Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همچنان ۷ سرنشین هواپیمای نظامی آمریکایی که در سواحل ژاپن سقوط کرد «پیدا نشده‌اند»

هلیکوپتر گارد ساحلی ژاپن و کشتی گشت زنی در حال عملیات جستجو و نجات
هلیکوپتر گارد ساحلی ژاپن و کشتی گشت زنی در حال عملیات جستجو و نجات Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جست‌وجوها برای یافتن هفت سرنشین هواپیمای نظامی آمریکایی آسپری، ادامه دارد. این هواپیمای روز گذشته در نزدیکی آب‌های جزیره یاکوشیما در جنوب غربی ژاپن سقوط کرد.

آگهی

هواپیماهای گارد ساحلی و قایق‌های گشت زنی روز چهارشنبه جسد یکی از سرنشین‌های این هواپیما را در دریا پیدا کردند. مرگ این فرد پس از انتقال به بیمارستان تایید شد. 

فرماندهی ویژه نیروی هوایی ایالات متحده گفت که این هواپیمای نظامی با هشت خدمه در حال انجام «ماموریت آموزشی» از پایگاه هوایی یوکوتا در نزدیکی توکیو بود.

وی با بیان اینکه علت این حادثه در حال حاضر مشخص نیست، افزود: «نیروهای اورژانس در محل حضور دارند و در حال انجام عملیات جستجو و نجات هستند.»

مینورو کیهارا، وزیر دفاع ژاپن گفت که این کشور از نیروهای مسلح آمریکا خواسته است تا پرواز هواپیمای‌‌های نظامی آسپری خود را در خاک ژاپن تا زمانی که ایمنی آنها «تایید نشده» متوقف کند.

آقای کیهارا افزود، توکیو همچنین خواهان «انتشار سریع اطلاعات در مورد علت حادثه» است.

هیروکازو ماتسونو، سخنگوی دولت ژاپن نیز ضمن ابراز همدردی با قربانیان سقوط هواپیما، گفت: «ارتش ژاپن پرواز هواپیمای‌‌های نظامی آسپری خود را متوقف کرده است.»

هواپیماها و کشتی‌ها در محل مستقر شدند

یکی از مقامات کاگوشیما، منطقه‌ای جنوب غربی ژاپن که این هواپیما در سواحل آن سقوط کرده است، به خبرگزاری فرانسه گفت که شاهدان عینی گفته‌‌اند این هواپیما در حالی که موتور سمت چپش آتش گرفته بود، ارتفاعش کم شد و به دریا افتاد.

کایو ایتو، یک ماهیگیر محلی، به شبکه تلویزیونی NHK گفت: «من ‌این هواپیما را دیدم که به سمت فرودگاه یاکوشیما پرواز می‌کرد.»

او در ادامه افزود: «اندکی پس از آن نور نارنجی رنگی از آن خارج شد و ۱۰ ثانیه بعد به اقیانوس افتاد.»

یک سخنگوی گارد ساحلی روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که عملیات جستجو در طول شب ادامه داشته و «هواپیماها و کشتی‌ها در محل مستقر شده‌اند».

آسپری که حاصل همکاری شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ و شرکت هلیکوپترسازی بل است، یک هواپیمای هیبریدی است که مانند یک هلیکوپتر به صورت عمودی بلند می‌شود و فرود می‌آید و مانند یک هواپیما پرواز می‌کند.

حوادث متعدد

در پایان ماه اوت نیز یک فروند آسپری در مانور نظامی مشترک آمریکا و استرالیا دچار سانحه شد. در این حادثه سه تفنگدار دریایی آمریکایی کشته و پنج نفر به شدت مجروح شدند.

در سال ۲۰۲۲، چهار تفنگدار دریایی آمریکا نیز بر اثر سقوط یک فروند آسپری در نروژ جان خود را از دست دادند. آن‌ها در حال انجام تمرینات ناتو بودند.

یک هواپیمای نظامی آمریکایی از همین نوع نیز در سال ۲۰۱۷ در حال تمرین نظامی مشترک آمریکا و استرالیا پس از اصابت با یک کشتی به دریا سقوط کرد و سه نفر کشته شدند.

در آوریل سال ۲۰۰۰ میلادی نیز ۱۹ تفنگدار دریایی بر اثر سقوط یک آسپری در آریزونا (جنوب غربی ایالات متحده) کشته شدند.

ارتش آمریکا حدود ۵۴۰۰۰ سرباز در ژاپن دارد که اکثریت آنها در مجمع الجزایر جنوبی اوکیناوا مستقر هستند.

پیش از این نیز حوادث و سوانح مختلفی در ژاپن برای هواپیماهای نظامی ایالات متحده از جمله آسپری‌ رخ داده که موجب بدبینی مردم ژاپن نسبت حضور این هواپیماها شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

آگهی

در دسامبر ۲۰۱۶، یک فروند آسپری تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در سواحل اوکیناوا سقوط کرد و دو نفر از ۵ خدمه آن مجروح شدند. این اتفاق باعث شکایت ساکنان محلی در مورد پایگاه‌های آمریکا و سابقه ایمنی هواپیماهای آسپری شد. در پی این اعتراضات نیروهای آمریکایی را مجبور شدند پرواز این هواپیماها را برای چند روز در ژاپن متوقف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۴۸ نفر در پی وقوع زمین‌لرزه‌های قدرتمند در سواحل غربی ژاپن کشته شدند

بلغارستان به هواپیمای حامل سرگئی لاوروف اجازه عبور نداد؛ مسکو صوفیه را به «حماقت» متهم کرد

تنش‌‌زایی صرب‌ها در کوزوو؛ ناتو یکصد نظامی بریتانیایی دیگر را به مرز گسیل کرد