Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افشای فایل صوتی از خشونت‌های واحد موتوری پلیس فرانسه؛ مردم دست به کار پیچیدن طومار «براو-ام» شدند

پلیس فرانسه
پلیس فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهار سال پس از ایجاد تیپ‌های سرکوب موتوری از سوی پلیس فرانسه که به نام «براو-ام» (Brav-M) شناخته شده، تهیه طومار انحلال آن به دلیل رخداد چندین مورد برخورد خشونت‌آمیز با معترضان به قانون جدید بازنشستگی، به جریان افتاد.

آگهی

چهار سال پس از ایجاد  تیپ‌های سرکوب موتوری از سوی پلیس فرانسه که به نام «براو-ام» (Brav-M) شناخته شده، تهیه طومار انحلال آن به دلیل رخداد چندین مورد برخورد خشونت‌آمیز با معترضان به قانون جدید بازنشستگی، به جریان افتاد. 

«براو-ام» در مارس ۲۰۱۹ و چهار ماه پس از به راه افتادن جنبش جلیقه‌زردها که با افزایش مالیات بر سوخت در فرانسه فراگیر شد، شکل گرفت؛ تیپ‌های شامل نیروهای موتورسوار پلیس که از توان جسمانی بالا و پوشش و تجهیزات هراس‌انگیزتری برای مداخله در درگیری‌های خیابانی برخوردار هستند. 

پلیس فرانسه هدف از تاسیس این واحد را بالا بردن سرعت مداخله پلیس به ویژه در بخش‌های غیرقابل دسترس‌تر شهرهایی که به صحنه اعتراض‌های گسترده مردمی بدل می‌شوند، اعلام کرد. اما با افشای فایل‌های صوتی و انتشار شهادت چند معترض در مورد نحوه مواجهه نیروهای واکنش سریع پلیس فرانسه، آنها به تلاش برای ارعاب معترضان از طریق ویراژهای موتوری و تحقیر آنها با استفاده از خشونت جسمی و کلامی متهم شده‌اند. 

نشریه لوموند یک فایل صوتی از بگو مگوی چند تن از نیروهای «براو-ام» با یک دانشجوی ۲۳ ساله اهل چاد منتشر کرد که همزمان با تحصیل در یک رستوران نیز به طور پاره وقت کار می‌کند. مطابق جزئیات ثبت شده در این فایل صوتی، یکی از نیروهای واکنش سریع پلیس به او اهانت جنسی کرده و دیگری هم او تهدید به صدور حکم ترک خاک کرده است. در مقابل، این دانشجوی آفریقایی به آنها گفته که به عنوان یک کارگر خارجی حق دارد که به تغییر قانون بازنشستگی اعتراض کند.

فایل صوتی دیگری که به مکالمه نیروهای «براو-ام» با هفت جوان متهم به تخریب اموال عمومی در پاریس بوده‌اند، دو صدای سیلی زدن شنیده می‌شود و سپس آنها تهدید می‌شوند که در مواجهه بعدی با آمبولانس راهی بیمارستان خواهند شد.  

شاهد دیگری به رسانه‌های فرانسه گفته که نیروهای موتورسوار موفق شدند او و ۴ نفر دیگر را پس از تعقیب و گریز به دام بیندازند و «تحقیر» و «دستمالی» کنند. همچنین، فرد دیگری مدعی شده که نیروهای واکنش سریع پلیس فرانسه در برخورد با معترضان بیشتر سیاه‌پوستان را آزار و اذیت می‌کنند. 

در همین حال، یک منبع آگاه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از آغاز تحقیقات قضایی علیه دو مامور پلیس واکنش سریع به اتهام برخورد خشونت‌آمیز با یک معترض مرد و یک معترض زن در جریان اعتراض‌های اخیر به اصلاح قانون بازنشستگی خبر داد.

سه نماینده از حزب چپ‌ افراطی، «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» (La France insoumise) به رهبری ژان‌لوک ملانشون روز چهارشنبه در نامه‌ای خطاب به ژرال دارمنن، وزیر کشور فرانسه، خواستار برچیده شدن موقت «براو-ام» شدند. همچنین، از روز پنجشنبه طوماری در تریبون شهروندی وب‌سایت مجلس ملی فرانسه با مضمون درخواست برای برچیده شدن واحد «براو-ام» قرار گرفته که فعلا ۲۷ هزار فرانسوی آن را به طور الکترونیک امضاء کرده‌اند. البته طرح این خواسته نیازمند حداقل ۵۰۰ هزار امضاء است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال، لوران نونیز، فرمانده پلیس پاریس، روز شنبه در واکنش به انتشار فایل‌های صوتی و شهادت شاهدان عینی با اذعان به این که از شنیدن متحوای آنها شوکه‌شده گفت که رفتار چند نفر نباید باعث مذمت کل واحدی شود که در سال‌های اخیر کارآیی خود را ثابت کرده است. او به جریان افتادن مراحل هر گونه تصمیم‌گیری در خصوص انحلال واحد «براو-ام» را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند

آیا در فرانسه تعداد تماشاگران تئاتر بیشتر از فوتبال است؟