Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهم ترین ویژگی نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری؛ آیا محکومیت احتمالی ترامپ بازی‌ساز است؟

سخنرانی ترامپ در بین جمهوریخواهان در آیووا به تاغریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴
سخنرانی ترامپ در بین جمهوریخواهان در آیووا به تاغریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، با پیروزی در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری در ایالت آیووا، تسلط خود بر این حزب را ثبیت کرد. اما اولویت‌ها و ویژگی‌های مدنظر رای‌دهندگان برای انتخاب نامزد محبوب خود چه است؟

آگهی

بر اساس یک نظرسنجی، اکثر اعضای حزب جمهوریخواه معتقدند که حتی اگر دونالد ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم او تنها کسی است که برای کاخ سفید مناسب است.

نظرسنجی روز دوشنبه نشان داد که اکثر جمهوری‌خواهان حاضر در گردهمایی خصوصی اعضای حزب جمهوری‌خواه در ایالت آیووا که برای تعیین نامزد اصلی حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گرد آمده بودند، معتقدند که حتی اگر دونالد ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم او است که برای کاخ سفید مناسب است.

بر اساس این نظرسنجی که پیش از شروع جلسه انجام شده است، حدود دو سوم از جمهوری‌خواهان حاضر در این گردهمایی درون حزبی، اعلام کردند که باور ندارند جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده از حزب دموکرات، توانسته باشد به طور قانونی در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شده باشد.

اقتصاد،‌ سیاست خارجی،‌ مهاجرت یا سقط جنین؛ اولویت جمهوریخواهان کدام است؟

در ادامه برخی از نکات برجسته موسسه افکارسنجی «ادیسون ریسرچ» در مصاحبه با ۱۶۲۸ عضو حزب جمهوری‌خواه در گردهمایی ایالت آیووا آمده است.

  • ۶۶ درصد اعلام کردند که قائل به این نیستند که جو بایدن به طور مشروع ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را به دست آورده باشد.
  • ۶۵ درصد گفتند که نامزد مدنظر خود در این رقابت درون حزبی نامزدی را از یک ماه پیش تعیین کرده‌اند.
  • ۶۵ درصد نیز اعلام کردند که اگر ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم برای گزینه ریاست جمهوری مناسب است. ۳۱ درصد هم معتقد هستند که اگر مجرم شناخته شود، دیگر گزینه مناسبی نخواهد بود.
  • ۶۱ درصد از این جمهوریخواهان نیز اعلام کردند که از وضع یک قانون فدرال که سقط جنین را در سراسر کشور ممنوع کند، حمایت می‌کنند.
اعضای حزب جمهوریخواه در حال ادای سوگند برای رای دادن در جلسه انتخابات مقدماتی درون حزبی برای تعیین نامزد منتخب حزب برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری
اعضای حزب جمهوریخواه در حال ادای سوگند برای رای دادن در جلسه انتخابات مقدماتی درون حزبی برای تعیین نامزد منتخب حزب برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوریآسوشیتدپرس
  • ۵۳ درصد از سفیدپوستانی که خود را «مسیحی انجیلی» یا «مسیحییان معتقد به تولد معنوی دوباره» قلمداد می‌کنند از دونالد ترامپ حمایت کردند، این در حالیست که ۲۷ درصد از ران دیسانتیس، دیگر نامزد حزب حمایت کردند.
  • ۴۶ درصد از رای دهندگان گفتند که خود را بخشی از جنبش MAGA می دانند که اشاره‌ای به شعار معروف ترامپ با مضمون «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» دارد. این در حالی است که ۵۰ درصد گفتند که از این جنبش حمایت نمی‌کنند.
  • به لحاظ میزان محبوبیت بین مردان و زنان ‌حاضر در گردهمایی آیووا، دونالد ترامپ با اختلاف از نیکی هیلی و دیسانتیس پیش بود، اما در بین کسانی که مدرک دانشگاهی داشتند، حدود ۳۷ درصد از شرکت کنندگان در انجمن ترامپ را ترجیح دادند، در حالی که ۲۸ درصد به نفع نیکی هیلی و ۲۶ درصد به نفع ران دیسانتیس بود.
  • ۳۸ درصد از شرکت‌کنندگان در انجمن جمهوریخواهان در ایالت ایووا گفتند که مساله اقتصاد مهمترین اولویت آن‌ها در تصمیم گیری برای رأی دادن به نامزد منتخبشان است. ۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان به موضوع مهاجرت اشاره کردند، و بقیه به سیاست خارجی یا سقط جنین اشاره کردند.
  • ۱۴ درصد هم گفتند مهم ترین ویژگی یک نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری این باید باشد که او توانایی شکست دادن بایدن را داشته باشد، در حالی که ۴۱ درصد گفتند ارزش های مشترک بیشترین اهمیت را دارد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در رای‌گیری درون حزبی روز دوشنبه در ایالت آیووا، آقای ترامپ با فاصله‌ زیادیی از رقبای هم‌حزبی خود؛ ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا و نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد برنده شد.

حدود یک هفته بعد ایالت نیوهمپشایر شاهد برگزاری دور بعدی انتخابات مقدماتی خواهد بود، رای‌گیری که طی ماه‌های آینده در تمامی ۵۰ ایالت آمریکا انجام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن پس از اشتباه گرفتن زلنسکی با پوتین: مصمم به ادامه رقابت هستم و ترامپ را شکست خواهم داد

از نخستین سناتور تا جرج کلونی و سلبریتی‌ها؛ درخواست‌ها از بایدن برای کناره‌گیری از نامزدی شدت گرفت

سخنرانی قاطعانه بایدن در نشست سران ناتو؛ آیا اوکراین جلوی پوتین را خواهد گرفت؟ تردیدها چه می‌شود؟