واقعیتی تاریخی یا ادعایی حزبی؛ «جنوب ایتالیا از فرانسه و آلمان هم ثروتمندتر خواهد شد»

زنی در بالکن خانه‌اش در ایتالیا، ۲۰۲۰
زنی در بالکن خانه‌اش در ایتالیا، ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب سیاسی جورجا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا مدعی شده است که جنوب ایتالیا از دو اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا هم ثروتمندتر خواهد شد.

آگهی

حزب راستگرای «برادران ایتالیا» روز دوشنبه با انتشار توییتی حاوی عکسی از نخست‌وزیر این کشور به همراه عبارت «شاهکار ملونی» نوشت که تولید ناخالص داخلی در جنوب ایتالیا از فرانسه و آلمان هم فراتر خواهد رفت.

تولید ناخالص داخلی شاخصی است که ارزش کل کالاها و خدمات تولید شده در داخل مرزهای یک اقتصاد را می‌سنجد.

این حزب بدون ارائه مدرکی دال بر صحت این ادعا، صرفا به داده‌های «انجمن صنعتگران و مشاغل کوچک» (CEIC) ارجاع داد و با زبان کنایه خطاب به افرادی که برای دیگران آرزوی بدبختی دارند نوشت که «این واقعیت تاریخی جغدهای [شوم] همیشگی را ساکت خواهد کرد».

این توییت در روز دوشنبه بعدازظهر و تنها چند ساعت پس از ارسال، از شبکه توییتر که اکنون ایکس نامیده می‌شود، حذف شد.

این موضوع باعث تمسخر برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی شد به حدی که یکی از آن‌ها فکر کرده بود شاید این پست از یک حساب جعلی بوده باشد.

Euronews
توئیت منتشر شده توسط حزب راستگرای «برادران ایتالیا» که بعد از ظهر دوشنبه حذف شدEuronews

شکاف اقتصادی شمال و جنوب ایتالیا

اقتصاد جنوب ایتالیا به دلیل مسائل ریشه‌داری از قبیل حکم‌رانی بد، جرایم سازمان‌یافته و فقر، مدت‌هاست که نسبت به شمال این کشور از توسعه کمتری برخوردار بوده است، چه برسد به اینکه بتوان آن را به کشورهای فرانسه و آلمان مقایسه کرد.

بر اساس داده‌های تحلیلگران اقتصادی (CEIC)، سرانه تولید ناخالص داخلی در جنوب این کشور در سال ۲۰۱۷ چیزی در حدود ۱۸ هزار و پانصد یورو بوده است. در همان سال سرانه تولید ناخالص داخلی در فرانسه (با بیش از ۳۵ هزار یورو) و آلمان (با بیش از ۴۰ هزار یورو) بسیار بالاتر از جنوب ایتالیا بوده است؛ اگرچه که در این کشورها نیز نابرابری‌های قابل‌توجه منطقه‌ای وجود دارد.

شکاف اقتصادی شمال و جنوب ایتالیا منجر به نابرابری‌های شدید شده است. بر اساس «شبکه رسمی خدمات اشتغال‌زایی اتحادیه اروپا» (EURES)، فعالیت‌های صنعتی بیشتر در شمال ایتالیا متمرکز است و مردم در جنوب به کشاورزی و گردشگری متکی هستند.

بر طبق داده‌های اتحادیه اروپا، نرخ بیکاری در سال گذشته میلادی در مناطق جنوبی کامپانیا و سیسیل به ترتیب ۱۷.۱ درصد و ۱۶.۶ درصد بود، در حالی که بیکاری در استان شمالی لومباردی زیر پنج درصد است.

در بحبوحه نرخ تورم بالا که عمدتا ناشی از جنگ در اوکراین و تغییرات آب و هوایی است؛ اقتصادهای سراسر اروپا در حال حاضر با مشکل مواجه هستند.

پس از اینکه به شکل غافلگیرکننده‌ای اعلام شد که اقتصاد ایتالیا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳، با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه بوده است؛ خانم ملونی به لحاظ سیاسی تحت فشار زیادی قرار گرفت. این در حالی است که بیشتر تحلیل‌گران پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌تری درباره وضعیت اقتصادی ایتالیا داشتند.

در همین مدت، منطقه یورو به طور کلی رشد ۰.۳ درصدی را به ثبت رساند.

سیاست‌های اقتصادی خانم ملونی

اعلام قطع‌شدن کمک‌های معیشتی آن هم از طریق ارسال پیامک به افراد واجد شرایط، و همچنین طرح ناموفق مالیات بر بانک‌ها به شدت به اعتبار راستگرایان در ایتالیا ضربه زده است.

خانم ملونی و حزب «برادران ایتالیا» ادعا می‌کنند که تصمیم بحث‌برانگیز آن‌ها برای حذف طرح حمایت از خانوارهای کم‌درآمد و جایگزینی آن با یک طرح محدودتر، موجب رونق رشد اقتصادی خواهد شد؛ اگرچه هنوز اثرات آن نمایان نشده است.

بر اساس تازه‌ترین ارزیابی کمیسیون اروپا، تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال جاری میلادی ۱.۲ درصد رشد خواهد کرد که بسیار بالاتر از ۰.۷ درصد فرانسه و ۰.۲ درصد آلمان خواهد بود.

با این حال، این وضعیت هم ممکن است پایدار نماند.

جورجا ملونی پیش‌تر گفته بود که این پیش‌بینی «اثربخشی» سیاست‌های اقتصادی دولت ائتلاف راست‌گرای او را ثابت می‌کند.

با این حال، جوزپه کُنته، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، جانشین خود را به سازماندهی یک «فاجعه اقتصادی» متهم کرد.

آگهی

اوبالدو پاگانو، یکی از نمایندگان مخالف از حزب دموکرات در واکنش به ارقام ناامید کننده مربوط به رشد اقتصادی در ایتالیا در آغاز ماه اوت به روزنامه فایننشیال‌تایمز گفته بود که «مساله، رکود اقتصادی یا بدشانسی نیست، بلکه حاصل ناتوانی آشکار این دولت در مدیریت فرآیندهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری است.»

وزارت دارایی ایتالیا عملکرد بد اقتصادی را ناشی از عوامل خارجی مانند تصمیم بانک مرکزی اروپا برای افزایش نرخ بهره می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای پارلمان ایتالیا علیه اصلاحات مدنظر صندوق نجات اروپا؛ معاهده کمک به بانک‌های ورشکسته معلق شد

هشدار ملونی به فرانسه: از نام ایتالیا برای حل مشکلات سیاست داخلی خود خرج نکنید

«دروغ رذیلت راست افراطی و ملونی مثل لوپن است»؛ دلجویی فرانسه تصمیم رُم را عوض نکرد