Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فقدان سوخت در غزه تحت بمباران و محاصره؛ الاغ‌های گاری‌کش جایگزین خودروها می‌شوند

الاغ‌ها به کمک جابه‌جایی کالاها آمده‌اند
الاغ‌ها به کمک جابه‌جایی کالاها آمده‌اند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این روزها در غزه تحت محاصره اسرائیل دسترسی به سوخت کار چندان ساده‌ای نیست. فقدان سوخت موجب شده تا برخی روش‌های قدیمی دوباره جایگزین جابه‌جایی با خودرو و موتور شوند. جابه‌جایی کالاها و انسان‌ها با گاری‌هایی که الاغ‌ها می کشند یکی از روش‌های جایگزین است.

آگهی

مقام‌های سازمان ملل متحد بارها با تاکید برحق دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز ساکنان غزه تاکید کرده و به اسرائیل هشدار داده‌‌اند.

در این میان، سوخت کالایی اساسی به شمار می‌آید، چرا که بدون آن نه کامیون‌های حامل کمک‌های اولیه می‌توانند در غزه تردد کنند و نه حتی نانوایی‌ها می‌توانند نانی برای مشتریان خود آماده کنند و یا ژنراتورهای بیمارستانها برای تولید برق به کار بیافتند. 

گاری‌ها در میان کمبود سوخت، به ویژه برای جابه‌جایی مخازن آب کمک بزرگی به ساکنان غزه می‌کنند.

برای نمونه اینجا در خان یونس، در جنوب غزه گاری‌ها در صف انتظار هستند تا بتوانند مخازن آب را دوباره پر کنند. چرا که این منطقه سه هفته است تحت محاصره ارتش اسرائیل به سر می‌برد و با کمبود آب شیرین مواجه است.

کمبود سوخت در نواز غزه موجب شده تا کمتر فردی بتواند از خودرو یا موتور برای جابه‌جایی استفاده کند.

استفاده از گاری‌ها برای حمل منابع آب
استفاده از گاری‌ها برای حمل منابع آبAFP

با اندک پولی مردم را جابه‌جا می‌کنیم

رأفت نجار، راننده گاری به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «هیچ خودرویی نداریم ما آدم‌ها را با گاری جابه‌جا می‌کنیم چرا که سوخت یا گازوئیلی در دسترس نیست. وضعیت همینی است که می‌بینید، به استفاده از گاری روی آورده‌ایم.»

سلیمان خالد، راننده گاری که الاغ آن را یدک می‌کشد می‌گوید: « گازوئیل نداریم، ماشین‌ها کار نمی‌کنند و تنها با این گاری‌ها می‌توانیم مردم را با اندک پولی جابه‌جا کنیم.»

رأفت نجار، راننده گاری
رأفت نجار، راننده گاریAFP

اسرائیل روز یکشنبه حملات به غزه را تشدید کرد. ارتش اسرائیل از غیرنظامیان خواست تا از مناطق جنوبی بگریزند.

اسرائیل پس از یورش حماس به خاک این کشور در هفتم اکتبر که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر[اغلب غیرنظامی] و گروگانگیری ۲۳۰ اسرائیلی شد، عملیات بمباران گسترده‌ای را در غزه را آغاز کرد.

در پی حملات اسرائیل به غزه بیش از هشت هزار نفر کشته شده‌اند.

هزاران ساختمان در غزه با خاک یکسان شده‌اند

تا کنون هزاران ساختمان در غزه با خاک یکسان شده‌اند، غزه‌ای که بیش از دو میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند و این روزها بیش از نیمی از جمعیت آن به دلیل حملات اسرائیل آواره شده اند.

مارتا لورنزو، مدیر دفتر نمایندگی آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک در اروپا [اونروا] پیش از این به پناه گرفتن ۶۰۰ هزار نفر فلسطینی در پناهگاه‌های این نهاد درغزه اشاره کرده بود.

او در گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز گفته بود «چالش برانگیزترین بحران ما به عنوان بازیگر مسائل بشردوستانه در غزه این دسترسی به سوخت است. سوخت برای ما یک کالای حیاتی است چرا که بدون سوخت، نمی‌توانیم پمپ‌های آب را به کار انداخته و آب سالم را به مردم برسانیم.» 

نگرانی ارتش اسرائیل از سوءاستفاده حماس از سوخت‌رسانی به غزه

سوخت نه تنها برای تهیه آب بلکه در بیمارستان‌ها و برای جابه‌جایی کالاهای اساسی توسط کامیون‌های سازمان ملل متحد نقش کلیدی ایفا می‌کند. خانم لورنزو تاکید کرده بود «یک نانوایی حتی اگر گندم هم داشته باشد، اما بدون برق و آب و سوخت قادر به تولید نان نیست.»

اسرائیل با این استدلال که حماس از سوختی که وارد غزه شود برای مقاصد نظامی استفاده خواهد کرد اجازه ورود آن به این باریکه را نمی‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید: برای اسرائیل خط قرمز تعیین نمی‌کنیم

حماس: از طریق میانجی‌ها به پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس غزه پاسخ دادیم

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند