Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«کودتا علیه دموکراسی»؛ ادامه اعتراضات به توافق حزب حاکم اسپانیا با جدایی‌طلبان کاتالونیا

تظاهرات در اسپانیا
تظاهرات در اسپانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان پیمان پدرو سانچز، با تجمع در مقابل مقر حزب سوسیالیت اعتراض خود را نسبت به توافق اخیر او با حزب استقلال طلب کاتالونیا ابراز داشتند.

آگهی

این تظاهرات که به خشونت و درگیری هم انجامید در نهایت باعث شد تا پلیس ورود کند و در نهایت چندین نفر را دستگیر نماید. 

معترضان بطری، قوطی آبجو و وسایل آتش‌بازی به سمت محل استقرار نیروهای پلیس پرتاب کردند. نیروهای امنیتی هم بدنبال افزایش تنش با استفاده از باتوم، گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی تلاش کردند جمعیت را متفرق کنند. 

این تظاهرات پس از آن صورت گرفت که با توافق حزب سوسیالیت و حزب جدایی طلب کاتالونیا «جونتس Junts» به رهبری کارلس پوجدمون زمینه برای عفو این سیاستمدار جدایی طلب و دیگر کسانی که در جریان رفراندوم سال ۲۰۱۷ نقش داشتند هموار می‌شود.

این توافق روز پنجشنبه میان دو طرف حاصل شد و بر اساس آن حزب یونتس از تشکیل دولت جدید حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز حمایت می‌کند. در مقابل هم سانچز هم وعده داده پوجدمون و تمام افراد دیگری را که در جریان رفراندوم استقلال کاتالونیا نقش داشتند، عفو کند. 

کارلس پوجدمون پس از ناکامی در تلاش برای جدایی و استقلال کاتالونیا، در پی صدور حکم پیگیرد قانونی علیه وی و دیگر رهبران جدایی‌طلب از سوی دستگاه قضایی اسپانیا، از کشور گریخت و از آن زمان در بلژیک زندگی می‌کند. 

سانچز البته برای تشکیل دولت جدید همچنان به حمایت یک حزب کوچک در باسک احتیاج دارد که احتمالا به آن دست پیدا خواهد کرد و بخت او را برای تشکیل یک دولت ائتلافی اقلیت چپ افزایش می‌دهد. 

«کودتا علیه دموکراسی»

ابتکار و توافق سانچز البته در میان احزاب سیاسی هم انتقادات بسیاری داشت. سانتیاگو آباسکال رئيس حزب دست راستی وکس Vox با انتقاد شدید از این توافق آن را «اتحادی غیردموکراتیک» خواند و افزود: «امروز قطعاً کودتا علیه ملت، علیه دموکراسی و علیه قانون به راه افتاده است و بنابراین یک دوره سیاه در تاریخ اسپانیا آغاز می شود.»

حزب دست راستی وکس امیدوار بود در کنار دیگر جریان‌های دست راستی بتواند با شکست پدرو سانچز، زمینه را برای تشکیل یک دولت ائتلافی تشکیل دهد اما برخلاف نتایج نظرسنجی‌ها چپ‌های میانه توانستند نتیجه خوبی در فرآیند انتخاباتی کسب کنند و با توافق اخیر احتمالا زمینه برای ادامه حضور سانچز به عنوان نخست وزیر اسپانیا فراهم شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال اگر تا قبل از ۲۷ نوامبر دولت جدید اسپانیا در اثر مذاکرات درون پارلمان تشکیل نشود، مجلس منحل و انتخابات جدیدی در ماه ژانویه برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبری با مدل موی بیتل‌ها؛ تبعیدی جدایی‌طلب ورق را برای سوسیالیست‌های اسپانیا در مادرید برمی‌گرداند

توافق سوسیالیست‌ها و جدایی‌طلبان در اسپانیا؛ سانچز برای ماندن در قدرت از حمایت پوجدمون برخوردار شد

صف‌آرایی‌ خیابانی راست‌های افراطی علیه سوسیالیست‌ها در اسپانیا؛ «استقلال‌طلبان را نمی‌بخشیم»