی کودکان توسط مایکل جکسون بار دیگر به جریان می‌افتد