Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«چیزی به اتمام اکسیژن زیردریایی مفقود شده تایتان نمانده»؛ در اعماق اقیانوس چه خبر است؟

استاکتون راش، مدیرعامل اوشن‌گیت در حال سوار شدن به زیردریایی- سپتامبر ۲۰۱۸
استاکتون راش، مدیرعامل اوشن‌گیت در حال سوار شدن به زیردریایی- سپتامبر ۲۰۱۸ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امدادگران زیردریایی گمشده همچنان به دنبال صدای شنیده از اعماق اقیانوس هستند اما هنوز چیزی نیافته‌اند. زمان برای یافتن زیردریایی و نجات مسافران آن تا اتمام ذخایر اکسیژن تا صبح پنجشنبه به وقت محلی (دوازده ظهر به وقت اروپا) رو به پایان است.

آگهی

عملیات جستجوی بین‌المللی در حال بررسی قسمت وسیعی از اقیانوس برای پیدا کردن این تایتان است. این زیردریایی روز یکشنبه در حالی که ۵ نفر را برای سفری ماجراجویانه به بازدید از لاشه تایتانیک به کف اقیانوس می‌برد، ناپدید شده است. 

روز گذشته هواپیماهای کانادایی صدای «کوبیدن» از زیر آب را شناسایی کردند، اما به گفته گارد ساحلی آمریکا تجزیه و تحلیل صداها «بی‌نتیجه» بوده است. 

تجهیزات مورد استفاده برای پیدا کردن زیردریایی گمشده؛ از آسمان تا اعماق اقیانوس

در حال حاضر تجهیزات جدیدی برای پیدا کردن این زیردریایی مورد استفاده قرار گرفته است. ربات زیردریایی فرانسوی به نام ویکتور۶۰۰۰ به درخواست نیروی دریایی ایالات متحده برای عملیات جستجو اعزام شده است. اما همچنان خبری از زیردریایی گمشده نیست. این ربات بدون سرنشین می‌تواند تا عمق ۶ هزار متری برود. این ربات دو بازو با کنترل از راه دور دارد که می‌تواند کابل‌ها را قطع و به رهاسازی زیردریایی کمک کند. اما توانایی بلندکردن زیردریایی را به تنهایی ندارد. 

هواپیماهای نیروهای هوایی سلطنتی کانادا از جمله جدیدترین موارد اضافه شده با این جستجو هستند. 

اما حتی اگر این زیردریایی در اقیانوس اطلس شمالی واقع شده و کف اقیانوس و در عمق ۳۸۰۰ متری در نزدیکی لاشه تایتانیک گیر کرده باشد، دسترسی به آن تقریبا غیرممکن است. 

همسر مدیرعامل «اوشن گیت» از نوادگان دو مسافر تایتانیک است

وندی راش، همسر استاکتون راش، رییس شرکت اوشن گیت است. او همچنین از نوادگان ایزیدور و آیدا استراوس، دو مسافر قسمت درجه یک کشتی تایتانیک است که در سال ۱۹۱۲ غرق شد. 

استراوس‌ها از ثروتمندترین مسافران کشتی تایتانیک بوده‌اند. به گفته بازماندگان کشتی ایزیدور تا زمانی که همه زنان و کودکان سوار قایق نجات نشده بودند، از سوار شدن بر قایق نجات خودداری کرده است. آیدا هم حاضر نشده بدون شوهرش برود. براساس آرشیو روزنامه نیویورک تایمز، جسد ایزیدور حدود دو هفته پس از غرق شدن در دریا پیدا شد، اما بقایای آیدا هرگز پیدا نشد. 

در اعماق اقیانوس چه می‌گذرد؟

امدادگران اکنون در حال جستجوی منطقه‌ای در عمق ۴ کیلومتری هستند تا این تایتان گم شده را پیدا کنند. اما این عمق از دریا بسیار سخت و خشن است و هیچ شباهتی به زندگی روی زمین ندارد. 

کشتی تایتانیک در منطقه‌ای به نام «منطقه نیمه‌شب» قرار دارد. این منطقه به دلیل دمای انجماد و تاریکی همیشگی‌اش به این نام معروف شده است. 

افرادی که در سفرهای قبلی این تایتان حضور داشته‌اند می‌گویند که برای بیش از دو ساعت در تاریکی به سمت پایین حرکت می‌کرده‌اند و به طور ناگهانی به کف اقیانوس می‌رسیدند. چراغ‌های زیردریایی یک خط دید محدود به آنها نشان می‌دهد، اما چیزی فراتر از چند متر قابل دیدن نیست. 

صداهای شنیده شده ممکن است از زیردریایی گمشده نباشد

دیوید مارکت، فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا هشدار داده است که صداهای امیدوارکننده‌ای که در ساعات اخیر شناسایی شده ممکن است از زیردریایی گمشده نباشد. 

او معتقد است شانس زنده ماندن سرنشینان کم است. اما با این حال تجهیزات مورد نیاز برای بالا کشیدن تایتان در راه است. 

مدیرعامل اوشن گیت مقررات را رعایت نمی‌کرد

استاکتون راش، مدیرعامل اوشن گیت و یکی از ۵ نفر ناپدید شده این زیردریایی عاشق طبیعت و ماجراجویی بوده است. از مصاحبه‌های قبلی او اینطور برمی‌آید که مخالف یکسری مقررات و البته رعایت نکات ایمنی بوده است. 

AP Photo
استاکتون راش، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت اوشن گیتAP Photo

استاکتون، در مصاحبه‌ای در سال گذشته گفته بود: «در برخی موارد، ایمنی صرفا زباله است. منظورم این است که اگر می‌خواهید ایمن باشید، از رختخواب بیرون نیایید. سوار ماشینتان نشوید و هیچ کاری نکنید.» او در مصاحبه‌ای دیگر به خود افتخار می‌کرد که در حرفه‌اش «قوانینی را زیرپا گذاشته است.» او همچنین معتقد بود که اگر زمانی سطح زمین قابل سکونت نباشد، به جای فضا و آسمان باید به دریا رفت. او گفته بود: «آینده بشر زیر آب است، نه در مریخ. اگر کره زمین به زباله‌دان تبدیل شود، بهترین قایق نجات برای بشر در زیر آب است.»

قبلا درباره ایمنی زیردریایی اوشن گیت هشدار داده شده بود

در گذشته یکسری نگرانی‌هایی درباره امنیت این تایتان مطرح شده بود. پرونده‌های دادگاه نشان می‌دهد که دو کارمند سابق شرکت اوشن گیت به طور جداگانه نگرانی‌هایی در مورد ضخامت بدنه این زیردریایی مطرح کرده بودند. یکی از کارگران سابق اوشن گیت به سی‌ان‌ان گفت که بدنه این زیردریایی تنها ۵ اینچ ضخامت دارد، در حالی که انتظار می‌رفت این ضخامت دو اینج بیشتر باشد.

آگهی

کارشناسان پنج سال پیش درباره «رویکرد تجربی» شرکت اوشن گیت و سفر به تایتانیک هشدار داده بودند. کمیته وسایل نقلیه زیرآبی در سال ۲۰۱۸ در نامه‌ای به استاکتون راش، مدیرعامل اوشن گیت به طور خاص نسبت به انطباق این شرکت با گواهي‌‌نامه‌های ارزیابی ریسک دریایی ابراز نگرانی کرده بود.

ویل کوهن از انجمن فناوری دریایی گفت: «تنها ۱۰ زیردریایی در جهان وجود دارد که می‌توانند به عمق ۱۲ هزار فوتی و بیشتر بروند. همه آنها به جز زیردریایی اوشن گیت گواهینامه دارند.» اوشن گیت به درخواست‌ رسانه‌ها برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر این، یک پرونده قضایی از این شرکت وجود دارد که نشان می‌دهد این زیردریایی قبلا با مشکل باتری مواجه بوده است. به این شکل که در زمان بروز مشکل باید «به صورت دستی به پلت‌فرم بالابر خود وصل می‌شده است». این وضعیت منجر به «آسیب به اجزای خارجی آن شده بود».

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یادگاری سفر یا «آت و آشغال»؟ بساط سوغاتی‌های جنسی و توهین‌آمیز از بارسلون جمع می‌شود

کشتی‌های جنگی روسیه از سواحل کوبا لنگر کشیدند

ناوگان جنگی روسیه در هاوانا؛ زیردریایی و کشتی آمریکا و کانادا هم وارد آب‌های کوبا شدند