Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ورود اف‌بی‌آی به پرونده رابرت مالی؛ مک‌کال: پاسخ وزارت خارجه آمریکا غیرقابل قبول است

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از توضیحات وزارت خارجه این کشور درباره پرونده رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران، خواستار شفافیت این نهاد درباره تحقیقات در این پرونده شد.

آگهی

آقای مک‌کال که از جمهوری‌خواهان سرشناس آمریکایی به شمار می‌رود ۳۰ ژوئن در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خواستار توضیحات شفاف و کامل درباره وضعیت آقای مالی در رابطه با این پرونده شده بود.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی، پلیس فدرال آمریکا، «اف‌بی‌آی» به پرونده آقای مالی وارد شده است.

رویترز پیشتر به نقل از یک مقام آمریکایی در گزارشی نوشته بود که آقای مالی در روز ۲۹ ژوئن و پس از آنکه مجوز امنیتی‌اش مورد بازبینی قرار گرفت، به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است.

با ادامه حواشی پیرامون اعطای مرخصی بدون حقوق به آقای مالی، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پاسخ وزارت خارجه این کشور را به پرسشی در مورد وضعیت این مقام آمریکایی منتشر کرد.

آقای مک‌کال به وزارت خارجه آمریکا تا روز سه‌شنبه مهلت داده بود که در خصوص موضوع تحقیق از آقای مالی، توضیحات خود را ارائه کند.

بنا به گزارش این کمیته، ناز دوراکوغلو، دستیار حقوقی وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به آقای مک‌کال با تأکید بر وجود «فرآیند کامل و جامع» برای ارزیابی صلاحیت افراد در مورد دسترسی‌شان به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده، نوشته است که این وزارتخانه بنابر سیاست و رویه‌اش نمی‌تواند اسناد یا اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع ارائه کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم در بیانیه‌ای با «غیرقابل قبول» دانستن این پاسخ، نوشت که «کنگره این حق را دارد که بداند دقیقا چرا مجوز دسترسی امنیتی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به حال تعلیق در آمد و سپس او از سمتش تعلیق شد و اکنون، بر اساس گزارش‌های خبری، اف‌بی‌آی در حال بررسی پرونده است.»

آقای مک‌کال همچنین در گفتگو با شبکه العربیه با اشاره به ماموریت رابرت مالی در مذاکره با ایران، گفت که «هیچ مساله‌ای جدی‌تر از این نمی‌تواند باشد.»

او همچنین گفت که این موضوع را از وزارت خارجه آمریکا پیگیری خواهد کرد تا هفته آینده یک گزارش محرمانه دریافت کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای مالی پس از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از ژانویه سال ۲۰۲۱ به سمت نماینده ویژه این کشور در امور ایران انتخاب شد. او در مذاکرات غیرمستقیم واشنگتن با تهران برای احیای برجام و آزادی زندانیان دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران نقش مهمی برعهده داشت.

همزمان با انتشار مواضع آقای مک‌کال در مورد پرونده آقای مالی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت که درباره چرایی تعلیق مجوز دسترسی امنیتی آقای مالی، خیلی چیزها را به دلیل پرسنلی بودن موضوع نمی‌تواند بگوید.

با این حال، او گفت: «راب مالی را برای سال‌های طولانی می‌شناسم. او کسی است که زندگی و کار حرفه‌ایش را وقف خدمت به کشور کرده و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابرت مالی پس از پایان مرخصی اجباری وزارت خارجه، در دانشگاه تدریس می‌کند

وزارت خارجه آمریکا: نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران «در مرخصی» است

اعتراضات ایران؛ رابرت مالی: تمرکز ما بر مقابله با کشتار ایرانیان به دست جمهوری اسلامی است