اعتراضات ایران در روز دانشجو؛ برگزاری تجمعات شبانه در تهران و دیگر شهرهای کشور

اعتراضات ایران
اعتراضات ایران   -  Copyright  عکس: ای اف پی، شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی

مجله تایم «زنان ایران» را به دلیل تلاش‌ آنها برای تغییر و آزادی‌خواهی به عنوان «قهرمانان سال ۲۰۲۲» معرفی کرد.

پس از گذشت حدود ۳ ماه از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، اعتراضات و اعتصابات در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بسیاری از بازاریان به فراخوان سراسری روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر پیوسته‌اند. 

تجمعات اعتراضی پراکنده همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد و همزمان نیروهای امنیتی مشغول دستگیری و بازداشت گسترده معترضان در شهرهای مختلف هستند. 

ابراهیم رئيسی، در دانشگاه تهران اعتراضات در ایران را مدلی از برنامه‌ریزی آمریکا دانست که هدفش «ایران تخریب شده» و سوریه‌ای شدن کشور است. 

همزمان فراخوان‌های مختلفی برای تشکیل تجمعات اعتراضی برای روز دانشجو اعلام شده تا همراه با اعتصابات در کشور برگزار شود. 

اینترنت همچنان در ایران با اختلال جدی رو به رو است و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان با دشواری‌های بسیاری رو به رو هستند. 

در ادامه می‌توانید آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌های ایران در روز چهارشنبه ۱۶ آذر را دنبال کنید. 

07.12.2022
21:36

رئیس کل بانک مرکزی عدم ارائه خدمات به بی‌حجابان را تکذیب کرد

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، روز چهارشنبه ادعاهای مطرح شده از سوی برخی نمایندگان مجلس از جمله حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی را مبنی بر احتمال مسدود شدن حساب بانکی افراد بی‌حجاب رد کرد.

به گزارش تجارت نیوز، او در جریان مراسم انعقاد تفاهم همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این باره گفت: «این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و ارائه خدمات بانکی براساس روال قبلی و بدون مشکل در حال انجام است.»

07.12.2022
19:30

تیراندازی به تجمعات اعتراضی در تهران و دیگر شهرهای ایران

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی شامگاه چهارشنبه در تهران بویژه اطراف میدان آزادی همچنین برخی شهرها از جمله اراک، اصفهان، نجف آباد، رشت و شهرهای غربی کشور مانند قروه و سنندج است.

برخی از کاربران نیز از وقوع تیراندازی در اطراف میدان آزادی همچنین در شهرهای اصفهان و شهرهای غربی خبر می‌دهند.

یورونیوز نمی‌تواند درستی این اخبار را تایید کند.

07.12.2022
18:42

خواهر علی خامنه‌ای: برادرم گوش شنوایی ندارد و راه خمینی را در سرکوب و کشتار مردم‌ بی‌گناه ادامه می‌دهد

بدری حسینی خامنه‌ای، خواهر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جریان نامه سرگشاده‌ای که در حساب توییتری پسرش محمود مرادخانی منتشر شد، «برائت» خود را از برادرش اعلام و «مراتب همدردی خود را با همه مادران عزادار جنايات رژيم جمهوری اسلامی، از زمان خمينی تا دوران کنونی خلافت مستبدانه علی خامنه‌ای» اعلام کرد.

او در ادامۀ این نامه که به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و فرانسه منتشر شده، می‌نویسد از آنجا که پس از سال‌ها تلاش و مبارزه به این نتیجه رسیده که برادرش «گوش شنوایی ندارد و راه خمینی را در سرکوب و کشتار مردم‌ بی‌گناه ادامه می‌دهد»، با او قطع رابطه کرده است.

همسر علی تهرانی در ادامه می‌افزاید: «رژيم جمهوری اسلامی خمينی و علی خامنه‌ای به جز درد و رنج و ظلم برای ايران و ايرانيان ارمغانی ديگر نداشته است. مردم ايران شايسته داشتن آزادی و رفاه می‌باشند و قيام آنها برای رسيدن به حقوق حقه خود مشروع و لازم است... پاسداران و مزدوران علی خامنه‌ای باید هر چه زودتر اسلحه‌هایشان را زمین‌گذاشته و به مردم ‌بپیوندند قبل از آنکه خیلی دیر شود.»

نامه اینگونه پایان می‌یابد: «برادرم صدای مردم ایران را نمی‌شنود و به نادرستی صدای مزدوران و جیره خوارانش را صدای مردم ایران‌ می‌شمارد و آنچه برازنده خودش می‌باشد را به مردم غیور و ستمدیده ایران اطلاق می‌کند. باشد که مبارزه بر حق مردم برای رسيدن به آزادی و دموکراسی هرچه زودتر پيروز گردد.»

