وزیر خارجه فرانسه در باکو: پایان مناقشه ناگورنو-قره‌باغ امکان‌پذیر است

کریدور لاچین
کریدور لاچین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه گذشته در کریدور لاچین که تنها مسیر ارتباطی موجود بین ارمنستان و منطقه ناگورنو قره‌باغ است ایست بازرسی ایجاد کرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه می‌گوید پایان مناقشه جاری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ «امکان‌پذیر» است. 

وزیر خارجه فرانسه که به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده است در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه این کشور گفت: «فرانسه تنها یک هدف دارد و به جز تقویت صلح و جستجوی مسیر صلح خواسته‌ای ندارد.»

کاترین کولونا ضمن دعوت از همتای خود برای سفر به پاریس برای پیگری گفتگوها تاکید کرد که روند صلح «طولانی و دشوار» اما «دست‌یافتنی» است.

وزیر خارجه فرانسه درباره ایجاد ایست بازرسی در کریدور لاچین از سوی جمهوری آذربایجان گفت که پاریس و باکو در این باره «نقظه نظرات متفاوتی» دارند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کاترین کولونا اولین وزیر خارجه فرانسه محسوب می‌شود که طی شش سال گذشته به جمهوری آذربایجان سفر کرده است. 

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه گذشته در کریدور لاچین که تنها مسیر ارتباطی موجود بین ارمنستان و منطقه ناگورنو قره‌باغ است ایست بازرسی ایجاد کرد. این اولین ایست بازرسی ایجاد شده از سوی باکو در کریدور لاچین از سال ۲۰۲۰ تاکنون است. 

ارمنستان ایجاد ایست بازرسی در کریدور لاچین را به شدت محکوم کرده است. 

وزیر خارجه فرانسه علاوه بر همتای آذربایجانی خود با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار کرد. الهام علی‌اف در این دیدار ارمنستان را به «انتقال سلاح و تجهیزات نظامی» از طریق کریدور لاچین متهم کرد. 

رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین ایروان را متهم کرد که به «تعهدات» خود پایبند نبوده است.

مطالب مرتبط