وزیر دفاع اسرائیل خطاب به سربازان مستقر در مرز: به زودی غزه را «از داخل» خواهید دید

تانک‌های اسرائیل مستقر در مرز با غزه
تانک‌های اسرائیل مستقر در مرز با غزه Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویارویی نظامی اسرائیل و حماس که در پی حمله غافلگیرکننده هفتم اکتبر جنبش مقاومت اسلامی شدت گرفت با گذشت دوازده روز همچنان در صدر اخبار رسانه‌ها و کانون توجه افکار عمومی در جهان است.

آگهی

سیزدهمین روز این جنگ در حالی آغاز می‌شود که حمله مرگبار اخیر به بیمارستانی در غزه موجی از اعتراض‌‌ را در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی برانگیخته است.

آخرین خبرها و گزارش‌های مرتبط با جنگ حماس و اسرائیل و تحولات پیرامون آن در روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر را در این صفحه دنبال کنید.

19.10.2023
22:58

اسماعیل هنیه در آخرین اظهاراتش: به همه هشدار دادیم  جنگ غزه در صورت ادامه تجاوزات و ویرانی‌ها ممکن است به نبرد منطقه‌ای تبدیل شود

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در آخرین اظهاراتش پس از جنگ اخیر جنبش تحت رهبری او با اسرائیل گفت: تداوم تجاوزات و خونریزی‌های اسرائیل تمام معادلات و طرح‌ها برای فلسطین و منطقه را زایل و تباه می‌کند.

هنیه با تاکید بر اینکه جهان «استقامت افسانه‌ای مردم ما در غزه و آنچه مقاومت ثبت می‌کند» را دنبال می‌کند، گفت: «ما به همه هشدار دادیم که در صورت تداوم تجاوزات و ویرانی‌ها، این نبرد ممکن است به نبردی منطقه‌ای تبدیل شود. 

وی افزود: «مقاومت با وجود وحشی‌گری اشغالگر و جنایاتی که بر ماهیت این دشمن قاتل وحشی و نازی صحه می‌گذارد، ضرب‌آهنگ نبرد را کنترل می کند.»

رئیس دفتر سیاسی حماس افزود: دولت آمریکا در جلب حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای از تجاوز و تطبیق موضع رسمی اعراب در پذیرش آوارگی [فلسطینی‌های غزه] ناکام ماند. وی همزمان از موضع عربی و اسلامی به ویژه مصر در قبال موضوع آوارگی فلسطینی‌ها قدرانی کرد.  

هنیه همچنین با بیان این که ساکنان غزه با فاجعه انسانی مواجهند خواستار تسریع در ارسال کمک‌ها به ساکنان این باریکه شد .

وی تاکید کرد: «حماس، مقاومت و مردم فلسطین نسبت به اشغالگر انسانیت، اخلاق و ارزش‌های بیشتری دارند.»

وی با دعوت توده‌ها به بسیج عمومی در روز جمعه و با عنوان «تجاوز به غزه متوقف شود و نه به آوارگی یا وطن جایگزین» تأکید کرد: «نباید اجازه دهیم این دشمن قدس، الاقصی و خون مردم ما را را هتک حرمت کند.»

رئیس دفتر سیاسی حماس واکنش توده‌ای را که در روزهای اخیر شکل گرفته است ستود و گفت که غزه تنها نیست.

حمله اسرائیل به شهر غزه
19.10.2023
21:27

مقام ارشد اطلاعاتی اروپا: تعداد تلفات انفجار بیمارستان «المعمدانی» غزه «۱۰ تا ۵۰ نفر» است


یک مقام ارشد اطلاعاتی اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته است تعداد تلفات انسانی انفجار بیمارستان «الاهلی العربی (المعمدانی)» غزه در روز سه‌شنبه «بسیار کمتر» از اعداد اعلام شده است.

این مقام بلندپایه که نخواست نامش فاش شود، گفت: «۲۰۰ یا ۵۰۰ کشته وجود ندارد، بلکه چند ده نفر هستند. احتمالاً بین ۱۰ تا ۵۰ نفر.»

پیشتر وزارت بهداشت غزه در اراضی فلسطینی، تحت کنترل حماس، از کشته شدن «۴۷۱ نفر» در این حادثه خبر داده بود.

اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی به صورت متقابل یکدیگر را به دست داشتن در این حادثه متهم می‌کنند. در حالی که مقامات اسرائیلی می‌گویند یک راکت عمل‌نکرده متعلق به جهاد اسلامی عامل این اتفاق بوده است، رهبری سازمان جهاد اسلامی این اتهام را رد کرده است.

بیمارستان الاهلی پس از انفجار. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
21:02

آمریکا دو سامانه گنبد آهنین را که از اسرائیل خریده بود بازمی‌گرداند

پنتاگون دو سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین را که قبلا از اسرائیل خریداری کرده بود به این کشور بازمی‌گرداند تا از خود در برابر موشک‌ها و راکت‌ها دفاع کند.

یک مقام آمریکایی و یکی از دستیاران کنگره به رویترز گفتند که وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه در یک جلسه توجیهی به اعضای کنگره گفت که قصد دارد سامانه‌های گنبد آهنین را به اسرائیل بازگرداند. اما مالکیت این دو سامانه گنبد آهنین مالی در اختیار آمریکا باقی خواهد ماند.

دستیار کنگره گفت که انتقال این دو سامانه به اسرائیل ظرف چند روز آینده انجام خواهد شد. پنتاگون این سامانه‌ها را به عنوان راهی برای دفاع از قلمرو گوام در برابر موشک‌های چینی از اسرائیل خریداری کرده و آزمایش می‌کرد.

گنبد آهنین اسرائیل
19.10.2023
20:57

دادگاه اداری پاریس دستور ممنوعیت تظاهرات حامیان فلسطین را به حال تعلیق درآورد


روز پنجشنبه همزمان با برگزاری یک تجمع از سوی حامیان فلسطین در پاریس، دادگاه اداری این شهر دستور ممنوعیت تظاهرات را که از سوی فرمانداری صادر شده بود به حال تعلیق درآورد.

گروه‌های حامی فلسطینی و همچنین گروه چپگرای «حزب نوین ضدسرمایه‌داری» این تظاهرات را که از ساعت ۶ عصر به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شده بود سازماندهی کرده بودند.

در پی این فراخوان چندین هزار نفر با حضور در میدان جمهوری پاریس دست به تجمع زدند. این در حالی بود که پیشتر وزارت کشور فرانسه هرگونه تظاهرات حامیان فلسطین را ممنوع اعلام کرده بود.

تظاهرات حامیان فلسطین در پاریس. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پاریس
19.10.2023
19:29

گالانت خطاب به سربازان اسرائیلی مستقر در مرز: به زودی غزه را «از داخل» خواهید دید

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در یک سخنرانی در جمع نیروهای نظامی این کشور در مرز غزه گفته است آنان به زودی این ناحیه را «از داخل» خواهند دید.

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر وزیر دفاع اسرائیل منتشر شده به نقل از وی آمده است: «شما الان غزه را از دور می‌بینید، به زودی از داخل آن را خواهید دید. فرمان خواهد رسید.»

ناظران می‌گویند اظهارات او نشان می‌دهد که آغاز یک حمله زمینی ممکن است نزدیک باشد.

ارتش اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود که نیروهایش به منظور افزایش آمادگی جهت انجام عملیات برای مراحل بعدی جنگ، در سراسر خاک این کشور استقرار پیدا کرده‌اند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در جمع سربازان ارتش در نزدیکی مرز غزه. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
18:49

امانوئل ماکرون از ممنوعیت تظاهرات حامیان فلسطین در فرانسه دفاع کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنجشنبه از اقدام دولت خود در ممنوع کردن تظاهرات حامیان فلسطین دفاع کرد و گفت چنین تصمیمی در وهله اول از روی «احترام» به جانباختگان حمله تروریستی در اسرائیل اتخاذ شده است.

او گفت: «یک حمله تروریستی رخ داده بود و چنین کاری درست نبود. من افرادی را می‌بینم که می‌خواهند تظاهرات مسالمت‌آمیز داشته باشند، اما عناصر فوق‌العاده افراط‌گرایی هستند که پرچم‌های اسرائیل را آتش زده و از حماس دفاع می‌کنند. آیا در حال حاضر ما به چنین چیزهایی نیاز داریم؟»

رئیس جمهوری فرانسه اضافه کرد: «همبستگی برای صلح، مبارزه هدفمند با تروریسم و در عین حال تلاش برای حفظ جان غیرنظامیان چیزی است که ما در موقعیت کنونی احتیاج داریم. این خیلی کارا تر از تفرقه و انشقاق است.»

پیشتر در روز ۱۲ اکتبر، پنج روز پس از حمله مرگبار حماس به خاک اسرائیل، ژرالد دارمنن وزیر کشور فرانسه با صدور یک دستور هرگونه تظاهرات در حمایت از فلسطین را در شهرهای این کشور ممنوع اعلام کرده بود.

تظاهرات در حمایت از فلسطین در پاریس. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
16:20

آذربایجان: از مبارزات مردم فلسطین برای تشکیل کشور حمایت می‌کنیم

جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه آذربایجان، گفته است کشورش از تشکیل دولت مستقل فلسطینی حمایت می‌کند.

آقای بایرام‌اف که در نشست اضطراری کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان سعودی به سر می‌برد، گفت: «آذربایجان متعهد به اتحاد اسلامی است و از مبارزات مردم فلسطین برای تشکیل کشور حمایت می‌کند.»

وی اضافه کرد: «باکو خواستار راه‌حل دو دولتی است که در آن قدس شرقی پایتخت فلسطین باشد.»

جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه آذربایجان. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
15:35

اتحادیه فوتبال اروپا: هیچ بازی یوفا تا اطلاع ثانوی در اسرائیل برگزار نخواهد شد

کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) روز پنجشنبه اعلام کرد که مسابقات تحت نظر این اتحادیه تا اطلاع ثانوی در کشور اسرائیل برگزار نخواهند شد.

یوفا به فدراسیون فوتبال اسرائیل و دو تیم مکابی حیفا و مکابی تل‌آویو پیشنهاد داده است تا زمانی که تصمیم به تعلیق مسابقات در خاک اسرائیل به قوت خود باقی است، آنها مسابقات خانگی خود را در ورزشگاه‌هایی خارج از کشور برگزار کنند.

اتحادیه فوتبال اروپا همچنین بازی مرحله گروهی لیگ اروپا بین تیم‌های ویارئال (اسپانیا) - مکابی (حیفا) و همچنین مکابی (تل‌آویو) - زوریا لوهانسک (اوکراین) در لیگ کنفرانس اروپا را به ترتیب به ۶ دسامبر و ۲۵ نوامبر عقب انداخته است.

کمیته اجرایی یوفا همینطور اعلام کرد بازی تیم‌های ملی بلژیک و سوئد، که به دلیل حمله تروریستی در بروکسل و مرگ ۲ هوادار سوئدی نیمه‌تمام ماند، مجددا برگزار نخواهد شد و همان نتیجه‌ یک بر یک که در پایان نیمه اول به دست آمده بود به عنوان نتیجه نهایی منظور خواهد شد.

بازی‌های لیگ اروپا. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
15:01

آخرین آمار تلفاتی جانی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در جنگ غزه

مقامات وزارت بهداشت غزه روز پنجشنبه اعلام کردند از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر تا کنون دستکم ۳ هزار و ۷۴۸ فلسطینی کشته و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر دیگر در حملات اسرائیل به غزه زخمی شده‌اند.

اشرف القدره، سخنگوی این وزارتخانه، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که از مجموع کشته‌شدگان هزار و ۵۲۴ نفر کودک و هزار نفر نیز زن بوده‌اند.

این در حالی است که مقامات اسرائیلی می‌گویند از از زمان حمله حماس به خاک این کشور در ۷ اکتبر بیش از هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است از این تعداد ۳۰۶ نفر سرباز بوده‌اند.

حمله اسرائیل به غزه. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس
19.10.2023
14:31

نتانیاهو: اسرائیل در حال مبارزه با «محور شرارت» به رهبری ایران است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه گفت که کشورش در حال مبارزه با «محور شرارت» به رهبری ایران است.

وی که در یک کنفرانس خبری مشترک با ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا شرکت کرده بود، گفت: «حماس نازی‌های جدید و داعش جدید هستند و ما باید با آنها مبارزه کنیم.» 

او افزود: «محور شرارت به رهبری ایران و از طریق حزب‌الله لبنان، حماس و دیگران می‌خواهد خاورمیانه را به قرون وسطی برگرداند... ما باید در مقابلشان مقاومت کنیم و باید بر آنها پیروز شویم.»

نخست‌وزیر اسرائیل اضافه کرد که این کشور در حال آغاز یک «جنگ طولانی» است و در این راه به «حمایت مستمر بریتانیا» نیاز دارد.

نخست‌وزیر بریتانیا نیز که امروز صبح وارد اسرائیل شده است خطاب به بنیامین نتانیاهو گفت: «ما کاملاً از حق اسرائیل برای دفاع از خود مطابق با قوانین بین‌المللی، تعقیب حماس، بازگرداندن گروگان‌ها، جلوگیری از حملات بیشتر و تقویت امنیت اسرائیل در بلندمدت حمایت می‌کنیم.»

آقای سوناک با استقبال از باز شدن مسیرهای غزه برای ورود کمک‌های بشردوستانه اضافه کرد: «ما می‌دانیم که مردم فلسطین نیز قربانی حماس هستند».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. عکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شارل میشل: روسیه بیشترین سود را از جنگ حماس و اسرائیل برد

اعزام کشتی‌های جنگی آمریکا به مدیترانه چه کمکی به اسرائیل می‌‌کند؟

۵ نکته که باید درباره نوار غزه بدانیم