Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلسکوپ جیمز وب عناصر سازنده حیات را در سردترین ابر فضایی منجمد شکار کرد

تصویر تازه از تلسکوپ جیمز وب
تصویر تازه از تلسکوپ جیمز وب Copyright NASA, ESA, CSA, AND M. MCCLURE (LEIDEN)
Copyright NASA, ESA, CSA, AND M. MCCLURE (LEIDEN)
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلسکوپ فضایی جیمز وب در جدیدترین تصویر خود از کیهان، عناصر سازنده‌ حیات را در عمق سردترین ابرهای مولکولی منجمد ردیابی کرده است.

آگهی

تلسکوپ فضایی جیمز وب در جدیدترین تصویر خود از کیهان، عناصر سازنده‌ حیات را در عمق سردترین ابرهای مولکولی منجمد ردیابی کرده است.

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، عناصر متان، گوگرد، نیتروژن و اتانول در درون یک ابر مولکولی موسوم به «کملیون ۱» (Chamaeleon I) در فاصله ۶۳۰ سال نوری از زمین و در یک محیط میان‌ستاره‌ای شناسایی شده‌اند.

این ابر یخی با دمای اندازه‌گیری شده منفی ۲۹۸ درجه سانتی‌گراد، سردترین ابر یخی‌ است که تا کنون مشاهده شده است. دمای این ابر مولکولی به حدی پایین است که مولکول‌های مختلف روی غبارها در درون آن یخ زده‌اند.

در این تصویر که توسط دوربین مادون قرمز نزدیک تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده‌ است، ناحیه مرکزی ابر مولکولی تاریک «کملیون ۱» دیده می‌شود. مواد ابری سرد (که با رنگ آبی به ویژه در وسط و سمت راست تصویر مشخص هستند) در طیف مادون قرمز با درخشش پیش‌ستاره جوان موسوم به «Ced 110 IRS 4» که در سمت چپ با رنگ نارنجی به چشم می‌خورد) روشن شده‌اند. 

پیش‌ستاره‌ها اجرامی با وزن زیاد در سحابی‌ها هستند که در مرحله اولیه به وجود آمدن یک ستاره به سر می‌برند.

در پس‌زمینه تصویر نیز نور ستاره‌های متعددی دیده می‌شود که به صورت نقاط نارنجی در پشت ابر قابل مشاهده هستند.

یک تیم بین‌المللی از اخترشناسان می‌گوید توانسته است در تاریک‌ترین مناطق این ابر مولکولی سرد یخ‌های متنوعی را تشخیص دهد. محققان می‌گویند با تمرکز روی یخ‌های مدفون در عمق ناحیه سرد و تاریک «کملیون ۱» توانسته‌اند برای نخستین بار ثابت کنند که مولکول‌های پیچیده‌تر از متانول می‌توانند پیش از تولد ستاره‌ها در اعماق چنین ابرهای یخ‌زده‌ای به وجود بیایند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یخ‌‌ها یک عنصر حیاتی برای ساختن سیاره‌ای قابل سکونت هستند، چرا که منبع اصلی چندین عنصر کلیدی در جو سیاره و مولکول‌هایی نظیر قندها، الکل‌ها و اسیدهای آمینه ساده نظیر کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد به شمار می‌روند.

دانشمندان می‌گویند تصویر تازه به آن‌ها کمک خواهد کرد تا چگونگی تکامل یخ‌ها از سنتز اولیه تا تبدیل به مناطق تشکیل‌دهنده پیش‌سیاره‌ای را مشاهده کنند و تشخیص دهند کدام مخلوط از یخ‌ها و در نتیجه کدام عناصر می‌توانند در نهایت به سطوح بیرونی سیارات فراخورشیدی منتقل شوند.

تحقیق تازه بخشی از پروژه «عصر یخبندان» است که یکی از سیزده برنامه علمی تلسکوپ جیمز وب به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویر خیر‌ه‌کننده تلسکوپ جیمز وب از خمیدگی فضا-زمان در فاصله ۶.۳ میلیارد سال نوری زمین

سیارکی که از ماهواره‌های ارتباطی هم به زمین نزدیک‌تر شده بود از کنار زمین عبور کرد

بازنشستگی شاهکار بشری؛ ناسا چگونه ایستگاه فضایی بین‌المللی را به زمین بازمی‌گرداند؟