Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمله مسلحانه به شاهچراغ شیراز؛ ۱۰ مظنون دستگیر شدند و معاون وزیر کشور تغییر کرد

تیراندازی در شاهچراغ
تیراندازی در شاهچراغ Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم
Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فردی مسلح عصر یکشنبه در یکی از ورودی‌های فرعی زیارتگاه شاهچراغ شیراز به نام «باب المهدی» اقدام به تیراندازی به سمت حاضران کرد و درنهایت بازداشت شد. اما صبح دوشنبه، رئیس کل دادگستری استان فارس از دستگیری ۴ فرد مظنون خبر داد؛ شماری که تا ظهر دوشنبه به ۱۰ نفر رسید.

آگهی

رئیس کل دادگستری استان فارس صبح دوشنبه به خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گفت: «تاکنون و با تحقیقات صورت گرفته ۴ نفر مظنون مرتبط با این حادثه دستگیر شده‌اند.» این خبرگزاری ظهر دوشنبه اعلام کرد که شمار بازداشت شدگان به ۱۰ نفر رسیده و تمامی آنها از اتباع خارجی هستند.

به گفته رئیس کل دادگستری استان فارس، عامل اصلی حمله مسلحانه روز یکشنبه که اقدام به تیراندازی در حرم کرده و بلافاصله دستگیر شده بود، در اختیار بازپرس قرار گرفته و بازجویی و تحقیقات از او در حال انجام است. کاظم موسوی تایید کرد که این فرد تبعه تاجیکستان است. آقای موسوی همچنین اذعان کرد که حال یکی از مجروحان حادثه شب گذشته وخیم است.

«تسنیم» پیشتر به نقل از یدالله بوعلی، فرمانده سپاه استان فارس اعلام کرده بود که یکی از عوامل بازداشت شده حمله مسلحانه روز یکشنبه یک اسلحه و ۸ خشاب به همراه داشته و در جریان این تیراندازی ۱۱ تیر شلیک کرده است.

بنا بر اظهارات او، این حادثه همزمان با اذان مغرب روی داده که جمعیت زیادی برای اقامه نماز به حرم می‌آیند، در جریان این حمله، یک نفر از بیرون شروع به تیراندازی کرده و وارد راهرو شده و بعد دستگیر شده است.

خبرگزاری تسنیم عصر یکشنبه خبر داد که در حال حاضر درهای حرم بسته شده؛ اما امنیت کامل در حرم برقرار است. البته خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) صبح دوشنبه با انتشار تصویری، گزارش داد که نماز صبح در مجموعه زیارتی شاهچراغ برگزار شده است. 

خبرگزاری‌های ایران یکشنبه شب و پس از رخداد حمله مسلحانه به مجموعه زیارتی شاهچراغ از برکناری محمدرضا غلامرضا، معاون سیاسی وزارت کشور ایران خبر دادند ولی جزئیات بیشتری از علت برکناری او و فرد جانشین او منتشر نشد.

تسنیم
رد خون در حرم شاهچراغ شیرازتسنیم

کاظم موسوی، رئیس دادگستری استان فارس نیز یکشنبه شب اعلام کرد که بازجویی‌های اولیه از فرد دستگیر شده در حال انجام است و زخمی‌های این حادثه نیز تحت مداوا هستند.

دو نفر از مجروحان در اتاق عمل هستند

خبرگزاری مهر به نقل از اسماعیل قزلسفلی، معاون سیاسی امنیتی استاندار فارس نوشت که فرد کشته شده «غلام‌عباس عباسی» نام داشته و از خادمان حرم شاهچراغ بوده است. 

گفته می‌شود که او بر اثر اصابت تیر به کتفش کشته شده است.

بنا بر اعلام اسماعیل قزلسفلی، در این حادثه «هشت نفر شامل یک زن و هفت مرد مجروح می‌شوند» که دو نفر از مجروحان در اتاق عمل هستند.

خبرگزاری مهر نام مجروحان حادثه را به این شرح اعلام کرده است: علی کاظم کرم علی، زهرا جاوید، محمد حسین زارع، عیسی قدرتی، محمد جهانگیری، امین زارع، مریم دادی و اسماعیل مقدس.

با این حال، رئیس روابط عمومی اورژانس کشور در گفتگو با خبرگزاری ایسنا تعداد کل آسیب دیدگان این حادثه را ۱۰ نفر اعلام کرد.

آخرین وضعیت مجروحان

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گزارش داد که پنج نفر از مصدومین حادثه به بیمارستان نمازی منتقل شده بودند که یکی از این افراد مرخص شده و هم اکنون یکی دیگر از مجروحان نیز در بیمارستان مسلمین بستری است. یکی دیگر از مصدومان  نیز از بیمارستان شهید رجایی ترخیص شده و یکی دیگر از مجروحان بستری در بیمارستان نمازی نیز احتمالا به زودی از این مرکز درمانی ترخیص خواهد شد. چهار نفر از مجروحان بستری در نمازی نیز تاکنون مورد عمل جراحی قرار گرفته که یکی از این افراد به نام جهانگیری به دلیل این که علایم حیاتی وی پایدار نبود امروز دوشنبه ۲۳ مرداد ماه به اتاق عمل منتقل شد که طی این جراحی پزشکان موفق به کنترل خونریزی شدند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از این مجروحین نیز که خانم است و گلوله به ناحیه لگن وی برخورد کرده است نیز شب گذشته عمل جراحی شد و امروز نیز مجددا مورد عمل جراحی قرار خواهد گرفت. گلوله به صورت یکی دیگر از مجروحن حادثه شاهچراغ برخورد کرده که وضعیت حیاتی این فرد نیز پایدار است و خوشبختانه گلوله به چشم این فرد آسیبی وارد نکرده است اما ممکن است تغییر شکل در صورت وی نیز بروز کند اما عمل های جراحی صورت برای این مصدوم نیز درنظر گرفته شده است.

او درباره وضعیت سلامتی عامل حمله نیز گفت که این فرد برای بررسی وضعیت سلامت به بیمارستان منتقل اما مرخص شده و در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارد.

این دومین حمله مسلحانه به حرم شاهچراغ شیراز در یک سال گذشته است. آبان‌ ماه سال گذشته هم در حمله مسلحانه دیگری به این مکان ۱۳ نفر کشته و ۲۰ نفر مجروح شدند.

قوه قضائیه ایران تیرماه گذشته اعلام کرد که دو عامل حمله، در ۱۷ تیر ۱۴۰۲ (۸ ژوئیه ۲۰۲۳) اعدام شده‌اند.

آگهی

مقامات ایران در آن زمان بدون ذکر نام گفتند که عامل اصلی حمله به شاهچراغ، از اتباع افغانستان بوده و در جریان این حمله کشته شده است.

فارس
خبرگزاری فارس مدعی است که این عکس متعلق به فرد بازداشت شده استفارس

حمله به شاهچراغ در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی

برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی به این موضوع اشاره دارند که دومین حادثه حمله به شاهچراغ، یکماه قبل از سالگرد کشته شدن مهسا امینی، شهروند ۲۱ ساله ایرانی اهل سقز روی می‌دهد.

مهسا (ژینا) امینی در جریان دستگیری توسط نیروهای گشت ارشاد تهران جان باخت و مرگ او جرقه آغاز اعتراضاتی گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از این کشور بود.

این اعتراضات گسترده، منجر به سراسری شدن شعار «زن، زندگی، آزادی» در میان دادخواهان شد و درنهایت نیز با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی، پس از چندماه به پایان رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان باختن یکی از مجروحان حمله به شاهچراغ شیراز؛ اتحادیه اروپا درباره حمله واکنش نشان داد

شبهه‌های وارده به روایت رسمی؛ چرا گروهی از مردم به حادثه شاهچراغ مشکوکند؟

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند