جروزالم پست: ایران با اورانیوم ۸۴ درصدی قادر به ساخت بمب هسته‌ای است

سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات نطنز
سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات نطنز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی‌‌‌ سازمان انرژی اتمی ایران مدعی است که: «وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌‌‌سازی امری طبیعی است.»

آگهی

نشریه جروزالم پست در گزارشی به نقل از یک کارشناس هسته‌‌ای اسرائیل از توانایی ایران برای ساخت بمب هسته‌ای با اورانیوم غنی‌‌سازی شده ۸۴ درصدی خبر داده است.

با این حال، فیزیکدان هسته‌ای اسرائیلی که جروزالم پست از وی به عنوان بازرس سازمان ملل متحد نیز نام برده معتقد است که بسیار سخت می‌توان از خلوص حقیقی اروانیوم غنی‌سازی شده توسط ایران مطلع شد.

در این گزارش آمده است: دکتر نعامه شاريت ياری، فیزیکدان هسته‌ای اسرائیلی نمی‌داند که آیا ایران واقعاً اورانیوم را با خلوص ۸۴ درصدی غنی‌سازی کرده یا آن‌طور که ادعا می‌کند در حال حاضر به تولید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصدی اکتفا کرده است.

این فیزیکدان هسته‌ای روز دوشنبه در مصاحبه‌ای به جروزالم پست گفت بمبی که توسط آمریکا روی هیروشیما ژاپن پرتاب شد و به جنگ جهانی دوم پایان داد حاوی اورانیومی با خلوص ۸۰ درصد بود.

وی تصریح کرد که اگر آمریکایی‌ها زمان کافی برای بالابردن خلوص اورانیوم به ۹۳ یا ۹۴ درصد را داشتند میزان خسارت این بمب دو برابر می‌شد.

برخی رسانه‌های غربی اخیرا به نقل از دیپلمات‌‌‌های بلند پایه اعلام کردند که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مقادیری اورانیوم غنی شده ۸۴ را که اندکی کم‌تر از سطح موردنیاز برای ساخت بمب هسته‌ای است در یکی از سایت‌های ایران شناسایی کرده‌اند.

مقامات ایران اما بلافاصله پس از انتشار گزارش‌هایی در این خصوص از سوی رسانه‌های غربی، بویژه بلومبرگ این ادعا را را رد کردند.

در همین راستا بهروز کمالوندی، سخنگوی‌‌‌ سازمان انرژی اتمی ایران مدعی شد که: «وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌‌‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌‌‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰‌درصد اورانیوم ۴۷‌درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰‌درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.»

وی این موضوع را امری عادی خواند و با تاکید بر این که ایران نیازی به پنهان‌‌‌کاری چنین موضوعی ندارد، تصریح کرد که آژانس نیز موردی را گزارش نکرده است.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در سخنانی با اشاره به بن بست حاصل در گفتگوهای هسته‌ای با ایران تاکید کرد که این بر عهده تهران است که با رفع نگرانی‌ها در این خصوص تعامل کند.

وی که در جریان سفر به آتن سخن می‌گفت یادآور شد که کشورش به همراه اسرائیل متعهد است اطمینان حاصل کنند که تهران «هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.»

تهران ۱۰ سال است که اقدام به تصفیه سوخت اورانیوم می‌کند

نعامه شاريت ياری که به نوشته جروزالم پست بازرس هسته ای سازمان ملل متحد است و ده‌ها بازدید از اردن، روسیه، کره جنوبی و سایر کشورها داشته، مدعی است که ایران از ۱۰ سال پیش به این سو دست به تصفیه سوخت اورانیوم می‌زند که از دید او «نگران کننده» است.

او سپس می‌افزاید: «اگر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره یافتن اورانیوم غنی‌شده در ایران تا سطح ۸۴ درصد واقعاً دقیق باشد، از نظر تئوری، رژیم آیت‌الله از قبل سوخت هسته‌ای مناسب برای ساخت بمب را در اختیار دارد.

به گفته نعامه شاريت ياری ساخت بمب هسته‌ای با این درصد از خلوص اورانیوم غنی شده ممکن است اما شاید کیفیت آن کمی پایین تر باشد.

فیزیکدان هسته‌ای اسرائیلی در ادامه می‌گوید که یافته جدید حاوی دو موضوع مهم است: «اول اینکه به نظر می‌رسد ‌‌ ایران به سطح بهینه غنی سازی برای بمب شکافت هسته ای نزدیک می شود و کمتر از ۱۰ درصد برای رسیدن به هدف فاصله دارد. دوم، یک رآکتور هسته‌ای برای تولید برق نیازی به غنی‌سازی ۸۴ درصدی ندارد، بلکه به سطحی بسیار کمتر از آن نیاز دارد. اما ظاهراً ممکن است آن‌طور که ایرانی‌ها ادعا می‌کنند مقدار بسیار کمی اورانیوم بیش از حد غنی‌شده فقط در فرایند تولید در سطح باقیمانده باشد که چنین وضعیتی نباید نگران‌کننده باشد. آنچه صحت این موضوع را نشان می دهد مقدار ذرات غنی‌شده با خلوص بالا است.»

در گزارش جروزالم پست از آمریکا، روسیه، هلند، بلژیک و آلمان به عنوان دیگر کشورهایی که در آن اورانیوم تصفیه می‌شود نام برده شده و آمده است که سوخت تصفه شده اورانیوم در این کشورها برای تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو و نیم تن سنگ اورانیوم‌ گمشده لیبی پیدا شد

فاکس نیوز: نتانیاهو پس از جلسات محرمانه در تدارک حمله به ایران است

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد