بریتانیا شرایط اخذ ویزا برای کارگران ماهر خارجی را تسهیل کرد؛ کدام مشاغل به فهرست افزوده شد؟

یک کارگر ساختمانی در لندن
یک کارگر ساختمانی در لندن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بریتانیا در کمک به کارفرمایان این کشور که برای تکمیل کادر فنی خود در تنگنا هستند، برخی عناوین شغلی ساختمانی را به «فهرست کمبود مشاغل» خود افزود تا شرایط جذب کارگران ماهر خارجی را تسهیل کرده باشد.

آگهی

کشور بریتانیا در برخی از بخش‌ها از کمبود نیروی کار رنج می‌برد، در این حد که برخی کارفرمایان مشتاق هستند تا از خارج از کشور نیروی کار خود را تامین کنند؛ اما این کار برای ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا و حزب حاکم محافظه‌کار که در دهه گذشته وعده کاهش نرخ مهاجرت خالص را داده است، باعث نوعی دردسر سیاسی شده است.

داده های منتشر شده در ماه مه نشان می‌دهد که نرخ مهاجرت خالص به بریتانیا در سال گذشته به رکورد ۶۰۶ هزار نفر رسید و موجب شد تا وعده های جدیدی از سوی ریشی سوناک برای کاهش ورود اتباع خارجی به این کشور داده شود.

با این حال، وزارت کشور بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که افزودن مشاغل جدید به این فهرست «به تکمیل شدن زیرساخت‌های کلیدی در سطح ملی و ترغیب رشد صنایع مرتبط کمک می‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«فهرست کمبود مشاغل بریتانیا» در حال حاضر حوزه‌هایی همچون مراقبت از افراد، مهندسی عمران و تکنسین‌های آزمایشگاهی، به علاوه مشاغل حوزه مراقبت‌های بهداشتی را در خود جای داده است؛ ولی «کمیته مستقل مشورتی در امور مهاجرت» در ماه مارس پیشنهاد داد تا عناوین شغلی ساختمانی هم به این فهرست افزوده شود.

منتقدان معتقدند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ،برکسیت، سبب کمبود نیروی کار و تشدید آن شده است زیرا با شرایط کنونی شهروندان اتحادیه اروپا دیگر نمی‌توانند همچون گذشته بدون ویزا برای کار به بریتانیا سفر کنند.

عناوین شغلی مورد نیاز و شرایط به خدمت گرفتن شدن افراد کدامند؟

به موجب تغییرات جدید، مشاغلی همچون آجرچین، بنا، استادکار سقف‌‌زن، استادکار تایل سقفی، سنگ‌تراش‌، نجار، کلاف‌کار و گچ‌کار از ویزای ارزان‌تر و معیارهای شغلی راحت‌تر بهره‌مند خواهند شد.

در بیانیه دولت آمده است، افرادی که در مشاغل دارای کمبود نیروی کار ماهر فعالیت می‌کنند اگر حتی به میزان ۸۰ درصد نرخ پرداختی معمول همین شغل را هم دریافت کنند همچنان می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزا باشند.

البته از سوی کارفرما باید به متقاضی پیشنهاد کار داده شده باشد و افراد باید شرایط زبان انگلیسی را نیز برآورده کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ بیکاری در هلند افزایش یافت اما همچنان از میانگین اتحادیه اروپا پایین‌تر است

روند دریافت قانونی ویزای شنگن از کشورهای اروپایی چگونه است؟

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند