Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

از ماجرای زیردریایی ناپدید شده گردشگران تایتانیک چه می‌دانیم؟

Titanic Tourist Sub
Titanic Tourist Sub Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جستجو در اقیانوس اطلس شمالی برای یافتن زیردریایی «تایتان» که علاقمندان به بازدید از لاشۀ کشتی تایتانیک را حمل می‌کرد، همچنان ادامه دارد.

آگهی

با گذشت زمان، نگرانی‌ها دربارۀ سرنوشت سرنشینان «تایتان» نیز رو به افزایش است بویژه آنکه زیردریایی تنها برای ۹۶ ساعت ذخیرۀ اکسیژن دارد.

اما دربارۀ چگونگی وقوع این حادثه و هویت سرنشینان این زیردریایی چه می‌دانیم؟

حادثه چگونه اتفاق افتاد؟

این زیردریایی ۶.۵ متری سفر خود به اعماق اقیانوس اطلس را روز یکشنبه ۱۸ ژوئن آغاز کرد؛ اما کمتر از دو ساعت بعد از آغاز سفر تماس خود را با سطح از دست داد.

شرکت خصوصی آمریکایی «اوشن‌گیت اکسپدیشنز» که مالک و اوپراتور این زیردریایی محسوب می‌شود، در اواخر روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مدتی است که نمی‌توانیم با یکی از زیردریایی‌های اکتشافی خود که در حال حاضر از محل غرق شدن کشتی تایتانیک بازدید می‌کند، ارتباط برقرار کنیم.»

بر اساس اطلاعاتی که در وبسایت این شرکت آمده است، «اوشن‌گیت اکسپدیشنز» از هر یک از مسافران این زیردریایی برای بازدید از لاشه کشتی تاریخی تایتانیک مبلغ ۲۵۰ هزار دلار دریافت می‌کند.

سرنشینان زیردریایی چه کسانی هستند؟

این زیردریایی در مجموع ۵ سرنشین داشته که یکی از آنها هامیش هاردینگ، تاجر ۵۸ ساله بریتانیایی و مالک شرکت هوانوردی تجاری Action Aviation بوده است. پیش از این شرکت او در شبکه‌های اجتماعی خبر انجام چنین سفری را منتشر کرده بود.

هامیش هاردینگ که یک ماجراجو محسوب می‌شود، پیش از این سه رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کرده بود.

رسانه‌های بریتانیایی او را که دو فرزند داشت و ساکن امارات عربی متحده بود، یک «میلیاردر» توصیف کرده‌اند که در دفاترش در دبی و لندن، به کار خرید و فروش انواع هواپیما مشغول بود.

یک سال پیش از این نیز هاردینگ به کمک شرکت «بلو اوریجین» به فضا سفر کرد.

علاوه بر او، یک تاجر پاکستانی به نام «شهزاده داوود» به همراه پسرش «سلیمان داوود» نیز در این زیردریایی حاضر بودند. 

شهزاده داوود نایب رئیس شرکت Engro مستقر در کراچی است که در بخش‌های انرژی، کشاورزی، پتروشیمی و مخابرات سرمایه‌گذاری می‌کند.

دو نفر دیگر شامل پل هنری نارژوله، غواص کهنه‌کار فرانسوی و متخصص کشتی غرق شده تایتانیک همچنین استاکتون راش، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت «اوشن‌گیت اکسپدیشنز» در کنار مسافران حضور داشتند.

کشتی کجا ناپدید شد؟

تیم جستجو هم‌اکنون در حال کاوش در یک منطقۀ دورافتاده در اقیانوس اطلس شمالی است؛ جایی که گفته می‌شود کشتی تایتانیک قرار دارد یعنی در ۶۵۰ کیلومتری سواحل نیوفاندلند کانادا و در عمق حدود ۴ هزار متری سطح آب.

تا کنون گارد ساحلی ایالات متحده دو هواپیما و همتایان کانادایی آنها نیز یک هواپیما و یک کشتی را برای کمک به عملیات جستجو، به این منطقه فرستاده‌اند.

زمان یک عامل مهم است، زیرا کشتی حداکثر ۹۶ ساعت هوا برای پنج نفر دارد.

دریاسالار جان ماگر، از گارد ساحلی ایالات متحده روز دوشنبه در شهر بوستون به خبرنگاران گفت که معتقد است هنوز ۷۰ ساعت یا بیشتر زمان برای نجات سرنشینان این زیردریایی باقی مانده است. با این وجود هنوز هیچ گزارشی از مشاهده زیردریایی یا سیگنال‌های ارتباطی آن دریافت نشده است.

چرا گردشگران علاقمند به بازدید از تایتانیک بودند؟

کشتی بخار ۴۶ هزار تنی تایتانیک در آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی در حالی‌ که ۲۲۲۴ مسافر و خدمه به همراه داشت اولین سفر خود از انگلستان به نیویورک را آغاز کرد اما در میانۀ راه به کوه یخ برخورد کرد و غرق شد.

در پی این حادثه بیش از ۱۵۰۰ نفر از جمله برخی از مسافران سرمایه‌دار و اشراف آن دوران جان باختند آنهم درحالی که تایتانیک در آن زمان «غرق نشدنی» و معجزه عصر صنعت معرفی شده بود.

آگهی

یک فیلم پرفروش نیز از این حادثه در سال ۱۹۹۷ میلادی ساخته شد که به جذابیت‌های سفر به اعماق آب برای دیدن لاشه این کشتی افزود و به این ترتیب راه را برای ایجاد یک گردشگری زیرآبی پرسود اما پرمخاطره هموار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غرق‌شدن تیتان؛ آیا مقررات سفر به اعماق دریا نظام‌مند می‌شود؟ اوشن‌گیت چگونه فکر همه چیز را کرده بود؟

تصاویری از انتقال هواپیمای مافوق صوت کنکورد از مسیر رودخانه در نیویورک

نماد دریاها، تایتانیک قرن بیست و یکم سفر خود را آغاز کرد