دیوان عالی آمریکا ۹ ماه مانده به انتخابات به پرونده صلاحیت ترامپ رسیدگی می‌کند

تظاهرات مخالفان دونالد ترامپ در برابر ساختمان دیوان عالی آمریکا در واشنگتن
تظاهرات مخالفان دونالد ترامپ در برابر ساختمان دیوان عالی آمریکا در واشنگتن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی آمریکا روز پنجشنبه رسیدگی به درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور برای لغو حکم عدم صلاحیتش برای شرکت در انتخابات مقدماتی ایالت کلورادو را آغاز خواهد کرد.

آگهی

عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده در حالی به این درخواست رسیدگی کرد که دونالد ترامپ نامزد پیشتاز در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه برای کسب نامزدی این حزب است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است روز پنج نوامبر سال جاری برگزار شود. 

دیوان عالی ایالت کلورادو با استناد به متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا دونالد ترامپ را فاقد شرایط شرکت در انتخابات تشخیص داده است. متمم چهاردهم قانون اساسی در سال ۱۸۶۸ و پس از جنگ داخلی آمریکا برای جلوگیری از به قدرت رسیدن رهبران جدایی‌طلب ایالت‌های جنوبی به تصویب رسید. 

مخالفان رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با استناد به این بند از قانون اساسی خواستار جلوگیری از شرکت دونالد ترامپ در انتخابات به دلیل مشارکت وی در «شورش» روز شش ژانویه ۲۰۲۱ و حمله به ساختمان کنگره در واشنگتن شده‌اند. از میان حدود ۲۰ درخواست حقوقی مطرح شده تنها با چنین درخواستی در دو ایالت کلورادو و مین موافقت شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ و وکلایش این تصمیم را اکنون در دیوان عالی آمریکا به چالش کشیده‌اند. 

از میان ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا شش نفر از محافظه‌کاران هستند. سه نفر از این شش قاضی محافظه‌کار توسط شخص دونالد ترامپ در دوران زمامداری‌اش به عضویت در دیوان عالی درآمدند. 

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که عالی ترین نهاد قضایی آمریکا تلاش خواهد کرد تا حد ممکن وارد حوزه سیاسی این پرونده نشود و از اظهارنظر درباره دخالت یا عدم دخالت دونالد ترامپ در حوادث شش ژانویه خودداری خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا؛ ترامپ در نظرسنجی‌ها از بایدن «محبوب‌تر و پیشتاز» است

ترامپ در نیوهمپشایر هم پیروز شد؛ نیکی هیلی: به مبارزه ادامه می‌دهم

ترامپ تهدید کرد: دیوان عالی اگر به نفع من رای ندهد مشکلی بزرگ در آمریکا پیش می‌آید