شهرک‌سازی در مناطق اشغالی اوکراین؛ پوتین به روس‌ها در ماریوپل آپارتمان ارزان‌قیمت می‌فروشد

بازدید ولادیمیر پوتین از ساخت و سازها در ماریوپل اشغالی
بازدید ولادیمیر پوتین از ساخت و سازها در ماریوپل اشغالی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر ماریوپل اوکراین یک سال است که پس از جنگی سخت و برجای گذاشتن ویرانی‌های بسیار توسط نیروهای مسکو، به اشغال روسیه درآمده و اکنون به ویترینی برای کرملین بدل شده تا روس‌های بیشتری را برای ساکن شدن در آن جذب کند.

آگهی

روسیه مدعی است که ماریوپل را به همراه سایر مناطق اشغالی، به خاک خود الحاق کرده است. حدود ۹۰ درصد از ساختمان‌های شهر طی یک محاصره طاقت‌فرسای دو ماهه در اثر گلوله باران روسیه آسیب دیده یا ویران شدند و بنا بر اعلام سازمان ملل، از جمعیت ۴۳۰ هزار نفری قبل از جنگ حدود ۳۵۰ هزار نفر باقی مانده‌اند. 

با این حال اشغالگران برنامه روسی‌سازیِ ماریوپل را آغاز کرده‌اند. علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی به زبان روسی نصب شده، برنامه درسی مدارس برای سال تحصیلی جدید نیز بر پایه زبان روسی اعلام شده و ساکنان باقی مانده به هر بهانه‌ای برای دریافت پاسپورت روسی تحت فشار قرار دارند.

همزمان گروهی از روس‌ها نیز تحت تاثیر تبلیغات کرملین قرار گرفته و با فروش خانه‌های خود در شهرهای دیگر، قصد عزیمت به ماریوپل را دارند. 

میلیون‌ها روس طی یک سال گذشته مدام در رسانه‌های تحت کنترل کرملین از شکسته شدن رکورد بازسازی یک شهر و سرعت فزاینده بازگشت جریان عادی زندگی به ماریوپل شنیده‌اند.

از جمله شبکه تلویزیونی دولتیِ «راسیا۱» اخیرا گزارشی پخش کرد که در آن تاکید شد همه امکانات و زیرساخت‌های ماریوپل با مدرن‌ترین فناوری‌ها در حال بازسازی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

دولت روسیه به طور رسمی اعلام کرده که کسانی که خانه‌هایشان ویران یا تخریب شده است، می‌توانند برای دریافت آپارتمان در املاک نوساز در حال ساخت، درخواست دهند.

تلویزیون دولتی روسیه هم پشت سر هم تصاویری از تحویل خانه‌های نوساز به مردم خوشحال را پخش می‌کند. با این حال، بسیاری از مردم محلی، در شبکه‌های اجتماعی گزارش می‌دهند که روند بازسازی شهر به شدت کند است و در تحویل آپارتمان‌های ساخته شده نیز محدودیت‌های اعمال شده چنان زیاد است که بخشی از ساختمان‌های جدید نیمه‌خالی مانده‌اند. 

گروهی از مردم محلی می‌گویند که آپارتمان‌ها «به تعداد کم و بسیار گزینشی» به افرادی واگذار می‌شود که «به وضوح دیدگاه‌های حامی ولادیمیر پوتین و روسیه دارند».

AP/Russian TV Pool via AP
بخشی از گزارش‌های تلویزیون دولتی روسیه در مورد وگذاری آپارتمان‌های نوساز به مردمAP/Russian TV Pool via AP

همچنین بنا بر گزارش آنها مجتمع‌های مسکونی و شهرک‌هایی که تصاویر آن توسط رسانه‌های دولتی پخش می‌شود، عمدتا در حاشیه‌ای شهر ماریوپل ساخته شده یا در حال ساخت هستند تا حریمی به دور شهر باشند. 

قیمت یک واحد آپارتمانی با مساحت ۳۵ متر مربع در این مجتمع‌ها و شهرک‌های حاشیه شهر ۳.۵ میلیون روبل (حدود ۳۳.۵ هزار یورو) اعلام شده که موجب وسوسه شدن گروهی از شهروندان روسیه شده است؛ به ویژه آنهایی که عاشق زندگی در شهری ساحلی هستند. 

روس‌هایی که همچنان تحت تاثیر پروپاگاندای کرملین قرار می‌گیرند، معتقدند که ماریوپل شهر با آینده‌ای است و روزهای پرورنق‌تری نسبت به دورانی که تحت حاکمیت دولت اوکراین قرار داشت، در انتظار آن است. 

این گروه در حال عزیمت به ماریوپل برای اسکان در مجتمع‌ها و شهرک‌های حاشیه آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله روسیه به یک ساختمان مسکونی پنج طبقه در شرق اوکراین ۷ کشته برجای گذاشت

مبارزه الیگارش‌های روس با تحریم‌های اروپایی؛ جدال حاکمیت قانون و سیاست خارجی غرب به کجا می‌رسد؟

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد