خبرهای کوتاه برگزیده روز؛ پدرو سانچز بار دیگر به عنوان نخست وزیر اسپانیا انتخاب شد

یورونیوز فارسی
یورونیوز فارسی Copyright خبرهای کوتاه از ایران و جهان
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات ایران و جهان در روز پنجشنبه ۲۵ آبان سال ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱۶ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی را در قالب خبرهای کوتاه در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

برای مشاهده اخبار کوتاه دیروز چهارشنبه ۲۴ آبان/۱۵ نوامبر اینجا را کلیک کنید.

فهرست عناوین خبری برگزیده روز:

16.11.2023
18:04

برگزاری راهپیمایی‌های سراسری در تاجیکستان به مناسبت سی و یکمین سالگرد رئیس جمهوری امامعلی رحمان

روز پنجشنبه ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) به مناسبت رسیدن «روز رئیس‌جمهور» راهپیمایی‌های مختلفی در شهرهای مختلف تاجیکستان در حمایت از امامعلی رحمان رئیس‌جمهور این کشور برگزار شد.

در راهپیمایی شهر دوشنبه، پایتخت، هزاران نفر در حالی که پرچم‌های تاجیکستان و تصاویر آقای رحمان را در دست داشتند با شعارهایی نظیر «زنده باد رئیس‌جمهور ما» و «رئیس‌جمهور ما افتخار ماست» به ابراز احساسات پرداختند.

امامعلی رحمان برای بیش از سه دهه است که قدرت را در این کشور آسیای مرکزی در دست دارد. از میان کشورهای تازه‌‌ استقلال‌یافته پس از فروپاشی شوروی، تاجیکستان فقیرترین آنها به شمار می‌رود.

سازمان‌های حقوق بشری حکومت تاجیکستان را به دلیل اقتدارگرایی و حذف مخالفان سیاسی مورد انتقاد قرار می‌دهند.

تاجیکستان در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۳ که توسط سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام شده است، پس از افغانستان در جایگاه ۱۵۳ قرار گرفت.

راهپیمایی در حمایت از امامعلی رحمان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان. عکس: آسوشیتد پرس
16.11.2023
15:51

فنلاند گذرگاه‌های مرزی خود با روسیه را می‌بندد

با اعلام دولت فنلاند این کشور قصد دارد ۴ گذرگاه از ۹ گذرگاه مرزی خود با روسیه را خواهد بست. این تصمیم برای جلوگیری از سیل پناهجویان از روسیه به فنلاند گرفته شده است. 

پتری اورپو، نخست وزیر فنلاند روز پنجشنبه با اعلام این مطلب اعلام کرد این اقدام برای جلوگیری از اقدامات روسیه برای فرستادن پناهجویان به مرز با فنلاند گرفته شده است. در روزهای گذشته گزارش‌هایی در خصوص افزایش تعداد کسانی که از روسیه خود را به مرز فنلاند رسانده و درخواست پناهندگی می‌کردند، منتشر شده بود. 

فنلاند که اخیرا به ناتو پیوسته ۱۳۴۰ کیلومتر با روسیه مرز مشترک دارد. 

مرز فنلاند و روسیه - AP

16.11.2023
15:35

با رای پارلمان اسپانیا، پدرو سانچز بار دیگر به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد

با رای ۱۷۹ نماینده پارلمان اسپانیا، پدرو سانچز، بار دیگر به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد. سانچز ۵۱ ساله برای ماندن در قدرت با احزاب کوچک و همچنین دو حزب جدایی طلب کاتالونیا توافق کرده بود تا به حضور او به عنوان نخست وزیر رای مثبت دهند. 

او برای جب حمایت دو حزب جدایی طلب کاتالونیا موافقت کرد صدها نفر از کسانی را که به خاطر نقششان در فرآیند جدایی طلبی کاتالونیا تحت تحعقیب بودند، عفو کند. تصمیمی که البته با مخالفت‌های بسیاری هم در این کشور همراه بوده است. 

پدرو سانچز - AP

16.11.2023
11:50

کمیسیونی مستقل در سوئد: دولت و کلیسا باید از جامعه اقلیت تورندالیان عذرخواهی کند

یک کمیسیون مستقل در کشور سوئد اعلام کرد که دولت و کلیسای این کشور باید به خاطر بی عدالتی‌های تاریخی که علیه گروهی اقلیت به نام تورندالیان انجام شده است عذرخواهی کنند.

کمیسیون حقیقت و آشتی برای تورندالی‌ها در تحقیقاتی آورده است که همگون‌سازی جوامع سوئد در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ آسیب‌های جبران ناپذیری به زبان، فرهنگ و صنایع سنتی این اقلیت وارد کرده است.

این کمیسیون که تحقیقاتش را از ژوئن ۲۰۲۰ آغاز کرده بود، گزارش نهایی را روز چهارشنبه به دولت ارائه کرد.

 در این گزارش تاکید می شود که اولین گام ضروری «اذعان به تعدی‌های تاریخی» به تورندالی‌ها  و «جبران خسارت»هایی است که به این جامعه اقلیت وارد شده است. 

