تحولات ایران و جهان؛ زمان دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، ۲ خبرنگار بازداشتی در ایران مشخص شد

اخبار کوتاه ایران و جهان
اخبار کوتاه ایران و جهان   -  Copyright  یورونیوز فارسی
نگارش از یورونیوز فارسی

آخرین تحولات و رویدادهای ایران و جهان در روز سه‌شنبه دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ مه ۲۰۲۳ را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

برای اطلاع از مهمترین عناوین خبری روز گذشته اینجا را کلیک کنید.

عناوین مهمترین اخبار:

23.05.2023
17:46

سفیر ترکیه در برلین پس از انتقاد از دستگاه قضایی آلمان احضار شد

وزارت خارجه آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد سفیر ترکیه در برلین پس از انتقاد از دستگاه قضایی آلمان به دلیل تفتیش‌های اخیر در منازل روزنامه‌نگاران اهل ترکیه، توسط دولت احضار شد. 

وزارت امور خارجه آلمان در توئیتر اعلام کرد: «دولت فدرال قاطعانه اتهامات دولت ترکیه در مورد آزادی بیان و مطبوعات و همچنین نظام قضایی آلمان را رد می‌کند.»

این احضار پنج روز قبل از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه صورت گرفت. مقام‌های ترکیه پیش از در روز ۱۷ مه تصمیم مشابهی در مورد سفیر آلمان اتخاذ کرده بودند. 

چند روز پیش در فرانکفورت، خانه دو روزنامه نگار اهل ترکیه مورد تفتیش قرار گرفت. وزارت امور خارجه ترکیه «دستگیری ناروای دو نماینده روزنامه صباح در دفتر فرانکفورت» را به عنوان «اقدامی با هدف ارعاب و آزار مطبوعات ترکیه» محکوم کرده بود. در مقابل دفتر دادستانی آلمان اطمینان داد که دستگیری صورت نگرفته است، اما بازرسی خانه این دو روزنامه نگار را تائید کرد. طی این بازرسی «دستگاه‌های ذخیره سازی الکتریکی داده و اطلاعات و سایر شواهد» کشف و ضبط شده است. 

پرچم کشورهای آلمان و ترکیه
23.05.2023
17:06

گروهی از مردم آبادان در سالگرد فروریختن متروپل تجمع کردند

یک سال از فروریختن ساختمان متروپل آبادان گذشت. دوم خرداد سال ۱۴۰۱ حوالی ظهر بود که در خیابان امیرکبیر (امیری) آبادان بخشی از برج شماره ۲ متروپل فروریخت. آواربرداری از ساختمان فروریخته چندین روز طول کشید و در نهایت اعلام شد که ۴۳ نفر جان باختند و ۳۷ مجروح راهی بیمارستان‌ها شدند. گزارش‌ها حاکی از این بود که این ریزش به دلیل نقض ضوابط فنی و استانداردها رخ داده است.

اکنون یک سال بعد از آن حادثه، آبادان همچنان عزادار است. ویدئوهایی از تجمع گروهی از مردم این شهر در سالگرد این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و نشان می‌دهد که صدای سنج و دمام سوگواری آبادانی‌ها همچنان بلند است. 

همچنین ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم تصاویر شماری از جان‌باختگان این حادثه را دست داشتند و به سمت خیابان امیری حرکت می‌کردند. 

AP Photo-متروپل

23.05.2023
16:13

حکم قصاص محمد قبادلو تایید شد

براساس گزارش‌های منتشر شده، شعبه یکم دیوانعالی کشور، حکم مربوط به درخواست اعاده دادرسی محمد قبادلو را صادر و قصاص او را تایید کرد.

پدر فرید کرم‌پور در گفت و گو با «شبکه شرق»، خبر تایید حکم قصاص از سوی دیوانعالی را تایید کرد. گفته می‌شود محمد قبادلو متهم است که در اعتراضات نیمه دوم سال ۱۴۰۱، استوار فرید کرم‌پور از پرسنل ناجا را با ماشین زیر گرفته است. این پرونده پس از شکایت اولیای دم کرم‌پور تشکیل شد. 

امیر رییسیان، وکیل آقای قبادلو هم خبر اعدام را تایید کرد و گفت: «اعاده دادرسی ما در رابطه با پرونده اعدام آقای قبادلو که در دادگاه انقلاب حکم اعدام صادر شده بود، هنوز مفتوح است و هنوز توسط شعبه اول دیوان تصمیمی درمورد آن نگرفته اما اعاده دادرسی درمورد پرونده قصاص که در دادگاه کیفری یک استان تهران، حکم بدوی داده شده بود، رد شده است».

محمد قبادلو در دادگاه/ منبع رسانه‌های ایران
23.05.2023
13:40

حکم سه بار اعدام جواد روحی نقض شد


مجید کاوه، وکیل جواد روحی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آمل از نقض حکم سه بار اعدام موکل خود خبر داد.

وی در توییتی نوشت که «شعبه نهم ديوان عالى كشور فرجام‌خواهى جواد روحى نسبت به حكم محكوميت سه بار اعدام و ساير مجازات‌ها» را پذیرفته است.
وی افزود که «رأی شعبه یک دادگاه انقلاب ساری ‌نقض⁩ و پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال شد.»

جواد روحی اواخر سال گذشته، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ساری با اتهام‌های «افساد فی‌الارض، محاربه، ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش‌ زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات، احتراق و تخریب اموال و تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور» به ۳ بار اعدام محکوم شد. وی این اتهامات را رد کرده است. 


 

23.05.2023
11:09

زمان دادگاه دو خبرنگار بازداشتی در زمان ابتدای اعتراضات سال گذشته ایران مشخص شد


سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که تاریخ دادگاه رسیدگی به اتهامات نیلوفر حامدی و الهه محمدی در ارتباط با انتشار گزارش‌ها درباره جان باختن مهسا امینی مشخص شد. 
این دو خبرنگار که در روزهای ابتدایی اعتراضات سال گذشته بازداشت شده‌اند در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه می‌شوند.
مسعود ستایشی افزود: «وقت رسیدگی در مرحله بدوی برای خانم الهه محمدی ۸ خردادماه و نیلوفر حامدی ۹ خرداد ماه است و در روزهای آتی دادگاه تشکیل و به اتهامات مطروحه با دقت کامل و سرعت مناسب رسیدگی می شود.»
سخنگوی قوه قضاییه ۶ اردیبهشت ماه سال جاری از صدور کیفرخواست برای نیلوفر حامدی و الهه محمدی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم امریکا، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ارسال پرونده آنها به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داده بود.
این دو خبرنگار در ارتباط با گزارش‌هایشان درباره مهسا امینی و پوشش مراسم خاکسپاری این دختر سقزی بازداشت شدند. 
 

23.05.2023
08:19

قالیباف رئيس مجلس ماند 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چهارمین سال مجلس یازدهم بار دیگر محمد باقر قالیباف را به عنوان رئیس انتخاب کردند. 

در این رای‌گیری قالیباف با کسب ۲۱۰ رای موفق شد در این جایگاه باقی بماند. الیاس نادران و فریدون عباسی دو رقیب قالیباف برای ریاست مجلس بودند که هر کدام به ترتیب ۴۷ و ۷ رای کسب کردند. 

با رای نمایندگان مجلس، همچنین عبدالرضا مصری نایب‌رئیس اول و مجتبی ذوالنوری نایب‌رئیس دوم مجلس انتخاب شدند.

در این رای‌گیری همچنین، سیدنظام‌الدین موسوی با ۱۸۵ رای، محسن پیرهادی با ۱۸۳ رای و علیرضا سلیمی با ۱۸۱ رای به‌سمت ناظران هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس یازدهم انتخاب شدند.

23.05.2023
08:15

ابراهیم رئيسی  وارد اندونزی شد 

ابراهیم رئيسی برای یک سفر رسمی وارد جاکارتا شد و مورد استقابل رسمی مقام‌های این کشور آسیایی قرار گرفت. 

رئيسی که به دعوت مقام‌های اندونزی به آنجا رفته مورد استقبال جوکو ویدودو رئیس‌جمهوری این کشور قرار گرفت. قرار است در این سفر رهبران دو کشور مسلمان درباره راه‌های پیشرفت در مناسبات دوجانبه و توسعه مناسبات با یکدیگر گفتگو کنند.

23.05.2023
07:00

ای ژان کارول به دنبال دریافت غرامت ۱۰ میلیون دلاری از دونالد ترامپ

وکلای ای ژان کارول، ستون نویس پیشین مجله مد در فرانسه می‌گویند به دنبال اصلاح نخستین شکایت خود از دونالد ترامپ هستند تا بتوانند به دلیل اظهارات ترامپ پس از اعلام حکم دادگاه و محکومیت رئيس جمهروی پیشین آمریکا، غرامتی بیش از مبلغ تعیین شده دریافت کنند. 

پیش از این یک هیئت منصفه در منهتن آمریکا تایید کرده که دونالد ترامپ در دهه ۱۹۹۰ از کارول سو استفاده جنسی کرده و سپس با دروغ گفتن در این خصوص این نویسنده پیشین را بدنام کرده است. بر همین اساس هیئت منصفه رئيس جمهوری پیشین آمریکا را به پرداخت ۵ میلیون دلار غرامت به خانم کارول متهم کرد. ترامپ پس از صدور این حکم آن‌را ننگین خواند. 

پس از این اظهار نظر آقای ترامپ، حالا وکلای خانم کارول می‌گویند با استناد به اظهارات جدید ترامپ می‌گویند باید اجازه داشته باشند شکایت قبلی خود را اصلاح کنند و درخواست غرامت خود را به ۱۰ میلیون دلار افزایش دهند. 

23.05.2023
06:40

تیک تاک از ایالتی که استفاده از این اپلیکیشن را ممنوع کرده بود شکایت کرد

شرکت تیک تاک روز دوشنبه شکایتی را در اعتراض به ممنوعیت جدید ایالت مونتانا در آمریکا برای استفاده از این برنامه اشتراک‌گذاری ویدیو‌های کوتاه تنظیم کرد. 

تیک‌تاک استدلال می کند که این ممنوعیت که از اول ژانویه اعمال می شود، حقوق متمم اول شرکت و کاربران را نقض می کند. این دادخواست که در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در مونتانا تنظیم شده است، همچنین استدلال می کند که این ممنوعیت قوانین فدرال را نقض می‌کند. 

بیش از ۱۵۰ میلیون آمریکایی از TikTok که متعلق به یک شرکت چینی است استفاده می‌کنند و در مقابل بسیاری در این کشور نگرانند که چین از این پلتفرم برنامه نفوذ احتمالی خود در آمریکا را پی‌گیری کند. 

23.05.2023
06:30

سفر نخست وزیر روسیه به چین برای امضای قراردادهای تجاری

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، میخائیل میشوستین، نخست وزیر این کشور برای دیدار با رئیس جمهور شی جین پینگ و امضای یک سری قراردادها در زمینه زیرساخت‌ها و تجارت، وارد چین شده است.

این وزارتخانه گفت میشوستین اواخر روز دوشنبه وارد شانگهای شد و در فرودگاه مورد استقبال ایگور مورگولف سفیر این کشور در چین و ژانگ هانهویی دیپلمات ارشد پکن در روسیه قرار گرفت.

کرملین گفت که میشوستین در یک مجمع تجاری روسیه و چین شرکت خواهد کرد و از یک موسسه تحقیقات پتروشیمی در شانگهای بازدید خواهد کرد و همچنین با «نمایندگان محافل تجاری روسیه» گفتگو خواهد کرد.

بلومبرگ گزارش داد که این مجمع تعدادی از سرمایه گذاران تحریم شده روسیه از جمله از بخش‌های کلیدی کود، فولاد و معدن و همچنین از معاون نخست وزیر الکساندر نواک که مسائل انرژی را مدیریت می کند، دعوت کرده است.

چین در سال گذشته به بزرگترین مشتری انرژی روسیه تبدیل شد و در شرایطی که به دلیل تحریم‌های غرب این کشور با مشکلات جدی رو به رو شده بود، این پکن بود که با خرید انرژی روسیه تا اندازه زیادی به این کشور کمک کرد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین