Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ در اوکراین و افکار عمومی روسیه؛ پوتین خود را برای انتخابات پیش‌رو آماده می‌کند

پوتین
پوتین Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از شش منبع ناشناس گزارش داد که ولادیمیر پوتین قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است حدود چهار ماه دیگر برگزار شود، شرکت کند.

آگهی

ولادیمیر پوتین که از سال ۲۰۰۰ میلادی عملا قبضه قدرت در روسیه را در دست دارد، انتظار می‌رود این بار نیز برای پنجمین بار به عنوان رئیس‌ جمهوری در انتخابات ماه مارس ۲۰۲۴ نامزد شود؛ اقدامی که اگر قانون اساسی روسیه تغییر نکرده بود امکان آن بوجود نمی‌آمد. با این حال، در شرایط فعلی، پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در سمت خود باقی بماند.

پس از خنثی کردن شورش مسلحانه رهبر گروه مزدور واگنر در ماه ژوئن، حالا پوتین برای جلب حمایت پایگاه رای اصلی خود در میان نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح و رای دهندگان شهرهایی به غیر از مسکو خیز برداشته است.

یک منبع به رویترز گفت: «تصمیم نهایی گرفته شده است - او نامزد خواهد شد.»

پوتین ۷۱ ساله که در آخرین روز سال ۱۹۹۹ توسط بوریس یلتسین به ریاست جمهوری رسید، از زمان جوزف استالین تا کنون بیش از هر حاکم دیگر روسیه، مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده داشته و حتی رکود ۱۸ ساله لئونید برژنف را هم شکسته است.

پوتین، جاسوس سابق کا.گ.ب. هم اکنون از محبوبیت ۸۰ درصدی بین مردم روسیه برخوردار است. او بر حمایت دولت و رسانه‌های دولتی حساب می‌کند و تقریبا هیچ مخالفت عمومی با ادامه حکومت او وجود ندارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین که چندین بار مدعی شده است که آقای پوتین در صورت کاندیداتوری در انتخابات سال ۲۰۲۴ با هیچ رقیب جدی روبرو نخواهد شد، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «هیچ اظهاراتی در مورد [تمایل به انتخاب مجدد پوتین] مطرح نشده است و هنوز هیچ کارزار انتخاباتی [از سوی او] رسما اعلام نشده است.»

یکی از منابع مطلع به رویتر گفته است که از آنجایی که مسکو با افزایش فشارهای ناشی از طولانی‌شدن جنگ در اوکراین و تحریم‌های غرب مواجه است، در نتیجه «تغییر بزرگ [در رهبری سیاسی کشور] به مصلحت نخواهد بود.» وی افزود: «روسیه با ترکیبی از قدرت غرب مواجه است».

منبع دیگری که او نیز مانند دیگران به دلیل ماهیت حساس سیاست کرملین ترجیح داد تا هویتش پنهان باقی بماند گفت: «دنیایی که ما به نظاره‌گر آن هستیم بسیار خطرناک است.»

یک منبع دیپلماتیک خارجی ناشناس هم گفت که «به همین زودی» پوتین نامزدی خود را اعلام خواهد کرد.

پوتین به طور سنتی برنامه‌های خود برای شرکت در انتخابات را تا آخرین لحظه سربسته نگه می‌دارد. اما این طور که به نظر می‌رسد، رهبر روسیه همین حالا هم عملا مبارزات انتخاباتی خود را شروع کرده است، چرا که به طور فزاینده‌ای در حال شرکت و برگزاری رویدادهای عمومی بیشتر است و در طول سفرهایش به سراسر کشور با مردم عادی رو در رو ملاقات می‌کند.

الکسی ناوالنی، از مخالفان پوتین که هم اکنون در زندان به سر می‌برد معتقد است که پوتین روسیه را به بن‌بستی راهبردی و به سمت ویرانی سوق داده است. از نظر ناوالنی،‌پوتین نظامی شکننده از متفکران فاسد ساخته است که در نهایت به جای ثبات، هرج و مرج را به ارمغان می‌آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تداوم ضدحمله اوکراین؛ «روسیه اسرای جنگی را در خط مقدم جبهه به خدمت می‌گیرد»

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد