میلیاردرها بیشتر سراغ دریافت مدرک دکتری در کدام رشته دانشگاهی رفته‌اند؟

اریک اشمیت فارغ‌التحصیل دوره دکتری مهندسی الکترونیک و علوم رایانه
اریک اشمیت فارغ‌التحصیل دوره دکتری مهندسی الکترونیک و علوم رایانه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از میلیاردرها هرگز به دانشگاه نرفتند. برخی مانند مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک و مدیرعامل شرکت متا به دلیل ترک تحصیل مشهور هستند. اما حداقل ۳۵ میلیاردر آمریکایی پیش از شروع به کسب ثروت در دنیای کسب و کار، تحصیلات دانشگاهی خود را تا سطح دکتری تکمیل کردند.

آگهی

اریک اشمیت که ثروت خالص او ۱۶.۲ میلیاد دلار تخمین زده شده، سال ۱۹۸۲ دکتری خود را در رشته مهندسی الکترونیک و علوم رایانه از دانشگاه برکلی دریافت کرد. او پس از کار در چند شرکت فعال در حوزه فناوری، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ میلادی به عنوان مدیرعامل گوگل فعالیت کرد. 

آقای اشمیت در سخنرانی سال ۲۰۱۲ خود در دانشگاه برکلی، به دانشجویان این دانشگاه یادآور شد که دنیای جدید در محیط دانشگاه قابل تصور است و در جای جایِ آن از محوطه تا آزمایشگاه‌ها و خوابگاه‌های آن چیزهایی وجود دارد که انسان را به فکر می‌اندازد و رویاپردازی و خلاقیت را تقویت می‌کند. 

مین کائو، مدیر فعال شرکت گارمین جی‌پی‌اس (Garmin GPS) با ثروت خالص ۴.۲ میلیارد دلاری نیز در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه تنسی دکترا گرفته است. 

همین‌طور، هنری ساموئلی (دارای ثروت خالص ۷.۷ میلیارد دلار) پیش از تاسیس شرکت برادکام (Broadcom) در سال ۱۹۹۱ میلادی دکترای خود را ۱۱ سال پیش از آن و در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای اخذ کرد.

در مجموع، دست‌کم ۹ میلیاردر آمریکایی مدرک دکترای مهندسی دارند که محبوب‌ترین مدرک در میان دکتراهای پردرآمد است. ۲۶ نفر دیگر مدرک دکتری خود را در رشته‌هایی مانند زیست شناسی و شیمی تا تحقیق در عملیات، بازاریابی و سیاست‌گذاری اجتماعی دریافت کرده‌اند. 

این دکترهای میلیاردر که کمتر از ۵ درصد از ۷۳۵ میلیاردر آمریکایی فهرست ۲۰۲۳ فوربس را شامل می‌شوند، در مجموع ثروتی در حدود ۱۶۵ میلیارد دلار دارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بسیاری از میلیاردرها در حوزه دانش تخصصی خود، درآمدهای هنگفتی به دست آورده‌اند و برخی دیگر در حوزه هایی کاملا متفاوت ثروتمند شده‌اند. به عنوان نمونه، پگی چرنگ (دارای ثروت خالص ۲.۵ میلیارد دلار) دارای مدرک دکترای مهندسی الکترونیک از دانشگاه میسوری است ولی با تاسیس فست فود زنجیره‌ای پاندا اکسپرس به همراه همسرش در دهه ۱۹۸۰ میلیاردر شد.

در میان ۳۵ میلیاردری که پیش از شروع به کسب ثروت در دنیای کسب و کار تحصیلات دانشگاهی خود را تا سطح دکتری تکمیل کرد‌ه‌اند، ۲۹ نفر در رشته تحصیلی خود صاحب کسب و کار پر سود و درآمد شده‌اند که از میان آنها ۹ نفر در رشته‌های مهندسی، ۶ تن در علوم رایانه و کامپیوتر، ۶ نفر در رشته زیست‌شناسی، ۵ نفر در شیمی و ۳ تن نیز در رشته فیزیک تحصیلات عالی خود را با دریافت مدرک دکتری تکمیل کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمندترین فرد جهان هم دچار افسردگی است؛ ایلان ماسک چه دارویی مصرف می‌کند؟

کارآفرینان؛ سرمایه‌گذاران در پی چه استعدادها و شرکت‌های نوپایی هستند؟

رقیبی برای ترامپ و بایدن؛ میلیاردرهای آمریکایی روی نیکی هیلی شرط بندی کردند