تورندالی‌ها بخشی از ساکنان رودخانه تورن در شمال سوئد، نزدیک مرز با فنلاند هستند. آن‌ها از نوادگان فنلاندی‌هایی هستند که در دهه ۱۸۰۰ در این مکان سکنی گزیدند، پیش از آنکه رودخانه به مرز بین دو کشور تبدیل شود.

ارائه گزارش نهایی کمیسیون حقیقت و آشتی، عکس از  Svenska Tornedalingars Riksförbund / Tornionlaaksolaiset
16.11.2023
11:36

حکومت نظامیان کودتاچی میانمار از همه کسانی که تجربه نظامی دارند خواست تا خود را برای شرایط اضطراری آماده کنند

پس از «حمله‌های سنگین» شبه‌نظامیان شورشی به نقاط مختلفی در میانمار، یک مقام رسمی می‌گوید به همه کارکنان دولت و کسانی که تجربه نظامی دارند دستور داد شده تا خود را برای مواقع اضطراری آماده کنند.

به گفته تین ماونگ سوئه، دبیر شورای اداری در نایپیداو،حکومت نظامی به همه کارکنان دولت و پرسنل نظامی سابق دستور داده است تا واحدهایی برای پاسخگویی به شرایط اضطراری تشکیل دهند.

شورای حکومت نظامی در دستور خود نوشته است، ممکن است این واحد‌ها در شرایطی مانند «بلایای طبیعی» و به خطر افتادن «امنیت» کشور به خدمت گرفته شوند.

آقای تین ماونگ سوئه با تایید این دستور، تاکید کرد در حال حاضر اوضاع در پایتخت این کشور آرام است و این طرح برای «کمک در مواقع اضطراری» در نظر گرفته شده است.

اواخر ماه اکتبر، اتحادی از گروه‌های شورشی قومی در میانمار حملات هماهنگی را علیه ارتش این کشور در مناطق شمالی میانمار آغاز کردند.

این شبه‌نظامیان شورشی در روزهای گذشته با تصرف بخش‌هایی از مناطق شمالی این کشور به مهم‌ترین پیروزی خود در برابر حکومت نظامیان دست یافته‌اند.

 حکومت فعلی میانمار  در سال ۲۰۲۱ میلادی با کودتای نظامی قدرت را در این کشور به دست گرفت.

عکس آرشیوی از درگیری‌های میانمار، آسوشیتدپرس
16.11.2023
10:09

تدابیر ویژه مقامات کره جنوبی برای آرامش فکری جوانان در روز برگزاری آزمون ورودی دانشگاه‌های سراسری

بیش از نیم میلیون دانش‌آموز در کره جنوبی روز پنجشنبه در آزمون ورودی دانشگاه‌های سراسری این کشور شرکت می‌کنند. مقامات کره در همین راستا تدابیر ویژه‌ای را برای حفظ آرامش فکری جوانان اندیشیده‌اند. منع پرواز هواپیماها در این روز برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی شرکت کنندگان از جمله این تدابیر است.

این آزمون ۹ ساعته، برای ورود به دانشگاه‌های برتر بسیار اهمیت دارد. همچنین کلیدی برای ارتقای موقعیت اجتماعی، مشاغل پردرآمد، و حتی چشم‌انداز ازدواج مسحوب می‌شود.

گفته می‌شود فشار عظیمی که بر دانش‌آموزان در سیستم آموزشی بسیار رقابتی کره جنوبی وارد می‌شود، عامل افسردگی نوجوانان و نرخ‌ بالای خودکشی آن‌ها در این کشور است.

وزارت حمل و نقل سئول برای کاهش اختلالات در طول بخش شنیداری آزمون انگلیسی این رقابت، ممنوعیت سراسری برخاستن و فرود هواپیماهای خارج از شرایط اضطراری را اعلام کرده است.

این ممنوعیت به مدت ۳۵ دقیقه، از ساعت ۱۳:۰۵ تا ۱۳:۴۰ دقیقه ظهر به وقت محلی اعمال خواهد شد.

به استثنای هواپیماهایی که احتمالا به برج مراقبت وضعیت اضطرار اعلام می‌کنند، دیگر هواپیماها باید در طول زمان محدود ارتفاعی بالاتر از ۳هزار متر داشته باشند. گفته می‌شود بیش از ۹۰ پرواز به دلیل برگزاری این آزمون باید برنامه خود را تغییر دهند.

علاوه بر این از ادارات دولتی و مشاغل بزرگ خواسته شده است تا ساعات شروع کار خود را به ساعت ۱۰ صبح یا بعد از آن تغییر دهند تا از ازدحام ترافیک کاسته شود و اطمینان حاصل شود که دانش آموزان به موقع برای امتحان سراسری که از ساعت ۸:۴۰ دقیقه صبح آغاز شد، حاضر می‌شوند.

عکس آرشیوی از دانش‌آموزان کره جنوبی در سئول پنج‌شنبه، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱، عکس از آسوشیتدپرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لحظه انتقال و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در آخرین روز آتش‌بس در غزه

رئیسی به نشست کوپ ۲۸ نرفت؛ مجارستان: اتحادیه اروپا توافقنامه مشارکت استراتژیک با اوکراین امضا کند

تماس تلفنی وزیر دفاع ایران با همتای عربستانی؛ امکان روابط نظامی دو رقیب قدرتمند خاورمیانه‌؟