چند درصد کرسی‌های پارلمان‌های اروپا در اختیار زنان و سرآمد همه کشورها کدام مملکت آفریقایی است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سلفی نمایندگان زن پارلمان اروپا با نخست وزیر فرانسه
سلفی نمایندگان زن پارلمان اروپا با نخست وزیر فرانسه   -  کپی رایت  AP Photo

اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا در گزارشی که به مناسبت هشتم مارس منتشر شده از تصاحب یک سوم کرسی‌های پارلمان کشورهای عضو توسط زنان خبر داده است.

به گزارش یورواستات، زنان در ژوئیه سال گذشته میلادی ۳۲.۷ درصد از کل کرسی‌های پارلمان‌های ملی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در اختیار داشتند.

این در حالیست که در گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا میانگین جهانی تصاحب کرسی‌های پارلمان توسط زنان ۲۶.۴ درصد عنوان شده است.

بنا به این گزارش، تنها سه کشور در سراسر جهان اکثریت کرسی‌های پارلمان خود را به زنان سپرده‌اند: رواندا با ۶۱.۳ درصد در این میان سرآمد این کشورها محسوب می‌شود و پس از آن کوبا با ۵۳.۴ درصد و نیکاراگوئه با ۵۱.۷ درصد در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

یورواستات در گزارش خود همچنین آورده است که در کشورهای مکزیک و امارات عربی متحده شمار کرسی‌های پارلمان به صورت تساوی ۵۰ درصدی میان زنان و مردان توزیع شده است.

از سوی دیگر، بنا به همین گزارش، زنان در سه کشور «پاپوآ گینه نو» و «وانواتو» در اقیانوسیه و یمن واقع در غرب آسیا هیچیک از کرسی‌های پارلمان را در اختیار ندارند.

Inter-Parliamentary Union (Parline)
شاخص میزان تصاحب کرسی‌های پارلمان‌ها توسط زنان در جهانInter-Parliamentary Union (Parline)

یورواستات در این گزارش که به مناسبت روز جهانی حقوق زنان منتشر شده از درصد تصاحب کرسی‌های پارلمان توسط زنان به عنوان یکی از شاخص‌های هدف توسعه پایدار مد نظر سازمان ملل متحد یاد کرده است.

اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین روز دوشنبه میزبان یک وبینار با موضوع جایگاه زنان در علم، فناوری و تحقیق بود که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به صفحه مخصوص این رویداد از مباحث مطرح شده در آن استفاده کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید