Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دفاع جنجالی ماکرون از ژرار دوپاردیو متهم به تجاوز و آزار جنسی؛ مجسمه بازیگر شهیر فرانسه برچیده شد

ss
ss Copyright Claude Paris/AP
Copyright Claude Paris/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موزه گروین پاریس اعلام کرد که مجسمه مومیایی ژرار دوپاردیو، هنرپیشه شناخته شده فرانسوی را از این مکان فرهنگی حذف کرده است.

آگهی

موزه گروین سال ۱۸۸۲ تاسیس شد و صدها مجسمه مومیایی از شخصیت‌های فرانسوی را در خود جای داده است. این موزه سالانه میزبان هشتصدهزار بازدید کننده است.

آقای دوپاردیو سال ۲۰۲۰ میلادی به تجاوز جنسی متهم شد. ماجرا به همین‌جا ختم نشد و در کنار آن ۱۳ اتهام آزار و اذیت جنسی نیز علیه او مطرح شد. دوپاردیو ارتکاب هرگونه تخلفی را رد کرده است.

این بازیگر نام‌آشنای سینمای فرانسه دارای ملیت فرانسوی و روسی است.

موزه گروین یکی از مشهورترین موزه‌های پاریس است. حذف مجسمه دوپاردیو پس از آن انجام شد که بازدیدکنندگان نسبت به استقرار مجسمه این بازیگر پس از طرح اتهام‌های اخیر در چند پرونده در ارتباط با آزار زنان واکنش نشان دادند.

گزارش دردسرساز فرانس‌۲ برای بازیگر مطرح سینمای فرانسه

حذف این مجسمه از موزه گروین همچنین پس از انتشار گزارش شبکه فرانس‌۲ انجام شد، گزارشی که شهرت دوپاردیو در فرانسه و سراسر جهان را زیر سوال برد. 

خانواده دوپاردیو به طرح اتهام‌ها علیه او واکنش نشان داده‌اند
خانواده دوپاردیو به طرح اتهام‌ها علیه او واکنش نشان داده‌اندThibault Camus/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

در اوایل ماه جاری میلادی، شبکه تلویزیونی «فرانس۲» تصاویری از او در جریان سفرش به کره شمالی در سال ۲۰۱۸ میلادی پخش کرد. او در این سفر در حضور یک مترجم زن، اظهار نظرهای جنسی صریحی را بیان کرد.

تفاوت دیدگاه رئیس‌جمهوری و وزیر فرهنگ فرانسه

این مساله خشم مخاطبان را به دنبال داشته است. با این حال برخی از جمله امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تا حدودی از این بازیگر دفاع کرده و استعداد سینمایی او را ستوده‌اند. ماکرون درباره احتمال پس گرفتن نشان «لژیون دونور»از او نیز گفته که نباید به این زودی در این زمینه تصمیم‌گیری شود. 

ماکرون در دفاع از این بازیگر مشهور فرانسه گفت که «دوپاردیو مایه افتخار فرانسه است و خود من نیز از تحسین‌کنندگان بزرگ دوپاردیو هستم، نمی‌توان تنها بر اساس یک گزارش نشان لژیون دونور را از فردی پس گرفت.»

حمایت آقای ماکرون از دوپاردیو با واکنش‌هایی در رسانه‌های فرانسوی همراه بوده است. لژیون دونور، بالاترین جایزه‌ای است که دولت فرانسه اعطا کند و دوپاردیو در سال ۱۹۹۶ آن را دریافت کرد.

با این حال حال ریما عبدالمالک، وزیر فرهنگ فرانسه رویکرد متفاوتی با ماکرون داشته و پیشتر در واکنش به انتشار اخبار مرتبط با رسوایی جنسی این بازیگر ۷۴ ساله گفته بود: «این رفتار او باعث شرمساری فرانسه است و ممکن است به همین دلیل نشان «لژیون دونور» که بالاترین نشان افتخار کشور فرانسه است، از او پس گرفته شود.»

هیات رئیسه جایزه «لژیون دونور» فرانسه در نظر دارند تا با اتخاذ یک «رویه انضباطی» زمینه لازم برای محروم کردن دوپاردیو از این نشان را فراهم سازند.

واکنش خانواده دوپاردیو به طرح اتهام‌ها علیه او

خانواده دوپاردیو اتهام‌ها علیه او را ناروا دانسته و از «خشم جمعی» شکل گرفته علیه این بازیگر ابراز نارضایتی کردند.

ژرار دوپاردیو را اغلب با بازی در نقش«کریستف کلمب» در فیلم فتح بهشت و «اوبیلیکس» در مجموعه آستریکس می‌شناسند.

اخبار منتشر شده درباره «رسوایی» رفتار او در مقابل زنان موجب شد تا هفته گذشته کانادا [استان کبک] نیز عنوان افتخاری را که به ژرار دوپاردیو داده بود، از او پس بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها چهره هنری «موج نفرت» شکل گرفته علیه ژرار دوپاردیو را محکوم کردند

جزئیات تازه از قربانیان و عامل تیراندازی هولناک دانشگاه در پراگ

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد