Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار ویدیویی نادر از غواصی درون لاشه کشتی تایتانیک برای اولین بار پس از چهار دهه

تصاویر موسسه مطالعات اقیانوس‌شناسی وودز هول از کشتی تایتانیک
تصاویر موسسه مطالعات اقیانوس‌شناسی وودز هول از کشتی تایتانیک Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسسه آمریکایی مطالعات اقیانوس‌شناسی «وودز هول» روز چهارشنبه ویدئویی نادر از لاشه کشتی تایتانیک در اعماق اقیانوس منتشر می‌کند که مربوط به ۳۷ سال پیش بوده و تقریبا می‌شود گفت هرگز پیش از این به نمایش در نیامده است.

آگهی

یک موسسه آمریکایی اقیانوس‌شناسی روز چهارشنبه ویدئویی نادر از لاشه کشتی تایتانیک در اعماق اقیانوس منتشر می‌کند که مربوط به ۳۷ سال پیش بوده و تقریبا می‌شود گفت هرگز پیش از این به نمایش در نیامده است.

در این ویدئو به دستاوردهای چشمگیر یک گروه غواصی به سرپرستی «رابرت بالارد» اشاره شده که برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ توانستند لاشه این کشتی اقیانوس‌پیمای غول‌پیکر را پس از برخورد با کوه یخ و غرق شدن در اقیانوس اطلس منجمد شمالی مشاهده کنند.

بر اثر غرق شدن کشتی تایتانیک در آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی در اولین سفر خود از مبدا ساوث‌همپتون بریتانیا به مقصد نیویورک آمریکا، حدود هزار و ۵۰۰ نفر جان باختند.

«با گذشت بیش از یک قرن از غرق‌شدن کشتی تایتانیک، سرگذشت مجسم سرنشینان این کشتی بزرگ همچنان طنین‌انداز می‌شود. انتشار این فیلم کمک می‌کند تا بخش مهمی از داستانی که نسل‌ها شنیده‌اند و در سراسر جهان پر شده است، بیان شود.»
جیمز کامرون
کارگردان فیلم تایتانیک

گروهی از «موسسه مطالعات اقیانوس‌شناسی وودز هول» واقع در ماساچوست آمریکا با همکاری «موسسه فرانسوی مطالعات اکتشاف دریایی»، در تاریخ اول سپتامبر ۱۹۸۵ موفق شدند با استفاده از یک دوربین بکسِلی زیر سطحی، محل دقیق غرق شدن این کشتی در عمق سه هزار و ۷۸۰ متری سطح آب را پیدا کنند.

۹ ماه بعد، یک گروه غواصی از «موسسه مطالعات اقیانوس‌شناسی وودز هول» با استفاده از یک «زیردریاپیمای تحقیقاتی / submersible» سه سرنشین‌دار به نام «آلوین / Alvin» به محل این کشتی مراجعت کرده و به کمک دوربین کنترل‌شونده از راه دور «جیسون جونیور/ Jason Jr.» تصاویری از داخل این کشتی را به ثبت رساندند.

آلوین به دیدار تایتانیک می‌رود

حال این تصاویر قرار است همزمان با بیست و پنجمین سالگرد اکران فیلم «تایتانیک» که افتخار کسب جایزه اسکار را بنام خود دارد، به نمایش در آید.

جیمز کامرون، کارگردان فیلم تایتانیک در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با گذشت بیش از یک قرن از غرق‌شدن کشتی تایتانیک، سرگذشت مجسم سرنشینان این کشتی بزرگ همچنان طنین‌انداز می‌شود. من هم مثل همه، وقتی که آلوین و جیسون جونیور به داخل این کشتی رفتند، متحیر شدم. انتشار این فیلم کمک می‌کند تا بخش مهمی از داستانی که نسل‌ها شنیده‌اند و در سراسر جهان پر شده است، بیان شود.»

مدت زمان این ویدئو یش از ۸۰ دقیقه می‌باشد و از امروز ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ در کانال یوتیوب مرکز مطالعاتی Woods Hole Oceanographic Institution در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخته شناوری که رز را در فیلم تایتانیک نجات داد در یک حراجی ۶۶۳ هزار یورو فروش رفت

کلمبیا «بزرگترین گنج تاریخ بشر» را از زیر آب بیرون می‌کشد

تصاویری از وسعت خرابی‌ها و آنچه طوفان و سیل با نیوزیلند کرد