Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا به پکن؛ آیا واشنگتن خواستار کاهش خرید نفت ایران خواهد شد؟

Treasury Secretary Janet Yellen, center, arrives at Beijing
Treasury Secretary Janet Yellen, center, arrives at Beijing Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه با هدف بهبود روابط تجاری دو ابرقدرت وارد پکن شد. دیدار خانم یلن از چین که تا یکشنبه ادامه خواهد داشت، حدود بیست روز پس از سفر رسمی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به این کشور انجام شد.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز ابراز امیدواری کرده که به زودی با همتای چینی خود، شی جین پینگ دیدار کند؛ به هیمن دلیل گمان می‌رود که دیدار دو مقام ارشد دولت بایدن از چین در زمانی کمتر از ۲۰ روز، با هدف پیشبرد برنامۀ نشست رؤسای جمهور انجام شده باشد.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، هدف از سفر خانم یلن به چین، گسترش ابزارهای مبادلات تجاری دو کشور، جلوگیری از تفسیرهای نادرست از تصمیمات متقابل، همچنین گسترش همکاری‌ها در موضوعات مرتبط با اقتصاد جهانی از جمله گرم شدن کره زمین و بحران بدهی کشورهای نوظهور و در حال توسعه است.

وندی کاتلر، نایب رئیس اندیشکده «انجمن آسیایی» مستقر در آمریکا، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این واقعیت که خانم یلن با وجود فشارهای قوی داخلی و بین‌المللی چهار روز را در پکن سپری می‌کند، بر اهمیتی که او برای این دیدار قائل است، دلالت دارد.»

لیندسی گورمن، محقق اندیشکده آمریکایی‌-آلمانی «بنیاد مارشال» نیز معتقد است که این دیدار، بخشی از تلاش‌های آمریکا برای «بازنگری» در روابط دو ابرقدرت، هم از نظر دیپلماتیک و هم در زمینه‌های دیگر است؛ آنهم در حالی که طی ماههای گذشته محدودیت‌های وضع شده از سوی هر کشور برای دیگری، بر تیرگی روابط افزوده است.

یکی از آخرین اقدامات آمریکا در همین رابطه، محدود کردن دسترسی به خدمات کلود (رایانش ابری) برای شرکت‌های چینی بوده است. چین نیز روز دوشنبه با وضع محدودیت‌ بر صادرات دو فلز کمیاب مورد نیاز برای ساخت نیمه‌رساناها، به سیاستهای جدید آمریکا واکنش نشان داده است.

خانم گورمن پیش‌بینی می‌کند که موضوعاتی همچون کنترل صادرات محصولات فناورانه و اقدامات رقابتی «که در حال حاضر بر تصمیمات سیاسی تسلط دارند» در مرکز بحث‌های جنت یلن با مقامات چینی باشد.

لیندسی گورمن همچنین معتقد است که جنت یلن احتمالا بهترین فرد برای حل و فصل روابط تیره دو کشور است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت خزانه‌داری می‌نویسد که واشنگتن نگران «اقدامات قهری و شیوه‌های غیررقابتی» چین نیز هست. 

مناسبات ایران و چین

گمان می‌رود خرید گسترده نفت ایران توسط پکن و قانون ضدجاسوسی اخیر چین که بگونه‌ای مبهم هرگونه انتقال اطلاعات مربوط به امنیت ملی را ممنوع می‌کند، همچنین وضعیت بدهی بیش از حد کشورهای ثالث از دیگر موضوعات مورد بحث باشد.

جنت یلن پیش از این در اواخر ماه مارس اعلام کرده بود که ایالات متحده به دنبال راه‌هایی برای تقویت تحریم‌های خود علیه ایران است. او اذعان کرده بود که تحریم‌های آمریکا یک «بحران اقتصادی واقعی» را در ایران ایجاد کرده، اما هنوز منجر به ایجاد تغییرات رفتاری یا تغییر در سیاست که واشنگتن از تهران انتظار داشت، نشده است.

از نظر تحلیلگران، یکی از مهمترین دلایل این است که ایران برای زنده ماندن از بحران‌های موجود، از جمله انزوای دیپلماتیک، تنش‌های منطقه‌ای و اقتصاد سخت، بطور فزاینده‌ای به چین متکی شده است و چین نیز علی‌رغم تحریم‌های ایالات متحده به واردات نفت ایران ادامه می‌دهد.

چین در سال گذشته میلادی برای دهمین سال متوالی بزرگترین شریک تجاری ایران بود.

تجارت ایران با چین در سال ۲۰۲۲ به ۱۶ میلیارد دلار رسید که ۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش نشان می‌دهد. واردات نفت خام چین از ایران نیز در دسامبر ۲۰۲۲ رکورد جدیدی را ثبت کرد.

بنابراین اکنون این پرسش مطرح می‌شود که در صورت بهبود روابط پکن و واشنگتن، آیا ممکن است آمریکا از چین بخواهد که تحریم‌های وضع شده علیه تهران را اجرا کند و خرید نفت از این کشور را کاهش دهد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین سفر برنامه‌ریزی‌شده جوزپ بورل را لغو کرد

اعمال محدودیت چین برای صادرات فلزات «استراتژیک» به اتحادیه اروپا

 آمریکا تحریم‌های تازه‌‌ای علیه ایران به دلیل «تشدید تنش هسته‌ای» وضع کرد