07.12.2022
17:19

«نان کار آزادی، پوشش اختیاری»

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی در جریان راهپیمایی اعتراضی روز ۱۶ آذر شعارهایی همچون «نان کار آزادی، پوشش اختیاری» و «فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم» سر دادند.

07.12.2022
17:08

ند پرایس: صدور احکام اعدام «ترس رهبری ایران از مردم خودش» را تایید می‌کند

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در جریان نشست خبری عصر سه‌شنبه (به وقت ایالات متحده) در پاسخ به پرسش‌هایی در قبال تحولات ایران، تلاش برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را «کار درستی» توصیف و اعلام کرد: «این کار نشان خواهد داد که ما در کنار زنان در ایران و در سراسر جهان هستیم.»

او تایید کرد که قرار است قطعنامه اخراج ایران از این کمیسیون در روز ۱۴ دسامبر به رای گذاشته شود و افزود که واشنگتن در این راستا با متحدان و شرکای خود برای جلب حمایت اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل همکاری خواهد کرد. 

او همچنین در واکنش به صدور حکم اعدام برای معترضان در ایران گفت: «احکام ظالمانه‌ای را که صادر شده، به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنیم و ... می‌دانیم که این احکام برای ارعاب مردم و سرکوب مخالفان صادر شده است. صدور این احکام، ترس رهبری ایران از مردم خودش و این واقعیت که دولت ایران از حقیقت می‌ترسد را تایید می‌کند.»

07.12.2022
16:30

شلیک گاز اشک آور در پاساژ پایتخت تهران 

صفحه توییتری ۱۵۰۰ تصویر گزارش داده که نیروهای امنیتی با حمله به پاساژ پایتخت، در داخل این مرکز تجاری گاز اشک آور شلیک کرده‌اند.

همچنین تصاویری از روشن کردن آتش در این پاساژ منتشر شده که گفته می‌شود برای مقابله با اثر گاز اشک آور صورت گرفته است. 

07.12.2022
16:27

حرکت گروهی از معترضان در تهران به طرف میدان آزادی 

گزارش‌هایی از حرکت مردم معترض در تهران به سمت میدان آزادی منتشر شده است. کاربران در فضای مجازی، تصاویر و ویدیوهایی همرسانی کرده‌اند که نشان می‌دهد مردم پایتخت در حال حرکت به سمت میدان آزادی هستند. 

گفته می‌شود قرار است تظاهرات و تجمعی اعتراضی در این منطقه از غرب تهران برگزار شود. 

07.12.2022
15:11

مجله تایم، زنان ایران را به عنوان «قهرمانان سال» معرفی کرد 

مجله تایم «زنان ایران» را به دلیل تلاش‌ آنها برای تغییر و آزادی‌خواهی به عنوان «قهرمانان سال ۲۰۲۲» معرفی کرد. 

این مجله با تقدیر و ستایش از زنان ایرانی نوشت: «آنچه امروز در ایران می‌گذرد با گذشته تفاوت دارد چرا که »خواسته‌های تمام کسانی که خواهان تغییر هستند به نمایش در آمده و در شعارهای «زن، زندگی، آزادی» تجلی یافته است.» 

این مجله مشهور همچنین تاکید کرد که جنبش زنان ایرانی در زمینه تحصیل، آزادی‌خواهی و سکولاریسم پیشرو است. 

تایم ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را به عنوان شخصیت سال ۲۰۲۲ برگزیده است. 

07.12.2022
14:54

تصاویری از تجمعات اعتراضی روز دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور 

از صبح امروز، دانشگاه‌های مختلف در سراسر کشور صحنه تجمعات اعتراضی ضد حکومتی بودند و دانشجویان با خودداری از رفتن سر کلاس، در محوطه دانشگاه‌ها، شعارهای ضد حکومتی سر دادند. 

07.12.2022
14:14

حمایت نماینده پارلمان اروپا از اعتراضات ایران 

هانا نویمان، نماینده آلمانی پارلمان اروپا در حساب توییتری خود بار دیگر از تجمعات اعتراضی در ایران حمایت کرد. 

خانم نویمان در توییت خود نوشت: «۷ دسامبر، روز اعتراضات سراسری دانشجویان در ایران است.» او در ادامه با اشاره به اینکه امروز پیامی از یکی از معترضان دریافت کرده، نوشت: «من پیامی دریافت کردم که در آن نوشته بود، امروز ما می‌رویم و ممکن است برای زنان، زندگی و آزادی در ایران کشته شویم.» 

او که پیش از این همه از جریان اعتراضی ایران حمایت کرده بود ادامه داده که صدای اعتراض ایرانیان با دقت شنیده می‌شود.

مطالب مرتبط