اعتراض‌ها در ایران؛ معترضان در زاهدان علیه خامنه‌ای، سپاه و بسیج شعار دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در زاهدان
تظاهرات در زاهدان   -  Copyright  عکس از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

معترضان در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران روز جمعه برای چندمین هفته پیاپی در خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند.

در ویدئوهایی که از تظاهرات در زاهدان منتشر شده است صدای شعار معترضان علیه علی خامنه‌ای، رهبر ایران، سپاه پاسداران و سازمان بسیج شنیده می‌شود. بنا به آمار هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر ایران تاکنون نزدیک به ۵۰۰ نفر در جریان اعتراض‌هایی که در پی جان باختن مهسا امینی آغاز شد کشته شده‌اند. 

این در حالی است که فعالان حقوق بشر از بازداشت هزاران نفر در جریان ناآٰرامی‌های سه ماه گذشته در ایران سخن می‌گویند. 

آخرین اخبار و گزارش‌ها از اعتراض‌ها در ایران و پیامدهای آن در روز ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

16.12.2022
17:43

رئیس سازمان سینمایی ایران: تا روزی که من باشم قطعا فیلم بدون حجاب روی پرده نخواهد رفت

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران در اختتامیه جشنواره «سینماحقیقت» گفت که تا روزی که در راس این سازمان حضور دارد «قطعا فیلم بدون حجاب» بر روی پرده به نمایش در نخواهد آمد. 

او البته حضور خود در سازمان سینمایی را منوط به عدم «شورش و اغتشاش» هنرمندان و «تحصن» احتمالی آنها دانست. 

محمد خزاعی به طور تلویحی به انتقادهای حمید فرخ‌نژاد از علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز واکنش نشان داد و گفت: «نمی‌شود هر کسی مبانی اصلی نظام را زیر سؤال ببرد و ما سکوت کنیم. شما حق ندارید به رهبر، پیر و مرشد ما توهین کنید.»

بسیاری از هنرمندان ایران از جمله سینماگران طی سه ماه گذشته در حرکت‌های اعتراضی از جمله انتشار عکس‌های بی‌حجاب از خود شرکت کردند. شماری از آنها نیز در این مدت به همین دلیل بازداشت شدند. 

عکس از ایسنا (آرشیو)
16.12.2022
17:31

رئیس پارلمان اروپا: مرگ فجیع مهسا امینی تبدیل به نقطه عطف شد

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا می‌گوید «مرگ فجیع» مهسا امینی در ایران تبدیل به «نقطه عطف» شد.

او به مناسبت گذشت سه ماه از جان باختن مهسا امینی در صفحه توئیترش نوشت: «زنان، مردان و همه کسانی که در خیابان‌های ایران اعتراض می‌کنند الهام‌بخش جهان شدند.»

رئیس پارلمان اروپا افزود: «ما در کنار شما ایستادیم و در کنار شما خواهیم ایستاد.»

16.12.2022
17:02

پیام توئیتری وزیر خارجه بریتانیا به مناسبت گذشت ۳ ماه از جان باختن مهسا امینی

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا روز جمعه در صفحه توئیتر خود با اشاره به گذشت سه ماه از جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد به تحریم‌های وضع شده علیه تهران اشاره کرد.

وزیر خارجه بریتانیا نوشت: «بیش از ۴۰ مقام ایرانی را از آن زمان تحریم کرده‌ایم. در مجموع بیش از ۳۰۰ فرد و نهاد از جمله کل مجموعه سپاه پاسداران را تحریم کردیم.»

16.12.2022
16:14

ادامه اعتراض‌ها در زاهدان ؛ «چپاول، جنایت، مرگ بر این ولایت»

16.12.2022
15:41

واکنش حمید فرخ‌نژاد به حملات ایرنا؛ «هیچ تعهدی ندادم»

حمید فرخ‌‌نژاد، بازیگر سرشناس سینمای ایران روز جمعه در واکنش به حملات ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت اعلام کرد که «به هیچ‌کدام از نهادهای امنیتی و قضایی» تعهدی نداده است.

خبرگزاری ایرنا مدعی شده بود که حمید فرخ‌نژاد با «تعهد» اجازه خروج از ایران را پیدا کرده است. ادعای ایرنا پس از آن مطرح شد که حمید فرخ‌نژاد در استوری اینستاگرامی خود از علی خامنه‌ای، رهبر ایران انتقاد کرد. او نوشت: «علی خامنه ای، تو برای ما دیکتاتور خوبی نبودی، لااقل به‌خاطر خودت دیکتاتور باشخصیتی باش».

این بازیگر سینما در جدیدترین استوری خود نوشته است که در صورت رفع «فشارها و محدودیت‌ها» دیگر سینماگران مواضعی تندتر از او اتخاذ خواهند کرد. 

حمید فرخ‌نژاد همچنین با انتشار لوگوی برخی رسانه‌های خارج از ایران از کارکنان آنها ستایش کرد. 

16.12.2022
14:40

عفو بین‌الملل: دستکم ۲۶ نفر از بازداشت‌شدگان در ایران به شدت در معرض خطر اعدام هستند

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اعلام کرد که «دستکم ۲۶ نفر» در ارتباط با اعتراض‌های اخیر در ایران «به شدت» در معرض خطر اعدام هستند. 

مقامات ایران تاکنون دو نفر از معترضان به نام‌های محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را اعدام کرده‌اند. عفو بین‌الملل محاکمه این دو نفر را «غیرمنصفانه» و «نمایشی» خوانده است. 

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر مقام‌های ایران با اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد به دنبال «هراس افکنی» بین مردم و خاتمه دادن به اعتراض‌ها بودند. 

به گفته سازمان عفو بین‌الملل از ۲۶ نفری که به طور جدی در معرض اعدام قریب‌الوقوع هستند چنین حکمی برای ۱۱ نفر از آنها صادر شده است. این در حالی است که ۱۵ نفر دیگر با اتهام‌هایی روبرو هستند که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود اما محاکمه آنها یا آغاز نشده یا هنوز در جریان است. 

16.12.2022
14:15

تصاویری از استقبال مردم آبدانان از آزادی سونیا شریفی، نوجوان بازداشت‌شده

16.12.2022
13:53

تظاهرات معترضان در زاهدان؛ مولوی عبدالحمید از طرح اتهام محاربه و صدور احکام اعدام انتقاد کرد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه این شهر از طرح اتهام «محاربه» علیه معترضان و صدور احکام «اعدام» برای آنها انتقاد کرد. 

سخنان امام جمعه اهل سنت زاهدان در حالی بیان می‌شود که تاکنون دو نفر از معترضان اعدام شده‌اند و فعالان حقوق بشر از احتمال صدور حکم اعدام یا اجرای آن علیه شماری دیگر از معترضان ابراز نگرانی می‌کنند. 

گروهی از معترضان پس از نماز جمعه زاهدان برای چندمین هفته پیاپی در این شهر تظاهرات کردند. در ویدئوهای منتشرشده از این تظاهرات صدای شعارهای آنها علیه علی خامنه‌ای، رهبر ایران، سپاه پاسداران و سازمان بسیج شنیده می‌شود.

یورونیوز به طور مستقل قادر به تائید صحت ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیست.