برای اولین بار در جهان فردی بر اثر ویروس ناشی از گزش کنه جان خود را از دست داد

تورم ناشی از گزش حشره کنه
تورم ناشی از گزش حشره کنه Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته مؤسسه ملی بیماری‌های عفونی در توکیو، هیچ واکسنی علیه ویروس Oz وجود ندارد. این موسسه گفته است که آلوده شدن به این ویروس لزوما کشنده نیست، اما باید مطالعات بیشتری در مورد علائم و خطرات آن انجام شود.

آگهی

این ویروس اولین بار در سال ۲۰۱۸ در ژاپن مشاهده شد و بنا بر اعلام مقامات، در حالی که احتمالا مواردی از ابتلای انسانی و حیوانی این ویروس وجود داشته بوده، اما تاکنون هیچ موردی مبنی از مرگ افراد به تایید نرسیده بود.

مقامات ژاپنی روز جمعه اعلام کردند که یک زن حدودا هفتاد و دو ساله در استان ایباراکی در شمال شرق توکیو پس از ابتلا به «ویروس اوز» جان خود را از دست داد و این اولین مورد مرگ در جهان بر اثر عفونت منتقل شده از یک حشره کنه است.

به گفته مقامات بهداشتی استان، این زن که سابقه سفر به خارج از ژاپن را نداشته است، در تابستان ۲۰۲۲ پس از بروز علائمی از جمله تب و خستگی به یک مرکز پزشکی مراجعه می‌کند. بر این اساس، پزشکان بیماری او را ذات‌الریه تشخیص می‌دهند و و برای این زن آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند، ولی پس از وخامت حالش به بیمارستان منتقل شده تا اینکه یک کنه در بالای ران راست متورم شده او مشاهده می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او ۲۶ روز پس از بستری شدن در بیمارستان بر اثر التهاب عضلات قلب (میوکاردیوم) درگذشت.

این ویروس برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در کنه Amblyomma testudinarium در یکی از استان غربی ژاپن یافت شد. تصور می‌شود ویروس اوز از طریق نیش کنه منتقل می‌شود و این گونه در اکثر مناطق ژاپن وجود دارد.

به گفته منابع ژاپنی، پادتن ویروس Oz در حیوانات وحشی مانند گراز وحشی و گوزن در استان‌های چیبا، گیفو، می، واکایاما، یاماگوچی و اویتا شناسایی شده است. به گفته مقامات بهداشتی، آزمایش خون ۲۴ شکارچی در استان یاماگوچی نشان داد که در بدن دو نفر از آن‌ها آنتی بادی این ویروس یافت شده است که دال بر این است که ممکن است در گذشته آلوده شده باشند.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت، کار و رفاه گفت: «هنگام ورود به مناطق پوشیده از علف، تا حد امکان ضروری است تا پوست خود را از گزش کنه‌ها محافظت کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مسیرهای وزوزی»؛ اتحادیه اروپا برای زنبورها خطوط پروازی امن راه‌اندازی می‌کند

راننده تاکسی در ژاپن به دلیل کشتن عمدی یک کبوتر بازداشت شد

بزرگترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان در ژاپن راه‌اندازی شد