دوازدهمین بسته تحریمی اروپا در پاسخ به حمله روسیه علیه اوکراین؛ الماس‌ها و جواهرات وارداتی ممنوع شد

شارل میشل به همراه نخست‌وزیر اسپانیا و خانم فن در لاین در نشست مقر اتحادیه اروپا در بروکسل به تاریخ ۱۵ دسامبر
شارل میشل به همراه نخست‌وزیر اسپانیا و خانم فن در لاین در نشست مقر اتحادیه اروپا در بروکسل به تاریخ ۱۵ دسامبر Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز دوشنبه دوازدهمین بسته تحریمی خود علیه روسیه را به تصویب رساند، با این تفاوت که این‌ بار به طور ویژه ممنوعیت واردات الماس روسیه به اتحادیه اروپا را هم در بر می‌گیرد.

آگهی

در واقع کشورهای اتحادیه اروپا در روز جمعه و در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا این بسته تحریمی جدید را تصویب کرده بودند، اما به دلیل ملاحظاتی که اتریش در آن موقع داشت ولی اکنون برطرف شده، امکان تصویب رسمی آن وجود نداشت.

این ممنوعیت‌ها قرار است از همین ماه ژانویه بر الماس‌ها‌ و جواهرات طبیعی یا مصنوعی وارداتی از روسیه اعمال شود و در ادامه نیز آن دسته از الماس‌های روسی که در کشورهای دیگر تراش داده می‌شوند هم از سپتامبر ۲۰۲۴ ممنوع خواهند شد.

این دوازدهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین از تصویب این بسته جدید استقبال کرد و گفت که روسیه باید «بفهمد که فشارهای جهان آزاد [بر روسیه] و همچنین هزینه تجاوزات [سرزمینی آن] در حال افزایش است.»

بلژیک به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا تاکنون جلوی اعمال تحریم‌های پیشنهادی اتحادیه اروپا بر واردات الماس‌های روسیه را گرفته بود.

در اتحادیه اروپا اعمال هرگونه تحریمی مستلزم موافقت همه‌جانبه تمامی ۲۷ کشور عضو است. از زمان حمله مسکو به اوکراین، تا کنون ۱۱ دور محدودیت تجاری بر روسیه به عنوان مجازات اعمال کرده است؛ ولی الماس‌های روسی و شرکت معدنی «اَلروسا» تاکنون از این قضیه مستثنی بوده‌اند.

مسکو با این اتهام روبرو است که بخشی از جنگ خود علیه اوکراین را از طریق تجارت پرسود الماس تامین مالی می‌کند و برآورد می‌شود که عایدی روسیه از محل این درآمدها چیزی در حدود چهار تا پنج میلیارد دلاری در سال باشد.

در صورتی که علاقه‌مند هستید بدانید چرا تا کنون اتحادیه اروپا در تحریم الماس‌های وارداتی از روسیه تعلل داشت می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد

ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت