دلار در پایین‌ترین حد یکساله؛ یورو به اوج ۱۷ ماه گذشته صعود کرد

دلار و یورو
دلار و یورو Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخص دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز عمده (یورو، ین ژاپن، دلار کانادا، پوند بریتانیا، کرون سوئد و فرانک سوئیس) اندازه‌گیری می‌کند، روز سه‌شنبه تا ۹۹.۶۰ پایین آمد و به پایین‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۲ رسید.

آگهی

شاخص دلار در جریان معاملات روز پنجشنبه گذشته تا ۹۹.۵۷ هم پایین‌ آمده بود. همزمان نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا تا ۱.۱۲۵۶ صعود کرد تا این نرخ به بالاترین سطح خود طی ۱۷ ماه گذشته برسد. 

نرخ برابری پوند بریتانیا هم به ۱.۳۱ رسیده که از آوریل سال ۲۰۲۲ تا کنون بی‌سابقه به شمار می‌رود. 

تضعیف دلار آمریکا پس از آن آغاز شد که داده‌های رسمی از کاهش نرخ تورم ایالات متحده به ۳ درصد حکایت داشت؛ نرخی که بیش از پیش به نرخ هدف‌گذاری شده فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) نزدیک شده است. 

بر همین اساس، انتظارات بازارهای مالی نسبت به ادامه توقف اجرای سیاست انقباضی پولی بانک مرکزی ایالات متحده از طریق افزایش نرخ بهره افزایش یافت. 

فدرال رزرو ماه گذشته و پس از ۱۰ دوره متوالیِ افزایش نرخ بهره، از توقف این روند خبر داد. نرخ‌های بهره پایه در آمریکا بین ۵ تا ۵.۲۵ درصد تعیین شده است. 

در مقابل، فعالان بازارهای مالی بر این باورند که اجرای سیاست افزایش نرخ بهره در اروپا و بریتانیا برای مهار بیشتر نرخ تورم به دلیل فاصله بیشتر آن نسبت به آمریکا، تا نرخ هدفگذاری شده ۲ درصدی همچنان ادامه خواهد یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

نرخ تورم در بریتانیا مطابق آخرین گزارش اعلام شده در ماه مه ۸.۷ درصد بوده و با وجود افزایش ۱۳ مرحله‌ای نرخ بهره در این کشور تا سطح ۵ درصد، هنوز حصول هدف ۲ درصدی در کوتاه‌مدت ناممکن به نظر می‌رسد. 

نرخ تورم در منطقه یورو نیز پس از ثبت رکورد ۱۰.۶ درصدی در اکتبر ۲۰۲۲ سیر نزولی به خود گرفت و طی ژوئن گذشته به ۵.۵ درصد رسید. نرخ بهره پایه نیز در منطقه یورو به ۳.۵ درصد افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی بانک بریتانیایی: بیت‌کوین تا ۱۲۰ هزار دلار صعود می‌کند

چند درصد تجارت خارجی اتحادیه اروپا بدون یورو و دلار انجام می‌شود؟

نگرانی از کاهش رونق اقتصادی در چین و منطقه یورو؛ شاخص دلار به بالاترین سطح در ۶ ماه گذشته رسید