Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران در رده دوم آسیا؛ کدام کشورها بیشترین جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کرده‌اند؟

حضور چهار فیلم اروپایی در میان نامزدهای دریافت جوایز سال ۲۰۲۳ اسکار
حضور چهار فیلم اروپایی در میان نامزدهای دریافت جوایز سال ۲۰۲۳ اسکار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهار فیلم اروپایی از بلژیکی، آلمان، ایرلند و لهستان به همراه یک فیلم آرژانتینی در سال جاری میلادی نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار شدند.

آگهی

چهار فیلم اروپایی از بلژیکی، آلمان، ایرلند و لهستان به همراه یک فیلم آرژانتینی در سال جاری میلادی نامزدهای بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار شدند.

اینک بیایید به تاریخ آکادمی اسکار برگردیم تا ببینیم که کدام کشورها در کسب جوایز اسکار موفق‌تر بوده‌اند.

ایتالیا بیشترین افتخارات فیلم خارجی را در جوایز سالانه اسکار به دست آورده است. این کشور حتی با وجود اینکه فقط یک فیلمش در قرن بیست و یکم (زیبایی بزرگ، ۲۰۱۴) برنده جایزه اسکار شده است اما فیلم‌های ایتالیایی همیشه مورد علاقه شدید بوده‌اند. ایتالیا از مجموع ۳۲ نامزدی ۱۴ جایزه را از آن خود کرده است.

فرانسه یک استثنا

فرانسه با ۴۱ بار نامزدی بالاتر از ایتالیا قرار دارد اما تنها ۱۲ بار پیروز شده است. سه دهه است که هیچ شب باشکوهی برای صنعت سینمای فرانسه وجود نداشته است زیرا آخرین فیلمی که برنده شد، فیلم هندوچین در سال ۱۹۹۳ بود.

ژاپن با ۵ جایزه در جایگاه سوم قرار دارد که دو جایزه اخیر در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۲۲ اهدا شده است. سه جایزه نخست در سال‌های اولیه تاریخ اسکار اهدا شده‌اند. ایران هم با دو جایزه از میان ۳ فیلم نامزد شده در رده دوم در میان کشورهای آسیایی قرار می‌گیرد. اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی تا کنون برای دو فیلم جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۲) و فروشنده (۲۰۱۷) برنده جایزه اسکار فیلم خارجی زبان شده است.

جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، به شکل کنونی از سال ۱۹۵۶ اهدا می‌شود، اما در ابتدا و از سال ۱۹۴۷ یک جایزه افتخاری بود.

در طول این مدت، هیات مدیره ۴ جایزه به ایتالیا، ۳ جایزه به فرانسه و ژاپن و یک جایزه به محصول مشترک فرانسوی-ایتالیایی در سال ۱۹۵۰ اهدا کرد.

اسپانیا و دانمارک در رتبه‌های بعدی قرار دارند که هر دو کشور اروپایی چهار بار دریافت جایزه را جشن گرفتند. در مجموع ۲۰ فیلم اسپانیایی در مقایسه با ۱۴ فیلم دانمارکی نامزد شده‌اند.

سوئد مورد خاصی است زیرا اینگمار برگمان، کارگردان سوئدی ۳ بار برنده این جایزه شده است. برای درک جایگاه برگمان، او ۱۰ بار نامزد رقابت شده است در حالی که کل صنعت فیلم سوئد ۱۶ نامزدی اسکار در این بخش دریافت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

فیلم‌های روسی چهار جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را دریافت کرده‌اند که سه فیلم مربوط به دوران شوروی است. 

برندگان فیلم غیر انگلیسی‌زبان در بخش بهترین فیلم

فقط دو فیلم خارجی غیرانگلیسی زبان در بخش بهترین فیلم برنده جایزه اسکار شده‌اند. فیلم «هنرمند» که یک فیلم عمدتا صامت فرانسوی است در سال ۲۰۱۲ جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. فیلم «انگل» (پاراسایت) از کره جنوبی هم در سال ۲۰۲۰، جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را از آن خود کرد.

فیلم ضد جنگ آلمانی «در جبهه غرب خبری نیست» هم ممکن است در سال جاری میلادی در نود و پنجمین دوره جوایز سالانه آکادمی اسکار تاریخ‌ساز شود اما نه فقط از منظر فیلم غیرانگلیسی زبان. در سال ۱۹۳۰ نخستین فیلم بر اساس رمان «اریش ماریا رمارک» با همین عنوان، جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسکار ۲۰۲۲ زیر سایه سیلی ویل اسمیت؛ «کودا» جایزه بهترین فیلم سال را گرفت

نصب ضربان‌ساز قلب برای ستاره ترمیناتور؛ آرنولد: دارم به یک انسان ماشینی‌ بدل می‌شوم

مراسم اعطای جوایز امی؛ شب درخشش فیلم‌های «خرس» و «وراثت»