حوثی‌ها به دو کشتی‌ بریتانیایی و آمریکایی حمله پهپادی و موشکی کردند

آسیب وارده به یک کشتی عبوری در خلیج عدن که در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴ مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت
آسیب وارده به یک کشتی عبوری در خلیج عدن که در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴ مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوثی‌های یمنی روز سه‌شنبه اعلام کردند که به دو کشتی عبوری از دریای سرخ موشک شلیک کردند که به موجب آن یکی از این کشتی‌های باری که نزدیکی سواحل حدیده یمن در حرکت بود، دچار خسارت جزئی شد.

آگهی

حوثی‌های یمن در ابتدا و از اواسط ماه نوامبر اعلام کردند که به نشانه همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ غزه، کشتی‌های تجاری به مقصد اسرائیل یا وابسته به اسرائیلی‌ها را در دریای سرخ با پهپاد و موشک هدف قرار می‌دهند.

این گروه همسو با تهران بدنبال حملات تلافی‌جویانه مشترک بین آمریکا و بریتانیا علیه خود اعلام کردند که کشتی‌های مرتبط با این دو کشور را نیز اهدافی مشروع برای خود می‌دانند.

یکی از مقامات ارشد حوثی‌ها روز دوشنبه نیز ایتالیا را تهدید کرد و گفت که در صورت پیوستن رم به حملات علیه مواضع خود، این کشور را نیز به فهرست تهدیدات و اهداف خود اضافه خواهد کرد. 

بدین ترتیب، سخنگوی نظامی حوثی‌های یمنی روز سه‌شنبه خبر داد که چندین موشکِ ضدکشتی به سمت کشتی «مورنینگ تاید، Morning Tide» با پرچم باربادوس، و کشتی «استار ناسیا، Star Nasia» با پرچم جزایر مارشال شلیک کرده که هر کدام به ترتیب متعلق به بریتانیا و ایالات متحده آمریکا بوده‌اند.

به یک کشتی آسیب وارد شد

شرکت بریتانیایی «آمبری» که در زمینه امنیت دریایی فعالیت می‌کند، اعلام کرد که کشتی فله‌بر مورنینگ‌تاید، هنگام حرکت به سمت جنوب شرق دریای سرخ بوسیله یک پهپاد دچار آسیب شد.

بر اثر این حمله، آسیبی به افراد حاضر در این شناور گزارش نشده است. در بیانیه شرکت آمبری آمده است که این کشتی در نهایت موفق شده با انجام مانورهای فرار به سفر خود ادامه داد.

بنا بر اعلام شرکت بریتانیایی مالک «مورنینگ تاید»، این شناور در حال حاضر بدون مشکل در حال حرکت است، اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

«آژانس بریتانیایی عملیات تجارت دریایی، UKMTO» نیز روز سه شنبه اعلام کرد که گزارشی مبنی بر شلیک یک پرتابه به این کشتی در ۵۷ مایل دریایی (حدود ۱۰۰ کیلومتری) غرب حدیده دریافت کرده و یک قایق کوچک نیز در نزدیکی آن دیده شده است.

این آژانس افزود، پرتابه مورد نظر از روی عرشه عبور کرد و باعث وارد شدن خسارات جزئی به پنجره‌های پل فرماندهی کشتی یا همان اتاق سکان وارد کرد، اما کشتی و خدمه سالم هستند و به مسیر برنامه‌ریزی‌شده ادامه دادند.

کشتی «مورنینگ تاید» روز جمعه از کانال سوئز عبور کرده بود و در حال ادامه مسیر در دریای سرخ است. آخرین سیگنال آن نشان می‌دهد که این کشتی هم اکنون در حال نزدیک شدن به تنگه باب المندب برای خروزج ازدریای سرخ است.

تمرین حوثی‌ها در حمایت از فلسطینیان به تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴
تمرین حوثی‌ها در حمایت از فلسطینیان به تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ امنیت کشتیرانی جهانی را مختل کرده و شرکت‌های حمل و نقل دریایی را مجبور به صرف نظر از مسیر میانبر دریای سرخ کرده است. این شرکت‌ها حالا ترجیح می‌دهند با دور زدن از جنوب آفریقا، از مسیر دورتر و پرهزینه‌تر ولی امن‌تر عبور کنند. 

مضافا اینکه این حملات ظرفیت گسترش جنگ اسرائیل و حماس به سایر نقاط خاورمیانه را هم دارد.

ایالات متحده و بریتانیا از یک ماه پیش حمله به اهداف حوثی ها در یمن را در تلافی حملات به کشتی‌های دریایی دریای سرخ آغاز کردند.

ارتش آمریکا اعلام کرد که نیروهایش در دفاع از خود بعدازظهر دوشنبه به وقت یمن به دو شهپاد انتحاری حوثی‌ها حمله کردند که به گفته آن‌ها تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی می‌گوید به طور «خستگی ناپذیر» برای حل بحران دریای سرخ تلاش می‌کند

فرمانده آمریکایی: ذخایر موشک و پهپاد حوثی‌های یمن ته می‌کشد

تنش در دریای سرخ؛ سنتکام: نیروی دریایی آمریکا ۱۵ پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کرد