پایان بیش از نیم قرن اسارت نهنگ قاتل؛ لولیتا بدون تجربه دوباره شنا در اقیانوس، جان سپرد

لولیتا، نهنگی که پس از نیم قرن اسارت جان سپرد
لولیتا، نهنگی که پس از نیم قرن اسارت جان سپرد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نهنگ قاتل که بیش از نیم قرن را برای اجرای نمایش‌های عمومی در اسارت سپری کرده بود روز جمعه در ایالت فلوریدای آمریکا جان سپرد.

این نهنگ اُرکا معروف به نهنگ قاتل «لولیتا» نام داشت و برای او از نام‌های «توکیتا» و «توکی» نیز استفاده می‌شد. در بیانیه آکواریوم دریایی میامی که نهنگ در آنجا نگهداری می‌شد آمده است که «لولیتا» طی دو روز گذشته علائم بی‌قراری و بیماری داشت. 

آگهی

در بخش دیگری از این بیانیه به تلاش‌های صورت گرفته برای نجات «لولیتا» اشاره شده است. این نهنگ ۵۷ ساله به دلیل بیماری کلیوی جان سپرد. 

«لولیتا» ۲۲۶۷ کیلوگرم وزن داشت و در یک مخزن آب به اندازه‌های ۲۴ و ۱۱ متر با عمق شش متر نگهداری می‌شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدافعان حقوق حیوانات طی سال‌های گذشته تلاش کرده بودند تا زمینه رهایی «لولیتا» را فراهم کنند. این تلاش‌ها چند ماه پیش به اعلام طرحی منجر شد که براساس آن قرار بود «لولیتا» به محیط زندگی طبیعی برای یک نهنگ در شمال غربی اقیانوس آرام منتقل شود. 

با این حال هرگونه جابه‌جایی «لولیتا» و انتقال احتمالی او به محیط زندگی عادی در اقیانوس آرام نیازمند مجوزهای ایالتی و فدرال بود. امری که در عمل می‌توانست این روند را ماه‌ها و حتی سال‌ها به تعویق بیاندازد. 

استفاده از «لولیتا» برای نمایش‌های عمومی بهار گذشته متوقف شده بود. به این ترتیب او پس از آن دیگر در انظار عمومی دیده نشده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه توهم بصری در سیرک، ابتکاری نو در استفاده از هولوگرام به جای حیوانات زنده

نهنگ «جاسوس روسیه» در سواحل سوئد پدیدار شد

«حمله نهنگ قاتل»؛ پلیس بی‌خبر از شعبده قاچاقچیان، قایق مواد مخدر را به ساحل یدک می‌کشید